СВЕТ ПЛИВА У НАФТИ! Цене пркосе преобилној понуди
Цене нафте су се опоравиле после потонућа претходног дана али аналитичари упозавају да ће добици бити ограничени, пошто глобална засићеност понуде не попушта.
Инвеститори нервозно ишчекују објаву извештаја о америчким комерцијалним залихама нафте касније данас, од ког се очекује да ће показати наставак раста резерви "црног злата", преноси агенција АФП.
Америчка "лака" нафта WTI за испоруке у марту поскупела је данас 48 центи, или 1,72 одсто на 28,42 долара, а сирова нафта "брент" за априлске испоруке је ојачала за 50 центи, или 1,65 процената, на 30,82 долара за барел.
Америчко мерило, нафта WTI, јуче је пала 5,9 одсто, а "брент" 7,7 одсто након што је Међународна агенција за енергију (ИЕА) у свом месечном извештају објавила да ће у првој половини 2016. године вишак понуде на глобалном тржишту бити већи него што се раније очекивало.
У извештају је примећено да је Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) у највећој мери одговорна за преобилне испоруке, уз констатацију да су Саудијска Арабија, Ирак и Иран - ком су управо укинуте међународне санкције уведене због нуклеарног програма Техерана, у јануару "одврнуле славине" на нафтним пољима.
Аналитичар у компанији "Филип фјучерс", Данијел Анг, сматра да је данашњем опоравку цена помогло поновно отварање неких регионалних тржишта након паузе због прославе кинеске Нове године.
"Кинески инвеститори и трговци се враћају да подрже тржиште након празновања лунарне Нове године", рекао је Анг за АФП, додајући, међутим, да опоравак цена вероватно неће потрајати, пошто се очекује да ће данашњи извештај америчког Министарства за енергетику показати даљи раст залиха нафте, у недељи закључно са 5. фебруаром.
Стигао први кинески воз у оквиру пројекта Нови пут свиле
"Актуелни проблем и даље остаје превелика понуда. Тржишни фундаменти су још увек исти", рекао је он.
Цене сирове нафте пале су са нивоа од преко 100 долара по барелу средином 2014. године на испод 30 долара ове године, погођене хиперпродукцијом, превеликом понудом, слабом тражњом и успоравањем глобалне економије, посебно кинеске привреде која је кључни потрошач енергије, наводи француска агенција.