Тајна црвеног кармина
"Сипајте себи пиће, ставите неки кармин и саберите се", говорила је Елизабет Тејлор.
Још од памтивека, жене су имале потребу да буду јединствене. Начин на који су се облачиле, шминкале је представљао њих саме и колико су јединствене. Свака је имала свој заштитни знак по ком су могли да их препознају.
Током времена је један мали козметички производ изазвао еуфорију код дама и постао нешто без чега не може да се живи. То је црвени кармин.
У праисторији, ловци су бојили тела да би се уклопили у окружење, док су свештеници украшавали себе како би исказали поштовање према боговима. Данас, људи на све начине желе да привуку супротан пол својим изгледом.
Кармини су се у почетку правили од воћа и биљних сокова. Прво је почео да се појављује на Блиском Истоку, Северној Африци, Индији. Жене Месопотамије су међу првима почле да користе ружеве, тако што су прахом украшавале усне. Мада, у Египту су интезивно почели да користе разне типове кармина који су имали отровне састојке у себи и могли да проузрокоју озбиљна обољења. Једна од њих је била и Клеопатра.
После Египта, црвени кармин је своје уточиште пронашао у грчком и римском царству. Пошто је Католичка црква осудила коришћење козметичких производа јер га је повезала са обожавањем Сатане, овај руж је потпуно заборављен. Захваљујући енглеској краљици Елизабети И, црвени руж се вратио. Руж који је она користила био је направљен од пчелињег воска, сувог цвећа, као што су руже или мушкатле. Њен модни стил, оштре црте лица и јарко црвено обојене усне, био је популаран неко време, али су после тога тај кармин користиле само жене ниже класе и проститутке.
Доласком индустријске револуције крајем 19. века, црвени кармин се вратио у моду. Ниске цене, лака производња, раст фотографије и популаризација глумица довела је до тога да је кармин постао производ који се најчешће користи у другој половини 20. века.
Морис Леви је први изумео металну цев за руж, док је пре тога руж био умотан у свилу. Ускоро су велике компаније почеле да продају кармине, као што су Chanel, Гуерлаин, Elizabeth Арден, Естее Лаудер. Звезда као што је Мерлин Монро није се појављивала без црвеног кармина.
Нове боје кармина почеле су да се појављују 60-их и 70-их година, чинећи класичну црвену само једним од много избора. Пастелне и нијансе боје коже постале су популаране тих година, док је панк покрет довео црне и љубичасте нијансе. Касније, 80-их и 90-их, црвена боја се враћа. Мац уводи своју прву линију кармина, док је код Мадоне он неизоставан.
У данашњем друштву, на кармин, нарочито црвен се гледа, као на један од најважнијих модних артикала. Звезде које најчешће видимо да га носе су Гвен Стефани, Тејлор Свифт, Ема Стоун.
У неким областима, руж се користи у медицинске сврхе и штити усне од сунца и ветра, док је негде постао део живота, као на пример у Јапану, супругама је било забрањено да изађу у јавност без шминке.
Ружеви су са нама већ хиљадама година, а остаће са нама колико год мода буде постојала.