Трагате за срећом? Лакше је него што мислите!
Најлакши начин да уништите срећу јесте да је тражите! Очајничким трагањем за срећом, превише се фокусирате на себе, чиме изазивате супротан ефекат.
Уместо тога, многа истраживања показују да је боље да се усредсредите на друге – покушајте да усрећите некога и сами ћете се осећати добро.
Шта уствари значи бити срећан? Не постоји научна дефиниција, иако су књиге и научни часописи препуни савета како да то постигнете.
Најчуднија ствар у вези са срећом јесте то да су неки људи срећни у грозним ситуацијама, а други обрнуто, што сугерише да је срећа питање генетске предиспозиције и део личности.
Научни докази показују да постоји "ген среће" који не делује исто код жена и код мушкараца. Жене које поседују овај ген су срећније од оних које га немају, показују истраживања. Исти ген је задужен и за агресивност, што можда објашњава зашто су жене срећније од мушкараца, закључују стручњаци.
Ипак, постоји консенсензус око тога да је највећи непријатељ среће усамљеност, иако нам други људи могу чинити живот компликованим.
У најскоријој студији, истраживачи су закључили да није циљ усрећити некога, већ да га насмејете, јер је то конкретан циљ и лакши за постизање – тако можете видети да сте у томе и успели.
Просоцијално деловање не чини срећним само оног коме је упућено, већ и оном ко га упућује, према речима психолога Џенифер Акер, водећег аутора студије.
(abcnews.go.com)