Туск сазвао самит еврозоне: Заседаћемо док се не договоримо о Грчкој
Председник Савета Европске уније Доналд Туск отказао је самит лидера земаља чланица који је данас поподне требало да се одржи у Бриселу и уместо њега заказао самит лидера еврозоне.
"Отказао сам самит ЕУ. Самит еврозоне почиње у 16 часова и трајаће док се не договоримо о Грчкој", саопштио је Туск преко свог твитер налога.
Тако ће се данас поподне у Бриселу окупити само шефови 19 држава које деле заједничку валуту, уместо лидера свих 28 чланица ЕУ.
Тускова одлука тумачи се као одраз решености да се Грчка задржи унутар еврозоне упркос синоћњем неуспелом министарском састанку еврогрупе.
Постоји "проблем поверења" у грчку владу
Пре шефова држава и влада, министри финасија еврогрупе треба да се састану јутрос поново у Бриселу пошто синоћ ни после девет сати расправе нису успели да се сложе да ли да подрже грчки план за нови програм помоћи или да одсеку Грчку од заједничке европске валуте.
"Нисмо успели да се сложимо, наставићемо сутра ујутру", рекао је касно синоћ новинарима холандски министар и шеф еврогрупе Јерен Дајселблом и додао да постоји "проблем поверења" у грчке власти.
Криза се разбуктала након што је велика већина грчких гласача прошле недеље на референдуму одбила да прихвати план штедње који су јој повериоци наметнули као услов за нови програм финансијске помоћи из Европске централне банке и Међународног монетарног фонда.
Суочен са могућношћу да ЕЦБ и ММФ ускрате гаранције грчким банкама и тако де факто избаце Грчку из еврозоне, грчки премијер Алексис Ципрас је у последњи час предложио нови план штедње, који је у неким аспектима чак оштрији од оног одбијеног на референдуму.
Међутим, група земаља предвођена Немачком је изразила сумњу у адекватност Ципрасовог плана, а немачки министар финансија Волфганг Шојбле је довео у питање и Ципрасов кредибилитет.
Са друге стране, Француска и Италија се снажно залажу да се Грцима пружи шанса да остану у еврозони и сматрају да његов предлог пружа добру основу за преговоре о новом пакету финансијске помоћи.
Од исхода данашњих састанака зависи да ли ће Грчка бити одсечена од Европске централне банке, или ће јој бити омогућено да, уз оштре мере штедње остане у еврозони.
Грчка би без гаранција ЕЦБ морала да уведе паралелну валуту, што би према већини аналитичара макар на кратак рок довело до још веће нестабилности и хаоса у ионако уздрманом грчком привредном систему.