Уместо Јужног тока, правац Грчка-Србија-Мађарска
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио је данас да би, уместо изградње Јужног тока, алтернативни гасни правац могао да буде од Грчке преко Македоније и Србије до Мађарске.
“Сигурно је да је гасовод Јужни ток један од најважнијих пројеката и његово финансијско отказивање је лоша вест за Србију и Мађарску”, рекао је Сијарто у Влади Србије, након потписивања плана сарадње о модернизацији пруге Београд-Будимпешта, додавши да нема другог избора до тражити друго решење.
Он је казао да би количине гаса које су биле предвиђене за Јужни ток могле бити искоришћене путем алтернативног гасног правца од Грчке преко Македоније и Србије до Мађарске. Сијарто је навео да би затим гас могао од Мађарске ка централној Европи, али и да је то само једно од многих решења која ће бити разматрана.
Додао да ће о поменутом алтернативном енергетском правцу за десетак дана разговарати и са представницима Турске.
Мађарски министар је нагласио да је питање енергетске безбедности важно за целу Европу и да је то уједно и питање одговорности целе Европе. Почетком идуће недеље ће разговарати са европским званичницима о томе да Европска комисија у свој инвестициони пакет испланира и одређени пројекат за унапређење енергетске безбедности.
Потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић је рекла да се слаже са оценом да је енергетска стабилност Средње и Источне Европе кључна за енергетску стабилност целе Европе.
"Ми смо отворени и о томе ћемо тек разговарааи на седници владе, али свака варијанте која може да нам помогне да будемо енергетски стабилни у будућности - ми смо за", рекла је Михајловић.
Директор Гаспрома је упозорио ЕУ да ће морати сопственим средствима да себи обезбеди гас када Гаспром заврши изградњу турског гасодова после напуштања пројекта Јужног тока.
Руски гасни гигант Гаспром упозорио је данас да су могући прекиди у испоруци гаса Европској унији (ЕУ) преко Украјине, упркос руско-украјинском привременом споразуму о решавању спора око гаса.
“И даље постоје ризици у транзиту гаса преко Украјине ове зиме, јер Украјина, због својих финансијских проблема, нија била у могућности да купи неопходне количине гаса у новембру и децембру прошле године и зато што су њене резерве гаса у подземним складиштима знатно смањене”, рекао је директор Гаспрома Алексеј Милер.