УТОПИЈА: Ова земља је рај за азиланте
Број захтева азиланата је значајно порастао од лета и то највише од Сиријаца, због грађанског рата, а затим од Авганистанаца. И Србија је у првих 15 земаља порекла азиланата.
Земља снова за највећи број азиланата је Аустрија. У тој земљи је у септембру забележен значајан раст броја поднетих захтева за добијање азила и то за 149,8 одсто, у поређењу са истим месецом прошле године, преносе данас бечки медији.
Укупно је у првих девет месеци ове године поднето 16.238 захтева, што је за око 3.500 захтева више него прошле године у истом периоду.
Број захтева за добијање азила значајно је порастао од лета и то од августа, када је, у поређењу са истим месецом прошле године, поднето за 73,2 одсто више молби.
Узрок праве експлозије захтева за добијања азила је пре свега грађански рат у Сирији, чији држављани чине највећи број подносилаца.
У првих девет месеци ове године захтев за добијање азила поднело је 4.720 Сиријаца. Док је у јануару захтев за добијање азила поднело 357, то је у септембру учинило чак 1.223 Сиријца.
На другом месту су азиланти из Авганистана, који су поднели 2.818 захтева, те следе грађани Руске Федерације (1.230) и Сомалије (806).
Када је реч о држављанима Србије укупно је, у првих девет месеци, према подацима Министарства унутрашњих послова Аустрије, 230 лица затражило азил.
У јануару 10 држављана Србије поднело је захтев за добијање азила, у фебруару 27, марту и априлу по 11, мају 28, јуну 26, јулу 44, августу 24 и септембру 49 особа.
Велики број азиланата задаје проблеме аустријским властима у обезбеђивању смештаја. Од девет покрајина тренутно само Беч и Доња Аустрија испуњавају договорене квоте о смештају избеглица, док су далеко од договора покрајине Корушка, Горња Аустрија, Тирол и Форарлберг.
Министарка унутрашњих послова Јохана Микл-Лајтнер позвала је покрајинске власти да испуне своје обавезе. У недељу је одржана конференција о избеглицама са представницима покрајина и као нови датум за испуњење обавеза договорен је јануар. Покрајине су одбациле предлог министарке Микл-Лајтнер да се уведе и квота по општинама и залажу се за ограничени останак избелица.
Према писању медија покрајински референти за избеглице изјаснили су се за доделу ограничених дозвола за боравак избеглицама, како би могле бити, након што се стање смири у њиховој домовини, што пре враћене.
Погледајте и: Више од 500 тражилаца азила деца
КАЛЕ: Пут до раја кроз пакао
Ко су најтраженији Срби са Интерполове потернице?