УЗ ПОМОЋ ДОЛАРА: Нафта се захуктава
Цене нафте су прошириле добитке подстакнуте снажним подацима о повећању броја нових радних места у САД, као и смањењем америчке производње "црног злата".
Слабљење "зелене новчанице" такође је помогло расту тражње за нафтом израженом у доларима, која је сада јефтинија за купце чије су домаће валуте јаче.
Америчка "лака" нафта WTI за испоруку у априлу скочила је за 67 центи (1,87 одсто) на 36,59 долара, а сирова нафта "брент" за мајске испоруке је поскупела 75 центи (1,94 одсто) на 39,42 долара за барел, преноси агенција АФП.
Опоравак цена од петка настављен је трећу седмицу узастопно захваљујући смањењу америчке производње.
Америчко министарство рада известило је у петак да је у водећој светској привреди у фебруару отворено 242.000 нових радних места - што је подстакло наду да ће порасти тражња за нафтом, иако су подаци показали пад плата америчких радника.
"Имали смо два правца кретања, с једне стране снажан раст новог запошљавања у САД, а с друге стране мањи раст плата, као и слабији амерички долар", навео је у телефонској изјави из Сиднеја главни тржишни аналитичар у аустралијској компанији "ЦМЦ Маркетс", Рик Спунер, за АФП.
РУСИ НА ХРАНУ, АМЕРИ НА ЛЕКАРЕ: На шта који народ највише троши?
"У току је... замах цена сировина генерално, а нафта је део тога", додао је он.
Агенција "Блумберг њуз" је известила да су амерички нафташи смањили број активних бушотина на најнижи ниво у више од шест година.
Међутим, аналитичари кажу да је за већи опоравак цене ове угрожене сировине потребно да Организација земаља извозница нафте смањи производњу.
"Далеко смо од било каквог споразума о смањену производње. Тржиште је реаговало на иницирање самог састанака, али од тада није било ничег битнијег што би охрабрило тржишта", примећује Спунер.
Саудијска Арабија, Русија, Катар и Венецуела су се договорили 16. фебруара у Дохи да замрзну производњу нафте уколико се други произвођачи придруже томе.
НЕМАЈУ СВОЈУ ВАЛУТУ: Проблем је што користе чак ДЕВЕТ осталих
Највећи афрички произвођач нафте, Нигерија, најавио је прошле недеље да кључни произвођачи овог енергента планирају да се састану у Русији крајем овог месеца како би размотрили предложено замрзавање производње.
"Тржишта нафте ће наставити помно да прате преговоре с другим чланицама ОПЕК-а и предстојеће економске податке за Кину и еврозону", изјавио је шеф азијско-пацифичког одељења за нафту и гас компаније " Ernst&Jang", Санџив Гупта за агенцију АФП.