Врањанци ће воду плаћати 21 посто скупље
Директор Јавног предузећа "Водовод" Крста Јањић изјавио је да ће грађани и привреда у Врању од 1. октобра воду плаћати 21 одсто више.
Он је агенцији Бета рекао да су разлози за поскупљење почетак враћања кредита немачкој развојној банци КФВ (KFW) и то што "Водовод" не може да наплати милионске дугове од предузећа у реструктурирању.
"Због такве ситуације у привреди, грађани код којих је проценат наплате воде већи од 90 одсто, морају да поднесу највећи терет отплате кредита који је подигнут ради замене азбесто-цементних цеви у градском водоводу и изградње Фабрике за пречишћавање отпадних вода", рекао је Јањић.
Домаћинства у Врању ће од 1. октобра воду и канализацију по кубном метру плаћати по 68 динара, уместо по досадашњих 56 динара.
Тако ће вода у Врању бити међу најскупљим у Србији, мада, каже директор "Водовода", цена ће бити нижа него у Београду, Суботици, Јагодини и Алексинцу, који такође враћају кредите КФВ банци.
"Водовод", по садашњем курсу, у наредних 10 година немачкој развојној банци годишње треба да враћа по око 40 милиона динара, а прва рата за отплату кредита стигла је ове године пошто је истекао почек од три године.
"Могли смо да отплатимо рату кредита и без повећања цена воде да 'Јумко', 'Simpo' и 'Заваривач' редовно плаћају, али од њих не можемо да наплатимо дуговања", казао је Јањић.
Од кредита КФВ банке почела је замена 4,2 километра азбестно-цементних цеви водовода. Ppredvidjeno је да се ове и идуће године замени још 15 километара цеви.
Истим кредитом финансираће се и изградња Фабрике за пречишћавање отпадних вода и паралелног цевовода до бране "Првонек", одакле се Врање снабдева пијаћом водом.
Укупан кредит КФВ врањском предузећу износи 20,2 милиона евра, од чега је 16 милиона неповрато, а остатак треба вратити у року од 10 година.
Прочитајте: Зашто је Врање економски привлачно