Вртићи скупљи од факултета!
Родитељима у Београду, Крагујевцу и Крушевцу више се исплати да дете пошаљу на факултет него у вртић, јер би их школарина на већини високошколских установа Београдског универзитета за годину дана много мање коштала од боравка детета у обданишту.
Родитељи у ова три града који су своје малишане поверили на чување васпитачицама и за то плаћају највишу цену, годишње искеширају од 116.472 динара, колико издвајају маме и тате у престоници, до невероватних 132.000 у Крагујевцу, који је убедљиво и најскупљи. С друге стране школарина за Технички факултет у Бору кошта 50.000 динара, Рударско-геолошки 55.000, за Шумарски 60.000, Саобраћајни 99.000, Правни 95.000, ЕТФ 99.000, Медицински 125.000.
Иначе, цена вртића се драстично разликује од града до града, па тако родитељи у Београду и Крушевцу издвајају више него дупло, а Крагујевчани скоро и три пута више новца у односу на маме и тате у Јагодини, Новом Саду, Врању и Нишу. У јагодинским и новосадским предшколским установама обданиште месечно кошта непуних 4.000 динара, у Крушевцу 10.800, Београду 9.706, а у Крагујевцу чак 11.000 динара.
Због великих разлика у ценама родитељи се често питају шта то више њихова деца добијају од њихових вршњака у осталим деловима Србије?
Љиљана Киковић, председница самосталног синдиката Предшколског васпитања и образовања Србије, истиче да су локалне самоуправе оснивачи предшколских установа, те да оне одређују економске цене, као и олакшице које се дају родитељима.
Упоређујући цене вртића са школаринама на факултетима Киковић напомиње да је обданиште цео један систем у коме се најмлађи обликују за школу и живот уопште.
Цена укључује исхрану у вртићима и васпитно-образовни рад. "Цене се крећу од 1000 динара, па до 9000 динара. Оних који плаћају пуну цену има јако мало. "Заиста је мала цена, јер вам неко храни и чува дете целог месеца, као и да са њим ради васпитно-образовни рад," наглашава секретар ПУ.
Иначе, боравак деце у вртићима локалне управе субвенционишу на различите начине. Док поједини вртићи одређују исту цену за све, ослобађајући само одређене категорије, као што су деца са посебним потребама, примаоци материјалне помоћи, дечијег додатка, други олакшавају родитељима који имају нижа примања, па се тако у Београду цена коју плаћају родитељи, спрам њихових примања креће од 2.973 до 9.706 динара.
Плаћања су ослобођени углавном треће и свако наредно дете, дупли близанци, деца ратних војних инвалида, деца без родитељског старања и деца са сметњама у развоју.