ЗБОГОМ ШАЛТЕРИ, ЗБОГОМ ТРОШКОВИ: Скоро сва документа ће бити БЕСПЛАТНА, али то није оно најбоље
Грађани више неће морати да државним институцијама достављају службене изводе. Уверења само по службеној дужности. Трошкови за таксе биће знатно мањи.
Не само да више нећете плаћати већину докумената, већ више нећете ни чекати на њих у бесконачним редовима на шалтерима!
Овогодишњи упис малишана у обданишта у Србији биће вероватно последњи у коме ће службеници предшколских установа тражити сва документа на папиру. Следеће године све би морало да буде електронски, па ће, тако, родитељи коначно бити ослобођени прибављања великог броја папира.
Ово је само једна област у којој ће ускоро, од 8. јуна, ступити на снагу примена Закона о општем управном поступку који предвиђа да сва документа о којима се води службена евиденција - изводи из књига рођених, венчаних, умрлих или држављанства - више нико неће тражити на шалтерима, односно они ће се размењивати међу самим институцијама. На тај начин, не само да ће се олакшати грађанима, јер више неће морати да "обијају" шалтере да би прикупили све неопходне папире, већ ће бити ослобођени и плаћања такси, што није занемарљив износ.
СЕТИЛИ СЕ ЧЕГА НИКО НИЈЕ: Развили су бизнис на селу и НАПРАВИЛИ ЧУДО!
На пример, осим захтева за пријем у обданиште родитељи сада достављају извод из матичне књиге рођених за дете које се пријављује у вртић, као и за осталу у породици, потврду Дома здравља да је способно за колектив, потврду послодавца о запослењу, односно ПИО фонда о уписаном радном стажу.
Већина мења презиме
Истраживања показују да осам до 18 одсто жена одлучи да задржи девојачко презиме по удаји, односно да 82 одсто нововенчаних мења лична документа због промене презимена. На пример, ако је у Београду број закључених бракова у, рецимо, 2013. години износио 9.408, то значи да је број супружника који су мењали папире био око 7.715. На годишњем нивоу, за све грађане у Београду који по венчању промене презиме, то износи готово 30 милиона динара.
- Тренутно, издаци за грађане износе око 2.500 динара, а када се примени нови пропис, наведени трошкови износиће 854 динара - кажу у Министарству државне управе и локалне самоуправе. - Тако би износ уштеде био готово 1.800 динара по једном захтеву. Када бисмо то помножили са бројем захтева за упис, долазимо до закључка да би уштеда само у Београду била око готово 30 милиона динара!
Јасна Вуклиш, директорка Предшколске установе "Дечији дани" из београдске општине Стари град, објашњава да ће мајке и очеви моћи већ на мајском конкурсу да преко градског портала на коме постоји апликација "упис у вртић" попуне захтев, унесу своје и матичне бројеве деце и онда захтев једним кликом проследе предшколској установи.
- Када га ми добијемо, проследимо захтев даље институцијама из којих су нам потребни одређени подаци - каже Вуклиш. - Електронски добијемо М-4 из ПИО, изводе и за неколико минута захтев је обрађен и аутоматски иде на ранг-листу. Родитељи неће више ићи на шалтере и плаћати таксе. Веома је добро да се документа добијају електронски, али је важно и да се упознамо, због тога ће постојати и стара могућност да родитељи дођу и попуне формулар, а ми ћемо прибавити уверења по службеној дужности.
ЈЕДИНА СРПКИЊА СА ОВИМ ХОБИЈЕМ: Почела из досаде, сад јој доноси ХИЉАДЕ евра!
Још већи финансијски удар представља промена презимена после удаје - око 10.500 динара. Наиме, толико износе трошкови прибављања разних извода и уверења, таксе за промену три лична документа, а не би требало заборавити ни утрошено време у редовима по државним службама. Применом новог закона уштеда ће у овом случају бити готово 3.500 динара.
Тренутна пракса у већини општина у Србији је, како наглашавају надлежни, да супружник најпре мора да промени личну карту, како би онда поднео захтев за промену пасоша и возачке дозволе.
- Ово подразумева два одласка у МУП и три чекања у реду, с обзиром на то да се у већини општина ови захтеви подносе одвојено - кажу у министарству. - Поред тога, будући да је за промену ових докумената потребно на увид донети и извод из матичне књиге венчаних, рођених и уверење о држављанству, то значи да се мора издвојити време и новац и за вађење ових докумената. Неретко се она узимају у различитим општинама, што подразумева одлазак и чекање у реду испред три шалтера. Пракса по општинама изненађујуће је неуједначена и велике разлике постоје чак и у Београду.
Процена је да је за одлазак у две општине за прибављање извода и уверења потребно око сат, одлазак до МУП-а ради подношења захтева још толико, одлазак и преузимање израђеног документа још сат. То значи да је у просеку потребно барем три сата за промену личне карте, што је, изражено у новцу, објашњавају у министарству, око 1.425 динара.
- Надзор над спровођењем Закона о општем управном поступку ради Министарство државне управе и локалне самоуправе - каже Милош Обрадовић из министарства. - Док је инспекцијски надзор под ингеренцијом управне инспекције, осим у питањима која се тичу области одбране и оних од значаја за одбрану и Војску Србије. Одредбе из овог закона обавезују органе да размењују податке из службених евиденција по службеној дужности.
Један од случајева који родитељима такође избија из џепа приличну своту новца, одмах по рођењу наследника, је пријава личног имена детета ради уписа у матичне књиге рођених, као и пријава пребивалишта. Они би то морали да ураде у року од 30 дана, међутим, не препоручује се да буде пре седмог дана од дана рођења.