Равна стопала треба ЛЕЧИТИ на време, како КАСНИЈЕ не би дошло до озбиљних КОМПЛИКАЦИЈА
Превенција је добра физичка активност, адекватна обућа и правилна исхрана, а то је предуслов за здраво дете.
Икс ноге, болови у куковима, као и болови и деформитети кичме - све су то проблеми који се јављају као последица рабних стопала. Шта су узроци, како препознати најраније симптоме и какав је медицински третман, открива нам педијатар Лидија Арсенијевић.
- Равна стопала (лат. пес планус) јесу деформитет спуштања свода и заузимање валгусног положаја при стајању. Само формирање свода настаје тек од треће године живота, а сва деца до тада имају привидно равна стопала и при ходу се ослањају на цело стопало. После треће године долази до атрофије масног јастучета и до формирања свода на стопалу. Стопало се састоји од више костију, мишића и зглобова и они су причвршћени лигаментима који му дају један нормалан облик. Међутим, уколико због физичке неактивности мишићи буду слаби, лигаменти буду млитави доћи ће до спуштања свода и до појаве равних стопала.
- Узроци који доводе до равних стопала су наследни, али постоје и неки спољашњи фактори. Од наследних фактора битна је генска предиспозиција, а од спољашњих фактора то су: слаба физичка активност, лоша исхрана (посебно гојазност), разноразна обољења на стопалима као што су артритиси, затим повреде неких мишића (најчешће при прелому) и неадекватна обућа.
- Што се тиче симптома и знакова равног стопала, симптоме осећа само дете, а знаке уочава посматрач - то може бити или родитељ или лекар. Од симптома који се први јављају ту су: замор у ногама, затим трапавост у игри, бол у своду стопала и бол у пети. Посматрач у прво време може бити и родитељ који ће и сам приметити да ли дете има равно стопало тако што дете овлажи стопало и стане на неку тврду подлогу (бетон или паркет), и уколико је отисак заправо копија стопала то је показатељ да дете има равна стопала.
Обично лекар на систематским прегледима ради преглед стопала, онда уради анализу хода и анализу обуће. Неке додатне методе које се раде при прегледу су коришћење плантограма и подоскопа (техничка помагала). Међутим, педијатар може и сам видети да ли дете има исхабаност ивица обуће на једној страни и он тог тренутка одлучује да ли ће детету показати неке вежбе или уколико се ради о већем деформитету, упутити дете ортопеду.
- Равна стопала могу бити флексибилна и ригидна. Код флексибилног равног стопала, приликом стајања на прстима омогућава се јасно формирање свода, али при ослонцу на пуно стопало свод се губи, за разлику од ригидног стопала, где чак и када дете стоји на прстима, стопала делује равно, без обзира на положај.
- Терапија која се користи обухвата две методе: активне и пасивне методе. Од активних метода, то су вежбе кинезитерапије, а од пасивних метода ту су ортопедске ципеле и физикална терапија. Јако је битно још у најранијим годинама бирати адекватне ципелице које морају бити флексибилне и које треба чврсто да држе скочни зглоб. Уколико лекар препоручи ортопедске ципеле, битно је да те ципеле (специјално се израђују за стопало тог детета) буду изнад чланка, чврсто држе скочни зглоб и флексибилне су напред, што омогућава несметане покрете стопала.
Битно је рећи да се систематски прегледи код школске деце раде у првом, трећем, шетом и седмом разреду основне школе, и у средњој у првом и у трећем разреду. Постоје и контролни прегледи који се врше у другом,четвртом, шестом и осмом разреду основне као и у другом и четвртом разреду средње школе. На тим контролним прегледима заправо се контролише како родитељ (да ли је одвео дете препорученом физијатру или ортопеду), тако и дете (да ли је било упорно да вежба и да ли се деформитет и даље одржава или не).
- Јако је битно да у том раном школском узрасту изрегулишемо равна стопала, јер уколико се деформитет одржава јавиће се проблеми, прво од колена где ће се појавити икс ноге, затим јавиће се болови у куку, затим болови у лумбалном делу кучме и тако ће се код детета јавити и деформитети у кичменом стубу. За каснији период живота, за зрело доба, уколико особа није изрегулисала равна стопала развиће неке дегеративне промене на хрскавици и доћи ће до пропадања зглоба кука. Једна од последица равних стопала су промене у виду чукљева (избочења која се појављују између палца и прве метатарзалне кости), а њихово потпуно излечење могуће је само оперативно.
- Битно је да дете има адекватну обућу, физичку активност, да се правилно храни, и само такво дете имаће предуслов да буде здраво. Уколико смо код детета школског узраста приметили да има равна стопала упутићемо га прво на неке вежбе то јест укључићемо га у спорт. Девојчицама се препоручује балет, а дечацима неке борилачке вештине као што су карате, где је битно да деца за време вежбања буду боса и да се посебно активирају мишићи потколенице и мишићи стопала. Међутим, уколико дете има слабе мишиће и слабе лигаменте, ортопедске ципеле и анатомски улошци неће излечити равна стопала.
- Код нас и уопште у свету приметан је пораст гојазности, самим тим велика телесна маса оптеретиће свод стопала, свод се спушта и прави се једно равно стопало. Деца у великој количини користе газиране напитке, грицкалице, затим сухомеснату храну, а потпуно заборављају на правилну исхрану. А правилна исхрана подразумева равномерну употребу меса, млека и јаја домаћих животиња која се хране на природан начин.
- Посебно бих нагласила важност једног од најбитнијих витамина за који се до скоро јако мало знало. То је витамин К2 који везује витамин Д3 и као такав комплекс омогућава да се калцијум таложи у зубима и у костима. Оног тренутка када нема витамина К2, калцијум ће се таложити у мишићима и у крвним судовима где не би требало да га буде и у зрелом добу јавиће се компликације и разна обољења.
Превенција је добра физичка активност, адекватна обућа и правилна исхрана, а то је предуслов за здраво дете, а данас здраво дете је сутра здрав човек - закључује докторка Лидија Арсенијевић.