ЗДРАВО И УКУСНО: Маринирајте да бисте се хранили квалитетније
Маринирање је једно од најбитнијих процеса при спремању хране и оно је присутно у свакој кухињи - у једном или другом облику.
У прошлости је маринирање било везано углавном за рибу и тај поступак називао се "aqua марина" - морска вода. Користио се као начин импрегнације и складиштења хране, док се данас маринаде примењују углавном за месо и за неко поврће - и то из гастрономских разлога. Маринирамо храну да би омекшала и попримила нове укусе. Од уобичајене слане воде, маринада је прерасла у фантастичну мешавину сирћета, лимуновог сока, уља, соли и зачина и сваки од тих производа има своју јасну улогу.
Док масноћа појачава укус зачина, киселина доприноси свежијем укусу и омекшава месо. Под утицајем одређене киселине (сирћетне, лимунске или било које друге) у месу долази до хидролизе протеина, па се оно лакше вари.
У маринади храна може да опстане и до три дана, а што се дуже маринира - постаје укусније и ароматичније.
Све маринаде дају укус храни, али не омекшавају је све. Изузетак су лимунов сок, јогурт и павлака.
За омекшавање меса најбоље је користити маринаде базиране на млеку и млечним производима. Ово је популарна техника у индијској кухињи. Тамо се жилавије месо - попут јаретине и јагњетине омекшава у маринади од киселог млека и само за неколико сати постаје укусно и меко.
Други тип су такозване ензимске маринаде. Неопходни продукти су смокве, диње, папаја, ђумбир и киви. Ова маринада је агресивна и она помаже при разбијању мишићних влакана и колагена који их повезује. У зависности од тога колико је место чврсто, потребно је маринирати 2-3 сата. Треба бити обазрив, јер је ова маринада у стању да од меса направи кашу.
Уз то, треба имати у виду да је маринирано месо здраво - здравије од обичног и да због природних антиоксиданата у зачинима смањује ризик од карцинома.
Уколико припремате продукте од меса и шницле, оне ће бити сочне и ако их обрадите у рерни са сасвим мало течности. То може да буде вода, пиво, вино... али могу бити затрпане и киселим купусом, он ће их сасвим добро маринирати.
Месо на роштиљу често буде суво, али ако је претходно добро маринирано, претворићете га у изврсно јело. При печењу потребно је месо напрскати лимуновим соком. Он ће додатно нагласити густину меса. Посолите месо на крају, за најбољи ефекат.
Потребно:
- главица белог лука (да, цела главица)
- 2 супене кашике соли
- 1 супена кашика бибера
- 1/2 шоље свеже цеђеног сока од поморанџе
- 1/2 шоље свеже цеђеног сока од лимуна
- 1/2 шоље свеже цеђеног сока од лимете
- рендана кора ових цитруса
- 2 супене кашике кима
Припрема:
Помешајте све састојке и маринирајте говедину, свињетину, пилетину или рибу, али имајте у виду да је ово много јака маринада и немојте месо остављати дуже од једног сата у њој.
Да ли сте већ пробали пасту са маринираним дагњама?