ЗИМА ЈЕ У ЈЕКУ: Овај зачин зову "УБИЦОМ ВИРУСА"!
Треба га имати на полици.
У питању је чудотоврна куркума. Овај зачин Србима звучи егзотично, али биће вам јасније када повежемо куркуму и кари. Индијски кари је мешавина 20 различитих зачинских биљака, и семенки, а куркума је један од главних састојака и одговорна је за жуту боју карија.
Управо је жути пигмент, куркумин, највреднији део куркуме, коренске биљке која најбоље успева у јужној Азији. Угледате ли на декларацији прехрамбеног производа у попису састојака Е100, не брините – то је ознака за природно жуту боју куркумина.
Прочитајте ОВДЕ исповест зависнице од никотина, која је скупо платила свој порок.
Противупална и антиоксидантна својства
Зачински прах куркуме има важну улогу у индијској кухињи и осталим кухињама јужне Азије, а због свог благотоврног дејства све је присутнији и у кухињама западног света и код нас. Садржи читав низ витамина и минерала. Пре свега се истиче садржајем витамина Б6, Б3, фолне киселине и минерала калијума, гвожђа и мангана. Такође, представља добар извор влакана, а садржи и есенцијалне омега-3 масне киселине.
Апсолутно највећи адут куркуме је куркумин, биљни пигмент заслужан за њену специфичну боју. Управо, због куркумина је попис терапијских својстава куркуме подугачак. Наиме, показало се да куркумин поседује снажна противупална и антиоксидантна својства.
ОВДЕ можете прочитати једну добру вест за све љубитеље кафе.
Исто тако погодује дијабетичарима, јер повољно делује на регулацију нивоа инсулина у крви, а показало се да делује повољно и на кардиоваскуларни систем, смањујући ниво укупног и ЛДЛ ("лошег") холестерола, истовремено повисујући ниво ХДЛ ("доброг") холестерола.
Чисти јетру
Куркуми се приписује антивирусно, антибактеријско, антигљивично и антикарциногено дјеловање. Такође је откривено да куркума погодује оптималној функцији јетре, јер повећава њену способност детоксикације.
Куркума се у кухињи може додавати као зачин разним умацима и маринадама. Одлично се слаже и с јогуртом, пиринчем, јелима од пилетине и другим врстама меса, махунама, плодовима мора и салатама и преливима за салату.
Прочитајте ОВДЕ шта ће се десити ако стопала обложите фолијом - уопште није лоше.