СПАВАЛИ ПОРЕД WC-A, ПИЛИ ПИЋЕ НА ЦРТУ, наступали по "РУПАМА" - ово сигурно нисте знали о ЧУВЕНИМ Битлсима
Занимљиво...
"Вечерас у клубу Индра наступају Сребрне бубе!" Тако је клуб у Хамбургу, пре тачно 60 година, најављивао концерт који ће касније ући у легенду: 17. августа 1960. у том граду први пут су наступили "Битлси".
БЕЗ РУЖНИХ ФЛЕКА И ИЗГОРЕЛЕ КОЖЕ: Ово је НАЈБОЉИ начин да добијеш САВРШЕНО ПРЕПЛАНУЛИ тен и АТРАКТИВНИ изглед
Завршен Nišville 2020 ONLINE фестивал: Ни хлеба ни игара за уметнике!
МАЛО БОЛЕСНО? Ово се стално догађа у филмовима, а смета и неким глумцима (ВИДЕО)
Почетком шездесетих било је прилично амбициозно ту рупу на тада злогласном Репербану уопште назвати "клубом". Па ипак, "Индра" је било једно од бројних места у која се одлазило на забаву уз музику уживо.
А газда "Индре" је одлучио да те вечери на позорницу пусти "некакве Енглезе", састав који се звао "Сребрне бубе" и који је имао великих мука да у свом Ливерпулу пронађе место за свирку. Тако су момци долутали до Хамбурга, јер се прочуло да је у том лучком граду живо, пише DW.
А поврх тога, Хамбург је у то време био британска окупациона зона - дакле било је и земљака у униформама.
Тако су се те вечери на бину хамбуршког клуба попели млади Пит Бест, Џорџ Харисон, Џон Ленон, Пол Макартни и Стјуарт Сатклиф. И тако се родила музичка легенда која ће остати тесно повезана с Хамбургом. Бенд је врло брзо избацио оно "сребрно" из имена и тако су постали оно што ће убрзо упознати читав свет: "The Беатлес".
- Хамбург је тада био једно од места где је било најлуђе. Наш таленат је тамо могао да се развије и имали смо успеха - сећа се бубњар Пит Бест. Он није дуго остао у саставу: није био баш неки музичар, па га је заменио бољи – Ринго Стар.
О ЊИХОВОЈ ЉУБАВИ БРУЈАЛА ЈЕ ЈУГОСЛАВИЈА - Драган Николић је ОВАКО причао о браку са Миленом Дравић
Истовремено, и бенд се све више профилисао - баш тамо су рецимо сви одлучили да носе исту фризуру која ће, на ужас ондашњих родитеља, само нешто касније постати толико популарна међу младима.
Спавали у биоскопу, поред WC-a
Али слава је тада у Хамбургу још била далеко. Битлси су у почетку живели у једном заиста правом ћумезу у задњем дворишту једне зграде. Ленон и екипа углавном нису имали новца ни за пиће - па су по околним кафанама тражили ону која ће да им да пиво "на црту".
И селили су често, само да би имали кров над главом:
- У Хамбургу смо живели у биоскопу "Бамби", поред WC-a. То је жива истина - испричао је много година касније Пол Макартни.
Након "Индре", наступали и у другим хамбуршким клубовима. И иако су ти клубови имали звучна имена – рецимо "Кајзеркелер" (Царски подрум) или "Топ Тен" - све су то и даље биле типичне хамбуршке бине испред којих (а и на којима) се скупљао полусвет. Притом "тезга" и није била тако лоша: 30 марака по човеку.
Али се зато свирало сваке вечери и то најмање седам сати. А ако газда каже и који сат дуже, поготово викендом. Битлси су се "допинговали" одресцима, пивом - а већ тада је било и неких таблета.
Уз то, и репертоар им је био све шири: Пол Макартни је њихово време проведено у Хамбургу једном описао овако: "800 сати у сали за пробу". Заједно су прошли кроз сито и решето - и незадовољство публике музиком након чега би почеле да лете флаше, па би онда дошла и полиција.
И Битлси су једном завршили у станици "због ремећења јавног реда". Али тако је настао и звук који ће убрзо постати свима познат.
Почела је слава...
О рођењу рокенрола и бит-музике и о томе шта је то значило младима почетком шездесетих, до сада је написан велики број књига. У основи, то је као и увек био чин протеста младих против света "популарне" музике тог времена.
Жесток ритам и "вриштећа" гитара:
- Свирали смо све што нам је пало на памет. Били смо сценски уметници на позорницама плесних дворана Хамбурга. Свирали смо фантастичан, прави рок - сећао се Џон Ленон.
Успех је почео већ у Хамбургу. Тамо их је чуо и Хорст Фашер који их је позвао у његов клуб "Стар". Он је додуше био само нешто мало бољи од оних ћумеза у којима су до тада свирали, али ипак је био на гласу.
- Ту су добили оно што им је недостајало, на пример да могу да гледају наступе других звезда на бини - каже Фашер.
Коначно, са славом је дошла и прва плоча. "My Bonnie" јесте традиционална песма, али они су је "зачинили" рокенролом. "Ту плочу смо снимили с Тонијем Шериданом који је тада већ био права величина на позорници", испричао је Пол Макартни. И плоча је постигла успех: попела се чак на пето место немачке топ-листе.
ПОСЛЕДЊИ ДИНАР ДАЛИ НЕПОЗНАТОМ ДЕЧАКУ: Хумани гест Милене Дравић и Драгана Николића одушевио нацију
АТРАКЦИЈА ИЗ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА: Оригинални предмети са потопљних америчких бродова (ФОТО)
На дочеку Нове 1963. године последњи пут су наступили у клубу "Стар". То је тада већ био сасвим другачији бенд од оних "Сребрних буба" које су у Хамбург дошле пре нешто више од годину дана. Веч тада је било јасно да их чека права слава.
Многи су после у Хамбургу покушали да се осунчају на слави Битлса: клуб "Стар" остао је славан још дуго након тог времена. Тамо је, на пример, у своје време наступио и тада још једва познати Џими Хендрикс.
А и клуб "Индра" још увек постоји. Зграда није у много бољем стању него што је била 1960, али сада је краси натпис "Индра место где су Битлси први пут свирали".
У клубу тврде да ни Битлси нису заборавили тај клуб: кад је Пол Макартни написао пјесму "When И'м 64", то је, тврде, у ствари алузија баш на тај клуб и његову адресу: Großen Фреихеит 64.
Да ли је то истина? Ко зна. Али легенде увек добро звуче.
(ВИДЕО) ЕМОТИВНИ ТРЕНУТАК У ДОМУ РАЖНАТОВИЋА Цецин отац у наручју држи малог Жељка, а тек да чујете шта Вељко прича у позадини