Професорку Ивану контактирала бивша ученица пред емисију: "Јавила се из Лондона, поздравила је своју Србију, схватила сам да радим исправну ствар"
Просветна радница истиче да су разлике "прозор", а путовања нова искуства за боље учење.
Професорка историје, из Ужица, Ивана Јанковић гостовала је у "Јутру на Блицу" где је говорила о свом раду са децом и другачијем приступу у настави.
Пажњу јавности ова просветна радница привукла је садржајем са свог профила на друштвеној мрежи Инстаграм Стазама духа на ком објављује снимке и фотографије са путовања. Ивана предаје у четири школе, а својим радом доказује да предмет историја и те како може бити занимљив ђацима, који и сами учествују у креирању материјала за поменуту страницу, као и у самим путовањима.
Стазама духа: Професорка Ивана Јанковић предаје историју путујући кроз Србију са својим ученицима
Професорка Ивана Јанковић предаје историју путујући са ђацима: "Књиге нам дају знање, а путовања искуство"
Да ли знате ко је била прва српска књижевница? Једно од својих дела посветила је умрлом сину
Ученици Тариа Кораћ и Ђорђе Томашевић, гостовали су у популарној емисији уз професорку, те истакли да за њих учење историје никако није достадно, пуко усвајање градива, памћење бројки и година, већ доживљајно-креативни процес у ком и сами учествују.
- У ери дигитализације, морамо ми просфетни радници, да ослушкујемо ово време и да тражимо начине како да придобијемо пажњу деце. Трудим се да моји ђаци потпуно другачије доживе наставу историје и мислим да сам успела у томе. Путујем са њима по Србији, али и ван граница наше земље. Деца све о чему учимо доживе на тим путовањима, а кроз профил Стазама духа имају прилику да искажу своје бројне таленте - истиче професорка Ивана.
Књиге нама дају одређено знање, али путовања су нешто што нам даје значајно искуство, истакла је професрока Ивана у више наврата, током својих гостовања у медијима.
Јанковићева предаје у Ужицу, где уче деца из различитих средина, који су махом припадници других вероисповести.
- Учим децу да су разлике прозор. Без обзира којој вери припадамо или култури, ми смо заправо сви људи. Од предака треба учити да не следимо негативне примере, само позитивне - јасна је млада професорка, а њене речи потврђује ученице Тариа:
- Говорим другарима да је историја један од мојих најдражих предмета. Са професорком наш рад није типична врста учења. Инспирисани смо да истражујемо дубље о култури и традицији. Путовања нам доста помажу да визуелно учимо и лакше запамтимо - говори Кораћева.
Професорка Ивана Јанковић доживела је пред само снимање емисије пријатно изненађење. Јавила јој се бивша ученица Сара Матовић, која тренутно студира на Краљевском колеџу за музику у Лондону.
- Пред вашу емисију сам доживела пријатно изненађење. Моја ученица, којој сам била разредна, јавила се из Лондона. За мене је то било јако емотивно. Када вам се после толико година рада нешто овако догоди, када вам ђаци кажу да не само воле историју, већ да су у раду са вама научили да поштују друге људе, да их воле, онда ви схватите да радите праву ствар. Осврнула бих се на ово што је Сара рекла да поздравља своју Србију. Много ми је драго што деца кроз наставу историје заволе своју земљу и схвате одакле су, ко су њихови преци, где су њихови корени. То никако не сме да нам буде неважно - говори професорка Ивана у "Јутру на Блицу".
Млада просветна радница апеловала је на чињеницу да њеном раду и деци треба већа подршка.
- Очекујем да нас школа више подржи у овоме што радимо. Да можемо више да путујемо. Уз забаву, деца добијају бољу едукцију. Морамо да ослушкујемо ово време у ком живимо и да се томе прилагодимо и самим тим постигнемо боље резултате - закључује Ивана Јанковић у поменутој емисији.
Србија Данас/Јутру на Блицу