Кит који је прогутао свет: Уметничко дело чија "утроба" чува читаву историју
Ретко који град у Србији може да се похвали јединственим и бројним муралима као Ужице, а од једног је све почело.
Први мурал у Ужицу осликан је између 1986. и 1987. године, на Тргу Светог Саве. Ово дело најавило је нови однос градских уметника према свом граду.
Мноштво детаља, као и сам назив мурала, "Кит који је прогутао свет" или "Проток времена", генерације посматрача не оставља равнодушним.
Спој неспојивог
За место овог мурала одабрано је кућа знаменитог Ужичанина Милоша Трифуновића из 1912. године, а овај објекат је након осликавања његовог зида, који гледа на Саборну срвку, постао "спој неспојивог".
Трифуновића кућу (касније дом породице Гутман) с једне стране чини строга сецесија фасаде, са маскеронима женских глава, једини пример у граду Ужицу, а са друге први ужички мурал.
Аутори мурала "Кит који је прогутао свет" су Драгољуб Каплановић, Наташа Љубичић и Љубиша Димитријевић.
Године 2007. године први ужички мурал је рестауриран. Одолео је немару младих и старих Ужичана, бројним доцртавањима, избијању четири прозора на његовој површини, али и градњи спортског терена.
Кит који је прогутао свет
Детаљи који испуњавају утробу кита су различити прикази из историје, бројни симболи попут пећинских антропоморфних фигура, римских двоколица, ратника на лађи итд.
Кит је симбол који носи богато митолошло и културно значење и различито се доживљава у различитим културама. Слика кита прожима многе аспекте људског живота и уметности.
Унутрашња истина најчешће се повезује са симболом кита, као и дуговечност и отпорност. Отуда је сигурно потекла и инспирација аутора да цео један свет и његову историју смести у утробу овог морског сисара.
Ужице град мурала
Ужице некада је био град мурала, а својевремено је удружење грађана "Опека" најавило намеру да се реафирмише идеја "града мурала".
Бројне су локације где ова врста уметности живи у граду на реци Ђетињи, а управо пред преузимање титуле Престонице културе за 2024. годину, у Ужицу су осванули нови мурали, на којима су оживљени знаменити Ужичани, као и локалитети по којима је овај град познат (детаљније ОВДЕ).