Културно благо о стварању модерне српске државе: Тартаље - подвижници културе
Два значајна пројекта, две значајне породице, невероватни предмети који сведоче о богатству српске културе приказани су у два пројекта које је ове године реализовало Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат уз подршку Града Београда.
Десет предавања и изложба у пројекту "Културно благо о стварању модерне српске државе" приказују оригиналне сабље, пушке и документацију из Првог српског устанка, "историју уживо", док пројекат "Тартаље – подвижници културе" свеодочи о тројици великана једне породице која је задужила не само српски, већ и шири простор региона.
Књига разговора са најзначајнијим личностима из породице Тартаља – сликаром Марином, књижевником Гвидом и професором Ивом Тартаљом које је водио славни новинар Милош Јевтић, управо је изашла из штампе. Уз то, у оквиру сталне поставке Музеја књиге и путовања и Музеја српске књижевности, представљени су предмети који су припадали породици Тартаља, које је ове године већ видело више стотина посетилаца Адлигата. Међу ескпонатима истичу се оригинална писма Црњанског, ћирилични рукописи Тина Ујевића, роман "Бетон и свици" Оскара Давича у рукопису за који је добијена Нинова награда, писаћа машина на којој је Гвидо Тартаља написао своја најславнија дела, направљена пре Првог светског рата, са две паралелне изменљиве тастатире – ћириличном и латиничном и многе друге занимљивости.
-Чувамо културу сећања, чувамо заоставштине значајних српских породица, међу којима Тартаље заузимају посебно место. Збирку Тартаља је поклонио Адлигату професор Иво Тартаља. Морамо континуирано да афирмишемо тихе подвижнике културе, пошто су они у темељу културног идентитета нашег народа и земље, они својим делима то заслужују. Велико је интересовање посетилаца за ову врсту активности, да није у току пандемија короне, хиљаде људи би желело да види ове драгоцености и сазна сведочанства и анегдоте из прошлости- каже Виктор Лазић, председник Адлигата.
Низ предавања одржан је и о настанку модерне српске државе – о Првом српском устанку. Значајно је унапређена стална изложбена поставка на којој су приказане сабље и оригинални предмети из ово периода. На десет предавања наглашавали смо о нужности едуковања кроз музеологију на примеру овог догађаја.
На изложби је, поред устаничког оружја из збирке велепоседника и једног од највећих српских добротвора Јоце Вујића, приказано оригинално Хајдук Вељково писмо, белешка Љубомира Ненадовића, рукописи, књиге, народне ношње, сребрни накит и други артифакти из овог времена.
-Дуговечно трајање, култура као ослонац целокупног народа и државе, борба за слободу – приказани су путем ових пројеката на нетипичан и занимљив начин са артефактима који сведоче о стваралачкој надахнућу Срба кроз векове, а нарочито у најтежим, ратним, тренуцима. Штампали смо и промотивни материјал – проспекат, али и засебну брошуру, о изабраној документацији и другим битним артефактима- каже Лазић.
Сва побројана културна добра сада су део сталне поставке Адлигатових музеја и биће доступни свим посетиоцима у 2022. години.