Посебне награде за осниваче легата поводом петог Националног дана давања
Награде су додељене на предлог Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат за легатске целине које се налазе у оквиру Дома легата, као и Музеја књиге и путовања и Музеја српске књижевности овог удружења.
Српски филантропски форум и Коалиција за доброчинство уручили су на Коларцу поводом петог Националног дана давања 9. октобра признања појединцима који су формирањем легата значајно обогатили културу Србије.
„Ово је први пут да се награђује специфична група донатора – оснивачи легата у некој институцији културе. То је изузетно важан и неправедно запостављен сегмент наше културе, али и доброчинства“, изјавио је Веран Матић, извршни директор Српског филантропског форума.
На плакетама које су уручене донаторима написано је: "за исказано доброчинство, за дарове који су обележили модерно даривање у Србији, за несебичну подршку култури у тешким временима".
Награде су додељене на предлог Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат за легатске целине које се налазе у оквиру Дома легата, као и Музеја књиге и путовања и Музеја српске књижевности овог удружења.
Поводом уручивања награда и Националног дана давања Даница Леко је поклонила Удружењу Адлигат 23 породична ордена, као и четири породична портрета из XIX века. Изванредна збирка ордења и медаља коју су највећим делом били одликовани славни хемичар Марко Т. Леко, ректор Велике школе и председник Црвеног крста и Јован Леко, ађутант краља Александра Карађорђевића и управник двора, приказана је на Коларцу током доделе награда.
„Нема институције у свету, па ни у Србији, која је настала без несебичних руку дародаваца. Погледајте Коларац на којем се налазимо, проучите историјат Матице српске, Народне библиотеке Србије, било које институције од Новог Зеланда до Америке. Матрица је иста: доброчинство је у темељу сваке институције, у темељу људске цивилизације. Донаторство није један чин, то је начин живота, и то се управо најбоље види у донацијама легата, када појединац поклаља највредније што има, емотивно свакако најзначајније, често сакупљано генерацијама, како би се то уткало у опште добро и служило генерацијама. Ко зна да даје, зна и да живи, каже француска пословица, али су подједнако тачне и друге изреке које истанчано сведоче о природи донаторства: поклони доносе дароватељу радост, нико није осиромашио давањем, само давањем можеш да добијеш више него што си дао. Мени се чини да, ако је земљу створио Бог, онда су најлепше ствари међу људима створили донатори“, изјавио је Виктор Лазић, председник Адлигата.
Овогодишњи добитници награде за донаторство поводом Петог националног дана давања су:
Даница Леко – поклонила Легат породице Леко, цинцарске породице која је Србији подарила десет доктора наука и чије активности су током једног и по столећа обликовале културни и научни живот престонице. Даница Леко је, поред богате породичне библиотеке и архивске грађе Удружењу Адлигат даровала оригинална писма Саве Шумановића и намештај краљице Наталије Обреновић, који су део сталне поставке у Адлигатовим музејима.
Стеванка Чешљаров - новинарка и глумица, супруга Милана Вукоса, захваљујући чијем ангажовању је чак 12 легата стигло у Адлигат, између осталог легати Ивана Бекјарева, Павла Зорића, Ружице Сокић, Иванке Лукатели, Донке Шпичек итд. Већина ових легата не би никада ни била формирана без њене иницијативе и рада на њиховом стварању.
Мило Илић - поклонио легат оца амбасадора СФРЈ Анте Илића у којем се налази 117 оригиналних предмета предколумбијске уметности старих између 600 и 2800 година, одећа старих Инка стара хиљаду година, индијански музички инструменти и луле мира стари око 1500 година, као и изванредна збирка хаићанске наивне уметности са 32 дела.
Хироши и Кајоко Јамасаки Вукелић – професори универзитета и преводиоци који су формирали легат са више хиљада књига, углавном донетих из Јапана. Нарочито је значајан поклон легата и библиотеке Хирошијевог оца, новинара и обавештајца Бранка Вукелића, најближег сарадника Рихарда Зоргеа, чије активности су допринеле бржем паду Немачке у Другом светском рату.
Тања Крагујевић и Василије Винце Вујић – поклонили су више стотина књига за легат у Адлигату, значајну архивску грађу укључујући писма Уроша Предића, као и предмете из заоставштине фотографа Стевана Крагујевића као и једног од највећих српских добротвора у култури, земљопоседника Јоце Вујића. Међу дарованим предметима нарочито се истиче збирка оригиналног оружја и оруђа коришћена у Првом српском устанку, сабља једног од Карађорђевих војвода, као и изузетно редак сребрни прстен кован на Новом брду у XIV веку. Поред Адлигата, овај брачни пар је дародавац и Музеја Југославије и Музеја у Сенти.
Дарко Танасковић - поклонио легат са више хиљада књига, најбоља збирка арабистике и туркологије у региону, сакупљана пет деценија. У легату се нарочито истичу дипломатско одело и фрак, примљени ордени, најређи арапско-француски речник из 1874. године и посвета Орхана Памука.
Од страних држављана који су подржали пројекте Адлигата у култури награђени су:
Алба Холеман из САД - поклонила 10.000 књига и платила њихов превоз из Њујорка, једна од најбољих колекција књига на свету о старој Грчој и Риму
Херберт Штармулер из Аустрије - до сада послао 50.000 књига које су на његову иницијативу и у његовој организацији сакупили за Адлигат аустријски библиофили, основао о свом трошку огранак Удружења Адлигат у Аустрији
Бригита ван Кан из Немачке - новинарка Франкфуртер Алгемајне Цајтунг-а, обезбедила и организовала пребацивање из Немачке за Београд неколико значајних легата немачких интелектуалаца, обезбедила подршку немачке фондације Мара и Холгер Касенс за пројекте Адлигата, и у најтежим тренуцима за рад удружења слала материјалну помоћ удружењу.
Национални дан давања установљен је пре пет година на иницијативу Српског филантропског форума и Коалиције за доброчинство, и први пут је обележен 2018. године, 9. октобра, на дан рођења Михајла Пупина, великог српског иноватора и филантропа, а под покровитељством председнице Владе Републике Србије.
Обележавањем Националног дана давања обнављамо културу давања и оживљавамо богату филантропску традицију нашег друштва. Сваким новим Националним даном давања скрећемо пажњу јавности на неки проблем у друштву и прикупљамо средства за системску подршку у датој области.
Коалицију за доброчинство, поред Српског филантропског форума чине и Фондација Ана и Владе Дивац, Траг фондација, Catalyst Балканс, СМАРТ Колектив, Форум за одговорно пословање и Привредна комора Србије.