ПРЕДАВАЊЕ: Космичка микроталасна позадина - драгоцени кључ за разумевање целог свемира!
Инспирација за научнике, филозофе и уметнике.
У оквиру изложбе "Звуци космоса" Ивана Бона која је у Галерији Дома омладине Београда отворена од 31. јануара и трајаће до 18. фебруара, а замишљена је као креативни спој науке и уметности, биће одржана и два занимљива предавања.
Прво предавање заказано је за суботу, 4. фебруар од 18 часова у Трибинској сали Дома омладине Београда, а тема је "Космичка микроталасна позадина - ехо стварања". Предавач је Милан М. Ћирковић, доктор наука, научни саветник у Астрономској опсерваторији у Београду.
У овом предавању биће представљено откриће космичке микроталасне позадине, те њено објашњење у оквиру стандардне космолошке теорије ("Великог праска").
Ово је, после Хабловог открића ширења свемира, најзначајније откриће у историји космологије и драматично је потврдило предвиђања космолошке теорије, те ударило темељ потпуно новој етапи у историји човекових покушаја да спозна свемир на великој скали: времену "прецизне космологије" у којем живимо.
Поједностављено говорећи, космичка микроталасна позадина је својеврсни ехо ране ватрене лопте у којој се налазила сва материја у тренутку када је свемир – око 400 хиљада година након самог почетка ширења, односно Великог праска – постао прозрачан, какав је остао до данашњег дана. Микроталасна позадина се понаша као скоро савршено црно тело на температури од нешто мало мање од 3 келвина, а мајушна одступања од те вредности нам дају драгоцене кључеве за разумевања настанка свеколике космичке структуре, укључујући и галаксије каква је Млечни пут у којем живимо. Сама универзалност ове појаве представља самим тим и драгоцену инспирацију не само за космологе, већ и за друге научнике, филозофе и уметнике.
Друго предавање 18. фебруара (Трибинска сала ДОБ, 18 часова) одржаће Еди Бон са Астрономске опсерваторије у Београду, на тему "Звуци из свемира".
Погледајте ОВДЕ који филм Мирјане Карановић је проглашен најбољим на Филмском фестивалу у Трсту.