Представљено треће издање књиге „Деца уче од нас“ ауторке Бојане Станковић
У београдској Галерији Новембар представљено је треће, допуњено и измењено издање приручника за родитеље и васпитаче „Деца уче од нас“, ауторке Бојане Станковић.
Ново издање ауторка допуњује истраживачким радом из претходних годину дана. У преко стотину нових тема које су се показале као најактуелније и важне у данашњем друштву, посебан акценат стављен је на дигитално доба и несигурности које оно доноси родитељима:
„Деца се све више суочавају са спољним факторима који утичу на њихов психофизички, емоционални и ментални развој. Књига је користан приручник који помаже родитељима да у данашње време, на колико-толико лакши начин одгајају своју децу, како би на првом месту себи, а онда и деци олакшали свакодневницу,“ објашњава ауторка Бојана Станковић.
Практични приручник нуди доказана решења, истраживања, ауторкина лична искуства и искуства других, помоћу којих се лако може препознати одређена ситуација или стање у којима се дете у било ком моменту може наћи. Станковићева напомиње да универзалан рецепт за родитељство не постоји, и да сваки родитељ мора посветити довољно времена остварењу свакодневне, искрене и успешне комуникације са својом децом. У супротном - то ће уместо родитеља учинити интернет, а последњих година постаје све јасније колико то уопште није добро решење и додаје:
„Нажалост, оно што је дефинитивно тачно и доказано у пракси јесте да је тешко одгајати децу „универзално“, зато што деца уче и опонашају најважнији и једини модел понашања, а то су родитељи. Зато је настала књига „Деца уче од нас“ јер су најважнији и први ментори деци првенствено родитељи. Сада се са свиме тиме коси то што у данашње време, у дигиталном свету, родитељи нису толико већи и доминантнији ауторитет у односу на садржај који деца прате путем друштвених мрежа. Треба индивидуално да видимо да ли су родитељи доминантнији и проводе више времена у комуникацији са децом, или су деца препуштена дигиталним уређајима.“
Ипак, поједини савети се могу применити као универзални, и њихова суштина је у разумевању, несебичној подршци и обезбеђивању сигурности деце у свој првобитни дом. Тако деца неће осећати потребу да оно што им кућа не пружа траже другде, јер су њихов потенцијал на првом месту препознали и неговали родитељи. Ауторка овај став показује практично – сопственим примером, јер је за визуелни идентитет књиге била задужена њена кћерка:
„Оно што иначе уназад већ десет година, као директор Предшколских установа, саветујем родитеље јесте једна реченица: Свако дете се роди са подједнаким могућностима за развој потенцијала. Важно је посветити се детету у првом седмогодишњем циклусу који се не може никада поновити, јер у том циклусу деца развијају и до 80 одсто својих способности, интересовања и усвајања навика, биле оне добре или лоше. Оно што се тада пропусти, тешко може у каснијим циклусима да се надомести - свако дете је талентовано за нешто, и само је важно да препознамо за шта су талентовани и да то подржавамо.“
Књига „Деца уче од нас“ скуп је бројних искустава и тема је која наставља да се континуирано развија. Бојана Станковић закључује да је сврха књиге преношење тих искустава, важних информација и вештина, а на читатељкама и читатељима је да пронађу њима најкорисније. Стрпљење и доследност у примени стеченог знања, напомиње ауторка, остају најважнија „оружја“ сваког родитеља.
Књигу „Деца уче од нас“ можете наћи у књижарама Лагуна, Вулкан и Делфи.
О ауторки:
Бојана Станковић рођена је у Београду 31.10.1981. године. Мајка је двоје деце и дугогодишњи је директор Предшколских установа. Ауторка је трећег издања књиге „Деца уче од нас“ и радних листова (дидактичких средстава) за предшколски узраст „Путовање кроз дигитални свет“. Такође, бави се истраживањима на тему „Зашто су нека деца срећнија и успешнија од друге деце“, који су то у данашње дигитално доба спољашњи фактори који позитивно и негативно утичу на психофизичку и емоционалну стабилност или нестабилност деце, и колико су у њиховом одгајању родитељи доминантнији од интернета. На основу истраживања које спроводи на радионицама, истовремено се бавећи теоријом и праксом, креира и пише блогове. Често воли да каже за друге, али и за себе, да се грешке у родитељству, скоро увек, праве из незнања, то јест због тога што не владамо правим информацијама. У жељи да помогне родитељима, али и свима онима који кроз рад имају контакт са децом, своје дугогодишње искуство као и знање стечено на Гешталт радионицама и НЛП едукацијама преточила је у књигу “Деца уче од нас”.