Она је била највећа љубав Михајла Пупина: Романса која се десила изненада била је фатална по чувеног научника
Данас можемо рећи да је Пупин имао две љубавне приче. Волео је свим срцем своју супругу, а највећа криза у животу наступила је након њене смрти.
Свој приватни живот Пупин није истицао и није оставио траг о томе ко је све био члан његове породице у Америци и кога је све волео. Чак ни у чувеној, светски познатој аутобиографији ‘Са пашњака до научењака’ о томе нема података, јер је књига писана пре свега да мотивише и улије снагу и да Американцима представи српски народ, али и његову мајку Алимпијаду.
Занимљиво је да је Пупинова аутобиографија, за коју је 1924. добио Пулицерову награду, у Америци била уврштена у обавезну школску литературу.
У нашој јавности се о члановима његове породице у Америци скоро ништа не зна, а на Википедији има тек пар штурих реченица о њима.
Са Александром Нинковић Ташић председницом Образовно-истраживачког друштва Михајло Пупин из Београда, која годинама прикупља архивски материјал који се односи на живот и дело Пупина откривамо непознате детаље из љубавног живота славног научника-Идворца и сазнајемо да му је супруга била Катарина Сара Џексон (удовица) и да је са собом у брак довела дечака и девојчицу (децу из првог брака). Сазнајемо да је Пупинова супруга после 8 година изненада умрла, наводно од тешке упале плућа или мишје грознице, али наша саговорница ексклузивно открива своје сумње и потпуно други узрок смрти који је за мало ‘дошао главе’ и самом Пупину. После њене смрти Пупин је провео као удовац скоро 40 година, али није постао усамљеник.
Касније, његово срце освојила је американка Хелен Хартли Џенкинс.
„Тек данас, скоро 90 година након Пупиновог одласка са овог света, после много трагања сазнајемо да му је жена била Катарина Сара Џексон, удовица када је упознала Михајла Пупина, и да је о дечаку и девојчици које је довела са собом у брак, Пупин бринуо с очинском љубављу. Венчали су се у Грчкој православној цркви у Лондону 1888. и добили кћерку Варвару Иванку Пупин, која се родила 1889. године.
Катарина Сара је била рођена сестра његовог школског друга са Колумбија колеџа и они су се преко њега и упознали. Била је португалског порекла и потицала је из веома богате и образоване породице.
Али треба да знамо да је неписмена и мудра мајка Алимпија саветовала сина Пупина да узме жену из света у који је ушао, а не из света који напушта. Управо га је таква судбина и пратила“ – каже Александра Нинковић Ташић на почетку разговора.
После раскошног венчања у Лондону, а потом брачног путовања у Венецију и селидбе за Њујорк, изгледало је да их чека дуг заједнички живот и светла будућност, међутим није било тако.
Брачно путовање у Венецију са Катарином Саром и њено двоје деце из првог брака
„Катарина Сара и Пупин су били приближно истих година, а њихово брачно путовање у Венецију било је необично јер су пловили заједно са двоје мале деце из њеног првог брака. Они су се заволели и до њене смрти били су нераздвојни. Званични подаци говоре да је Катарина Сара преминула од тешке упале плућа или мишје грознице, али најновија открића до којих сам дошла ‘пишу другачији сценарио’. Катарина Сара је водила белешке током Пупинових експеримената и истраживања. Мислим да су се њих двоје озрачили. Она му је помагала, док је он радио на једном великом открићу – секундарном X зрачењу. Смањио је време снимања на дозу довољну да човек издржи, да га не убије. Тада су се обоје озрачили и упали у кому. Она се није пробудила, он јесте. Али тада почињу његови проблеми са ногама, па у каснијем добу тешко хода.
Ризици снимања X-zracima у почетку нису били познати ни истраживачима ни пацијентима. Нажалост, последице су доживеле бројне жртве међу којима су били и наш научник и његова супруга.
Катарина Сара била је његов ослонац и била је уз њега у сваком смислу. Када је умрла, Пупин је једва преживео тај губитак. Једно време проводи у њујоршкој болници где га лече од тешке грознице, од које га спашава његов велики пријатељ и лекар Фредерик Шепард Денис који је живео у Норфолку. Он се веома забринуо за Пупиново здравље јер је имао тек четрдесет и две године и раније није имао никаквих здравствених проблема.
По савету овог пријатеља-лекара, Пупин купује имање у Норфолку које је звао ‘мој амерички Идвор’.
Скоро 40 година Пупин је радио као професор на Колумбија колеџу и фактички никада није отишао у пензију. Болест га је натерала да све више седи или лежи, а његови студенти су долазили код Пупина на консултације и у Норфолк. Имам у архиви један велики чланак из Америке где Пупин каже: Не може човек ногама да добије све своје трке, ја сам своју у Америци добио главом.“
Да ли је Пупин имао неке љубавне везе за тих скоро 40 година колико је живео као удовац?
Пупин је био, кажу у пријатељској вези, а ја верујем у врло интимној вези са најбогатијом Американком 20. века, са Хелен Хартли Џенкинс, чији је отац био магнат – власник фабрике оружја. Њен отац је купио Ремингтон (Енг. Ремингтон Армс Company) за један дан. Остала је удовица са тридесет и две године када је њен муж преминуо. Супруг јој је био адвокат Џорџ Вокер Џенкинс и са њим је имала две ћерке. Наследила је очево богатство и примера ради анонимно је донирала 350.000 долара Колумбија колеџу за изградњу дворане за филозофију, у знак сећања на ћерку Хелен која је умрла 1920.
Везала се за Пупина и заволела наш српски народ. Била је филантроп и мецена, а свако ко је волео Пупина, морао је да воли и српски род.
Хелен Хартли Џенкинс је Србима дала део Менхетна, по свему судећи ради се о 6. авенији. Имам доказе за то, део улице са две грађевине за наш конзулат и за штампарију која је припадала конзулату Краљевине СХС.
Могло би се рећи, све што је Пупин тражио она је испуњавала. Једном приликом пронашла сам у архиви Норфолка, да је она бродом отпутовала у Србију и ту купила сав намештај за Норфолк. Купила је и слике, посуђе, ћилиме… разне детаље за опремање куће како би Пупину још више загрејала срце.
У тој архиви пронашла сам план-нацрт да су они прокопали тунел. Њено имање је било највеће у Норфолку и налазило се тачно преко пута његовог. Тунели су се налазили испод земље како би они ‘крстарили’ једно до другог. Дакле, то је било много више од пријатељства. Била је то нежна емотивна веза.
И зато данас можемо рећи да је Пупин имао две љубавне приче. Волео је свим срцем своју супругу, а највећа криза у животу наступила је након њене смрти. Али сазнајемо и да су два велика имања у Норфолку била спојена тајним тунелима који су отварали путеве између богате удовице Хелен и нашег Пупина.
ПУПИНОВО ‘ФАТАЛНО’ ОТКРИЋЕ
Године 1896, неколико месеци након што је Рендген објавио свој проналазак X-zraka, Пупин је открио секундарне рендгенске радијације, а убрзо након тога развио је брзу методу рендгенског снимања која се састоји у томе да се између објекта који се снима и фотографске плоче, умеће флуоресцентни екран (застор), чиме се скраћује време снимања са једног часа на свега неколико секунди. Тај метод је нашао широку примену и још увек се употребљава. Пупин је објавио четири рада о Рендгеновим X-zracima.
ПУПИНОВИ ГОСТИ У НОРФОЛКУ
Пупиново имање је било предивно, а све што се ту дешавало показује какав је човек био Миша Пупин, како га је звао његов пријатељ Урош Предић.
Радио је на имању заједно са запосленим Србима, углавном Херцеговцима, го до паса, терао волове, музао краве, јео са радницима и пасуљ када треба…
А када је славио Васкрс или Божић за истим столом седели су: лево индустријалац Ендру Карнеги, Џон Рокфелер, Џорџ Vestinghaus и други утицајни Американци тога доба, а десно његови Срби-Херцеговци.
ПУПИН И САРА – ЗАЈЕДНО НА ВЕЧНОМ ПОЧИНКУ
Пупинов гроб (умро 1935.) налази се на гробљу Вудлон (Енг. Woodlawn), у Бронксу, у Њујорку. Уз Пупинов гроб, на парцели прилично удаљеној од улаза, сахрањена је и његова супруга Катарина Сара Пупин, рођена Џексон (умрла 1896.).
Иако наши медији пишу да њихова гробна места одржавају масони, Александра Нинковић Ташић то још увек истражује, а једину Пупинову повезаност са масонима, за сада, налази преко председника Америке Вудро Вилсона. Пупин и Вилсон су били пријатељи, а Вудро и његов отац били су чланови најстарије Шкотске масонске ложе. Али да ли су га Вилсонови увели у ложу, то је још увек предмет опсежног истраживања наше саговорнице, а сам Пупин никада јавно није ништа рекао о свом чланству у масонерији.