Немачка и САД мењају курс: Нема више тешког наоружања за Украјину
Према информацијама које је објавио немачки дневник Билд, Немачка више неће слати тешку војну опрему Украјини.
Ова одлука је потврђена из извора у немачком Министарству одбране, а преноси је и сам Билд позивајући се на интерне документе.
Детаљи о прекинутом преносу војне опреме
У интерном документу, који је цитиран од стране немачких медија, наводи се да је "пренос завршен". Према истим изворима, Немачка још увек располаже са готово 300 тенкова Леопард 2, као и борбеним возилима пешадије и хаубицама у неодређеној количини, али се то више не сматра достављањем нових количина опреме Украјини.
Берлин сумња у могућност украјинске контраофанзиве
Осим што су обуставили слање тешке војне опреме, извори из Министарства одбране истичу да Берлин "не верује да ће Украјина ускоро бити у могућности" да покрене успешну контраофанзиву. Овај став долази у контексту тренутних војних и политичких околности на терену.
Одговор Шолца на украјинске захтеве
Немачки канцелар Олаф Шолц током последње посете украјинског председника Владимира Зеленског Берлину није дао позитиван одговор на украјинске захтеве. Зеленски је тражио дозволу за извођење удара дубоко у Русију, испоруку ракета Таурус дугог домета, као и убрзање процеса пријема Украјине у НАТО. Иако Шолц није дао јасан "не", није се сложио са захтевима, остављајући врата отвореним за даља разматрања.
Бајден избегава тему рата у Украјини уочи избора
Још један интересантан детаљ који је изнео Билд односи се на америчког председника Џоа Бајдена, који, према сазнањима извора, није присуствовао недавном самиту у Рамштајну. Извори тврде да Бајден није желео да се изјасни о рату у Украјини уочи председничких избора у САД, а његово изостајање са скупа било је маскирано изговором о урагану Милтону.
Геополитички изазови и напетости у вези са Украјином
Ове промене у приступу Немачке према Украјини долазе у тренутку када геополитичка ситуација постаје све сложенија. Украјина и даље тражи подршку међународне заједнице, док су ставови западних лидера, укључујући Немачку и САД, све више опрезни, посебно у светлу унутрашњих политичких притисака.