ПУТИН СЕ РАДУЈЕ: Москва објавила комплетиран списак који говори све
Већина је прихватила нову шему плаћања
Реч је о шест компанија из пет земаља које нису испуниле захтев Русије да гас плаћају искључиво у рубљама, док је већина европских компанија и држава ипак прихватило нову шему плаћања.
ОГЛАСИО СЕ КИЈЕВ О ИСКЉУЧЕЊУ: Највећа нуклеарна електрана у Европи престаје са радом?
УКРАЈИНЦИ ОБЈАВИЛИ СНИМКЕ "САМОУБИЛАЧКЕ МИСИЈЕ" Хеликоптери лете изнад Азвостаља са специјалним задатком (ВИДЕО)
НОВИ ИЗВЕШТАЈ СА ФРОНТА У УКРАЈИНИ: "Преполовио се број плаћеника, већина хитно напушта земљу - погођена централа Азова"
Будући да су мајски рокови плаћања прошли, не очекује се да ће друге европске компаније одустати од увоза руског гаса.
Испоруке гаса најпре су прекинуте бугарској компанији Булгаргаз и пољској ПГНиГ, још у априлу. Гаспром је затим 21. маја искључио фински Гасум, а 31. маја гас из Русије престао је да се испоручује холандској компанији GasTerra. Од 1. јуна прекинуте су испоруке за данску компанију Орстед и за Шел Енерџи, преноси руски Взгљад. Претходно је почетком априла Литванија саопштила да је прекинула увоз гаса из Русије.
- Верујем да је ово максималан број компанија које су одбиле да пређу на плаћање у рубљама. Наш институт и други стручњаци предвидели су управо такву листу. Данска и холандска влада званично су забраниле својим компанијама прелазак на шему плаћања у рубљама још у априлу. Касније им се придружила Финска - рекао је директор московског Института за енергетику и финансије Алексеј Громов.
Не излазе у јавност са детаљима
Компаније из осталих европских земаља наставиле су да увозе руски гас, али не излазе у јавност са детаљима свог новог споразума са Гаспромом. Већина тврди да гас и даље плаћају еврима, не помињући отварање банковних рачуна у рубљама у Гаспромбанци. Компанија МВМ из Мађарске наводи да "плаћа у еврима, а Гаспромбанка их конвертује у рубље и уплаћује Гаспрому", преноси Политицо.
Немачка компанија ВНГ саопштила је да ће њихови рачуни и даље бити деноминовани у еврима које уплаћују Гаспромбанци у складу са процедуром, као и да претпоставља да "конверзија у рубље неће изазвати никакве потешкоће", наводећи да је "отварање рачуна прошло потпуно глатко". Немачки увозник RWE саопштио је да је "спреман за плаћање у еврима", као и да је отворио одговарајуће рачуне. "Понашамо се у складу са европским и немачким прописима", навела је компанија.
Немачки Унипер, један од партнера Гаспрома у финансирању пројекта "Северни ток 2", потврдио је да је отворио рачун у Гаспромбанци и тако направио аранжман за плаћање у еврима у складу са новим механизмом плаћања. Још једна компанија која је учествовала у изградњи гасовода "Северни ток 2", француска Енгие изразила је прошле недеље спремност "да изврши своје обавезе плаћања" све док је то у складу са европским оквиром санкција. Будући да им достава гаса није у међувремену прекинута, логично је закључити да су и они платили.
Италијанска компанија Ени саопштила је још средином маја да је започела "процес отварања два рачуна у Гаспромбанци", а аустријска ОМВ је навела да је "применила процес плаћања у складу са санкцијама који обезбеђује да испоруке гаса могу да буду плаћене на време". Чешка компанија ЧЕЗ кратко је саопштила да је уплату извршила у еврима у складу са препоруком Европске комисије. "Нећемо коментарисати детаље", навели су чешки увозници руског гаса.
И словачки SPP тврди да је фактуру уплатио у еврима према важећем уговору "на основу мишљења ЕУ да такво плаћање није кршење или заобилажење санкција. Геоплин из Словеније саопштио је да је "са руским партнером усагласио процедуру плаћања која је у складу са уговором и истовремено у оквиру мера и препорука институција ЕУ".
Колико је изгубио Гаспром?
Рачуница показује да је Гаспром изгубио уговоре за испоруке од 20 до 30 милијарди кубних метара годишње, а то представља 12 до 20 одсто укупног извоза руског гаса у ЕУ, који је 2021. године достигао око 155 милијарди кубних метара.
У међувремену у априлу је дошло до значајног прилива течног гаса у Европу, а највеће количине стигле су на терминале у британским лукама.
Холандија и Данска рачунају на тај гас, као и на испоруке из Норвешке. Финска има у плану да се снабдева путем гасовода из Естоније, док Пољска рачуна на пошиљке течног гаса које би стизале у њихове луке, као и на гасовод Балтик којим би јој гас стизао из Норвешке.
Пољска такође има пуне резервоаре руског гаса. Бугарска рачуна на гас из Азербејџана који би јој стизао преко Грчке. Подсетимо, Русија од 1. априла прихвата искључиво плаћање гаса у рубљама од купаца из ЕУ. У ту сврху предложила је европским компанијама шему отварања два рачуна у Гаспромбанци, једног у еврима, а другог у рубљама.