АНАЛИЗА
ТРАМПА КОЈИ ПРКОСИ МЕЦИМА САД СЕ СВИ БОЈЕ: Ако дође на власт жели одмах зауставити рат у Украјини, али како и чиме мисли натерати Зеленског и Путина на тешко компромисно решење?
Трамп има "разрађен план" за окончање рата.
Украјинским властима је потпуно јасно да могу да ратују са Русијом све док их подржавају западни савезници, а пре свега један – САД. Ако би америчка подршка одједном изостала, то би изазвало ланчану реакцију широм Европе где би државе вероватно једна за другом следиле амерички пример, можда чак и актуелне власти које воле да се приказују као веома проукрајинске, због чињенице да финансијски терет би одједном постао толики да га сама Европа не би могла да поднесе.
На несрећу Украјине, ових дана се све поклапа и иде ка сценарију који је за њих крајње непожељан, а то је повратак Доналда Трампа. Подсетимо се да је Трамп у више наврата говорио да жели да заустави рат у Украјини чим дође на власт. Јасно, то је нешто чега се садашње власти у Кијеву и њихови савезници поприлично плаше, јер им је јасно да би свако заустављање рата готово сигурно морало да узме у обзир тренутну ситуацију на терену, а то заузврат значи прихватање чињенице да Русија контролише скоро петину Украјине (око 18%).
За Зеленског и његове савезнике то је неприхватљиво. Њихов план је био да бескрајно пумпају оружје и новац у Украјину у нади да ће украјинске снаге постићи преокрет на терену. Међутим, то је прилично нереалан план јер колико год новца и наоружања да се пошаље Украјини, она ће увек остати без људства пре Русије. У том смислу, наставак рата само додатно исцрпљује обе стране, али више за Украјину него за Русију, која такође – мало по мало – губи све више своје територије.
Дакле, у пракси је постизање мира у Украјини заправо једноставно. САД морају престати да шаљу више оружја и Украјина ће се одмах наћи у ћорсокаку. У таквом сценарију мораће да прихвате преговоре са Русијом јер алтернатива нема, тачније постоји, али је за њу још неповољнија – да настави борбу са смањеном подршком и изгуби значајан део територије.
Али ако САД одједном само престану да подржавају Украјину, зар то не би охрабрило Русију да је нападне свим својим снагама и можда чак покуша да је окупира са циљем да коначно збаци актуелну власт у Кијеву и постави нову онај који би био повољнији за Москву? Како Трамп, ако освоји власт и крене са идејом да оконча рат у Украјини, планира да спречи да се испостави да предаје целу Украјину Русији? Очигледно је да он то не жели, ни он ни његова нова "МАГА" гарнитура Републиканске странке.
Сигурно је да се и о томе размишљало. Заустављање помоћи Украјини вероватно не би био једини потез. У ствари, прекид подршке би био више претња, односно притисак на Зеленског да уђе у преговоре са Русијом. Дакле, оно што се може очекивати је да ће Трамп наставити да шаље подршку Украјини, али да ће Кијеву јасно ставити до знања да ће та подршка брзо престати ако одбију мировне преговоре са Русијом.
Већ овог пролећа се могло наслутити да ствари иду у том правцу. Наиме, када је подршка Украјини била блокирана у Доњем дому Конгреса САД, Трамп је могао да обавести своје лојалисте у странци да наставе да блокирају подршку Украјини на неодређено време. Међутим, то се није догодило и пакет је на крају одобрен, делом због тога што су журили да пошаљу хитну војну подршку Израелу за рат у Гази. Подсећања ради, Трампова подршка Израелу је немилосрдна и чини се да неће учинити апсолутно ништа да заустави пакао кроз који палестински народ свакодневно пролази. Истина, ни Бајденова администрација не чини скоро ништа, али бар повремено критикују Израел, због чега се Нетањаху и његови десничарски министри не усуђују да покрену неке још страшније потезе. Трамп ће, пак, дати Израелу за право да убија колико хоће, што је страшна визија врло блиске будућности на Блиском истоку. Зашто то ради? Један од разлога је свакако обезбеђивање подршке утицајног јеврејског лобија у Америци. Трамп вероватно верује, а вероватно је и у праву, да без њихове подршке тешко може да рачуна на повратак у Белу кућу. Наравно, ствари нису тако црно-беле – иако се десничарски Јевреји веома радују повратку Трампа, либерална фракција је ипак склонија Демократској странци, иако би и ту границе могле да почну да се магле с обзиром на све што одједном се сада дешава.
У сваком случају, Трамп је дозволио да помоћ Украјини прође раније ове године. Зашто? Јер тек доласком на власт има могућност да спроведе у дело читав план о окончању рата. Као што смо рекли, најпре ће Зеленском вероватно рећи да може да рачуна на даљу помоћ само ако се угризе за језик и понос и укључи се у мировне преговоре са Русијом. Истовремено, вероватно ће почети да врше притисак на Русију. Од њих ће се тражити да прихвате мировни споразум који им не би донео потпуну победу, нити тежак пораз Украјине. Другим речима, Трампов мир би се вероватно сводио на то да обе стране "мало победе, мало изгубе".
Иако још увек ништа званично не знамо и за сада само спекулишемо, можемо претпоставити да би Русија добила територију коју тренутно држи. Не формално, нико правно не би признао њихове нове анексије, али би се прихватило да је де факто тако, као што је прихваћен и Крим, који је под руском контролом од 2014. године. Заузврат, Трамп би вероватно тражио од Русије да дозволи (остатку) Украјине да слободно и суверено бира шта год жели, укључујући и њене потенцијалне евроатлантске интеграције.
Са овим "евро" сегментом Русија вероватно не би имала превише проблема (мада, имајући у виду колико се Европска унија све више окреће милитаризму, и то је упитно), али јој се никако неће допасти идеја о "атлантске" интеграције, односно могућност уласка Украјине у НАТО. У ствари, са приличном сигурношћу можемо рећи да ће јој се Русија жестоко одупрети, јер је за њу идеја о уласку Украјине у НАТО најгори сценарио, пораз, неприхватљива безбедносна претња. Пристанак на такав мировни споразум би заправо био пораз за Русију, и било би им веома тешко да то на било који други начин представе сопственој јавности.2
А шта ако Русија каже "не" Трампу? Шта је онда његов план? Ово је питање на које би у овом тренутку сваки геополитички аналитичар желео да одговори, али није лако. Ово је Трампов "Фактор Кс", његове преговарачке вештине на које се увек ослања. Мало је рећи да је Трамп непредвидив, а у последње време можемо рећи да је и веома храбар. Устати и махнути песницом само неколико секунди након неуспелог покушаја атентата је нешто што се веома ретко виђа. Тај чин пркоса је заиста оставио утисак на све оне који ће морати да се обрачунају са њим ако поново дође на власт у новембру ове године.
Мађарски премијер Виктор Орбан, који се недавно састао са Трампом како би разговарали управо о рату у Украјини и како га решити, рекао је да Трамп има "разрађен план" за окончање рата. Орбан није помињао детаље, већ је наставио са сопственим ангажманом, позивајући на веће дипломатско ангажовање Кине, а можда и Турске, тражећи од ЕУ да прихвати тај процес (на који су актуелни лидери ЕУ, очекивано, реаговали крајње негативно).
Можда Орбан зна, можда не, али Трамп свакако има идеју како ће покушати да натера Путина да прихвати његову визију мировних преговора у Украјини. Орбан је, с друге стране, рекао да је током недавне посете Зеленском и Путину чуо исту причу од обојице - одбијају да замрзну сукоб или преговарају о примирју јер мисле да би другој страни користило да се прегрупише. Али Трамп нема намеру да толерише њихову тврдоглавост. Сломити отпор Кијева биће лако, већ смо рекли како. Али како навести Москву да прихвати оно што се нуди? Познавајући некако Трампову склоност грандиозним ескалацијама, не би било изненађујуће да је Кремљу поставио ултиматум - или ћете прихватити мир који нудимо или ћемо Украјини дати најмоћније војне технологије које имамо и без икаквих ограничења.
Извор: Србија Данас/Адванце/Аутор: Антун Роша/Пренео: Ненад Ђукић