УКРАЈИНА ДОБИЛА НОЖ У ЛЕЂА! Верни савезник их ИЗДАО У НАЈГОРЕМ ТРЕНУТКУ
Украјина се овоме није надала и то у оваквом тренутку
План буџета Немачке не предвиђа додатна финансијска средства за помоћ Украјини, пише недељно издање "Франкфуртер алгемајне".
Све што је до сада одобрено биће достављено Кијеву, али додатни захтеви Министарства одбране Украјине, по налогу канцелара Олафа Шолца неће више бити одобравани.
Лист, на основу докумената и мејлова, као и дискусија у више институција немачке владе и у Бундестагу, сазнаје да је министар финансија Кристијан Линднер 5. августа у писму свом колеги у влади, министру одбране Борису Писторијусу пренео одговарајући захтев.
У њему се наводи да се „нове мере” могу предузети само ако је „финансирање обезбеђено” у буџетским плановима за ову и наредне године. Истовремено се истиче да се мора осигурати поштовање горњих граница.
За текућу годину већ су планирана средства за Украјину у износу од око осам милијарди евра. Планирани максимални лимит за следећу годину је четири милијарде евра и очигледно је већ пребукиран.
Како наводи лист, потврда о томе стигла је из Одбора за буџет немачког Бундестага.
Стручњак за буџет владајуће Социјалдемократске партије Немачке (СПД) Андреас Шварц, који је одговоран за политику одбране, рекао је за "Франкфуртер алгемајне цајтунг" да се у овом тренутку за Украјину „не издају нове поруџбине“ јер се оне више не финансирају. Ограничење помоћи Украјини потврдио је и политичар Хришћанско демократске уније (ЦДУ) Инго Гедехенс.
"Из дана у дан Олаф Шолц и његова семафор коалиција замрзава финансијску, а тиме и војну подршку Украјини", нагласио је.
Немачко Министарство одбране и Министарство финансија првобитно нису желели да коментаришу извештај медија. Кругови у Министарству финансија саопштили су да ће, у принципу, „све одлуке о подршци Украјини бити донете у блиској сарадњи са канцеларом“.
Немачка влада ради „посебно са државама Г7 и ЕУ на отварању краткорочног инструмента финансирања Украјине вредног 50 милијарди долара коришћењем замрзнуте руске имовине. Билатерална немачка помоћ остаје на највишем нивоу, али се ослања на ефикасност овог инструмента“, кажу из Министарства.
Коалициони партнер у немачкој влади договорили су измене нацрта буџета за 2025. годину.
Неке спорне тачке су решене, али и даље остаје финансијски јаз од дванаест милијарди евра. Тај новац мора да се уштеди, али се, како наводе медији, не зна где тачно.