"РУСИЈА НИЈЕ НЕПРИЈАТЕЉ ЕВРОПЕ" Премијер Баварске послао ЈАСНУ поруку: Чак и током најгорег периода, веза између Совјетског Савеза и Немачке се није доводила у питање!
Премијер немачке покрајине Баварска и лидер ЦСУ Маркус Зедер позвао је на умереност када је реч о санкцијама Русији, истиучући да не види Украјину у НАТО-у, као и да би свакако желео да се Северни ток 2 пусти у функцију, јер ако тога не буде, упозорава – у Немачкој би могло да буде „веома хладно”.
Зедер је, у интервјуу за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ), по питању рата у Украјини нагласио да је најважније да се осуди агресија и избегне ескалација, јер нико не може да жели рат у Европи.
Напоменуо је да се територијални интегритет и независност Украјине према међународном праву морају поштовати, али и да сталне, нове претње и све оштрије санкције Русији саме по себи не могу да буду решење, јер већ дуже време имају слаб ефекат, док би нове санкције биле једнако штетне за саму Немачку.
- На пример, искључивање Русије из финансијског система SWIFT. Држање Северног тока 2 затвореног или чак генерално заустављање свих испорука гаса из Русије такође би утицало на нашу земљу. Чак и током најгорег периода Хладног рата, енергетска веза између Совјетског Савеза и Немачке се није доводила у питање - подсетио је Зедер.
На констатацију да Запад у једном тренутку мора да одговори на суштинско питање – да ли је проширење НАТО-а на Украјину планирано или није, Зедер је рекао да свакако не треба дозволити да Русија “нешто диктира”.
- Али, ипак морате дати одговор. Са моје тачке гледишта, јасно је: проширење НАТО-а на исток да би укључило Украјину већ дуго није на дневном реду. Према Статуту, НАТО је отворен за сваку демократску европску земљу. Искључивање Украјине значило би попуштање руској уцени. Заштита наших савезника, попут Пољске и балтичких држава, обавеза је војног савеза. Али, исто не важи у Украјини: ово није случај НАТО-а. Питање је јасноће и поштења да се дефинише стратегија која то узима у обзир док штити територијални интегритет Украјине - објаснио је Зедер.
Русија је тежак партнер, али не и непријатељ Европе, јасан је он.
- Већина Немаца жели стабилне и мирне односе са Русијом. Једно је јасно: Русија није регионална сила. Русија јесте и остаје велика сила. Чврсто смо усидрени на Западу, али морамо да останемо у контакту са Москвом – чак и ако је то увек изазов - уверен је Зедер.
Иако постоје значајне разлике са Русијом, наводи да је, из политичке перспективе, потребна и стабилност.
- Контрадикција је када, с једне стране, немачка влада поставља оштре захтеве Русији, али с друге стране није спремна да пружи свој допринос већој безбедности. Морамо суштински ојачати Бундесвер. Зато нема смисла када неки Зелени желе да испоручују оружје Украјини и истовремено говоре о ограничењима извоза оружја - рекао је Зедер и истакао да не може да замисли немачке испоруке оружја Украјини.
Каже и да циљ не може бити слање немачких војника у Украјину.
Додаје да ЕУ, нажалост, није за столом када се разговара о европској безбедности, те да су САД требало са собом бар да поведу председника Европске комисије.
- Треба поново да узмемо проблеме у Европи више у своје руке. Минхенска безбедносна конференција у фебруару, нуди прилику да се стране у сукобу окупе. Предлажем да у Минхену на конференцији оживимо Нормандијски формат са Немачком, Француском, Русијом и Украјином. Нико други не говори о немачким војницима у Украјини, али чињеница да то када искључујете можда ће умирити Владимира Путина - објаснио је Зедер.
Додао је да очигледно то изазива Русију, и да се то мора “регистровати”. Истовремено, Русија мора да зна да ће НАТО учинити све да заштити сопствену територију савеза – веома важан сигнал савезницима на истоку.
- Дугорочно, Русија нам је потребна и као партнер у другим проблематичним тачкама. И поред свих критичних промена у Русији, своју спољну политику морамо обликовати и према интересима. Ако се држава не понаша у складу са нашим вредностима, део нашег посла је да радимо на промени вредности, али то се не може натерати. Спољна политика стога мора да пронађе прави баланс између вредности и интереса - указао је Зедер.
Сматра да немачку и европску спољну политику треба да обликују више дипломате, а мање “мисионарски жар”.
Када је реч о руском гасу, указао је да је чињеница да нико нема толико користи од руских испорука гаса Европи као Немачка.
На питање да ли то значи да је претња украјинској безбедности коју представља Северни ток 2 само изговор да се Немачкој ускрати ова предност, Зедер је рекао да није тако и да постоји безбедносна претња.
- Али, постоје и други разлози за овај скептицизам према Северном току 2. То се односи и на САД, као и на наше партнере у Европи. Зато мора бити јасно: ако немачка влада заустави Северни ток 2, онда мора да каже и које су алтернативе. Такође треба разјаснити да ли би требало да се ради само о заустављању Северног тока 2 или чак о свим испорукама гаса из Русије. У овом случају би могло бити веома хладно и веома скупо за Немачку - упозорио је Зедер.
Упитан да ли то значи да нема санкција против руског гасног сектора, одговорио је да све треба пажљиво размотрити и одмерити и да се то не односи само на Русију, већ и на Кину.
- То не значи да не треба тражити људска права – напротив. Али влада није невладина организација. Нећемо променити свет једноставно тако што ћемо другима говорити како треба да се понашају. Морамо стално покушавати да се зближимо кроз дијалог и трговину - објаснио је он.
Говорећи о недавном састанку са лидером ЦДУ Фридрихом Мерцом, казао је да је обојици јасно – 2021. не треба да се понови.
- Желимо да се више фокусирамо на бираче, посебно на средња предузећа, занатлије, трговце на мало и пољопривреднике. Истовремено, желимо да постанемо јачи у модерним и урбаним срединама. Семафор коалиција се фокусира на теме које већина Немаца не подржава: лингвистички пол, потребе у исхрани или одобравање лекова - навео је лидер.
Подвлачи да су ЦДУ и ЦСУ – тим.
- Ја нисам опозициони лидер у Немачкој, већ сам баварски премијер и председник ЦСУ. Фридрих Мерц и ја ћемо се одлично усагласити. Поред тога, ми као Унија морамо да пружимо руку онима који су узнемирени, уморни и исцрпљени короном и који сумњају у неке од прописа. Морате се супротставити када су у питању мржња и агитација. Али, верујем да нам је потребно ново и модерно обећање слободе. Данас се многи грађани, посебно они из средње класе, осећају све више ограниченим и под покровитељством државе кроз правила, прописе и бирократију. Концепт слободе такође заузимају порицатељи короне - додао је Зедер.
Извор: Србија Данас/Вести online