С десне стране Бетон хала, с леве Аустроугари: Ево због чега Ушће није одувек било симбол Београда
Престоница у очима историје
Лева обала Саве до Првог светског рата била је у иностранству којим је газдовала Аустроугарска, па је тако између два рата била неинтересантна, препуна баруштина обраслих трском.
У палати Албанија, ОДВИЈАЛА се можда и НАЈКРВАВИЈА борба ПРСА У ПРСА давне 1944. године
ДА ЛИ ЗНАТЕ: Шта значи назив „Дорћол“ – једно од најчувенијих београдских насеља?
Тек тридесетих година прошлог века основано је Друштво љубитеља Саве, а будући да је отворен мост Краља Александра, ова област је била знатно пријемчивија Београђанима. Испред моста, према Ушћу, налазило се и купалиште Ница.
Са десне стране реке подизана је данашња Бетон хала, јер је постало неопходно да пристаниште добије адекватан магацински простор, а сама речна обала добила је нови изглед, јер је тада Сава "изгурана" неколико десетина метара даље од Карађорђеве улице која је често плавила када вода надође.
Београдски аеродром, кога су потоњи становници прозвали "старим", тада се налазио на централној зони данашњрг Новог Београда, а десетине путничких, међународних летова свакодневно су саобраћале ка Београдској престоници и иза ње.
Сајам, који је такође понео епитет "стари", отворен је 1937. године, а током наредне две био је економски центар тадашње држав, са незаборавним Јесењим и Пролећним сајмом, као и Салоном аутомобила и ваздухопловном службом.
Од београдске лепотице до КУЋЕ ДУХОВА: У срцу града већ деценијама пропада некада најлепше здање
Ова градска врева и таласи оптимизма лагано су бивали све тиши на самом крају тридесетих. Тада је прво Немачка напала Пољску 1939. године, а још непуне две године Београђани су се надали да ће сјајса почетка треће деценије 20. века бити повраћен, све док их нису демантовали бомбардери 6. априла 1941. године.