100 ОБОЛЕЛИХ МОЖЕ ДА ЗАРАЗИ 270 ЉУДИ! Сви знамо за "Конов коефицијент", али Р-БРОЈ је важнији - ево и због чега
Много смо се претходних месеци наслушали прича о тзв. “Коновом коефицијенту”, тј. односу између броја новозаражених према броју тестираних особа у року од 24 сата.
Како је много пута објашњено, од њега је, између осталог, зависило ублажавање рестриктивних мера, па чак и укидање ванредног стања, али исто тако и доношење нових забрана након што је крајем јуна дошло до његове "експлозије".
КОЛИКО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Др Софронић открила да ли смо ЗАШТИЋЕНИ након опоравка од вируса
ПРЕМА ДОСАДАШЊИМ ИСТРАЖИВАЊИМА, СВАКИ ТРЕЋИ ПАЦИЈЕНТ ПРЕЖИВИ КОРОНУ: За излечене, последице су ВЕОМА ТЕШКЕ
СЕНАД ЈЕ ПОНОС СРБИЈЕ И ХЕРОЈ ИЗ НОВОГ ПАЗАРА: Зараженој жени дао вештачко дисање и спасио живот (ВИДЕО)
Међутим, постоји једна друга бројка која је много мање позната у јавности, а која је чак и много важнија у свету епидемиолога, а ради се о степену репродукције вируса или чувени Р-број или како га негде називају Ро.
Иза овог броја, како су објаснили стручњаци, крије се у ствари потенцијал ширења вируса. Ако је стопа репродукције већа од броја 1, односно уколико свака заражена особа преноси инфекцију барем једној другој особи - вирус се шири. Ако је стопа мања од 1, заражава се све мање и мање људи и број обољелих се смањује.
Да би се ширење вируса смањило, његова стопа репродукције мора бити мања од 1.
Стручњаци из Института "Роберт Koch" u Немачкој тврде да је основни репродукцијски коефицијент ковида-19 између 2,4 и 3,3, односно да свака заражена особа зарази две до три друге особе, док се према Светској здравственој организацији (СЗО) он креће од 2,0 до 2,5.
Оно што је посебно битно, Р-број могу да одреде само епидемиолози и то тек после прилично детаљних истраживања.
Међутим, како је јуче на конференцији за штампу обелоданио др Предраг Кон, тренутно Р-број, односно степен репродукције короне у Србији износи 2,7. Дакле, ако имате 100 људи који су позитивни на ковид-19, они могу просечно да заразе још 270 особа!
Др Кон је то покушао да дочара на примеру Аде Циганлије где се у јеку сезоне скупи дневно и по 100.000 људи.
- Ако имате овакву ситуацију на 100.000 људи можете да претпоставите да имате 100 њих који не знају да су инфицирани, а преносе на друге. Они који одлазе на куплишта морају да прихвате тај ризик. Знамо да је Р-број 2,7, па би сваки од тих потенцијалних могао да пренесе вирус на 2,7 особа. Многи ће одустати да иду на купалиште са овим сазнањем - истакао је доктор Кон.
Да би се епидемија контролисала, вредност броја Р мора да се смањи испод 1. За болести као што су богиње то се постиже вакцинацијом. Ако је Р 2, мора да се имунизује пола популације да би се прекинуо ланац преноса болести, ако је Р 3, мора да се вакцинише две трећине људи да би се дошло на то да Р буде испод 1.