29. НОВЕМБАР: Дан када је рођена Југославија!
Прошло је 70 година од Другог заседања АВНОЈ-а у Јајцу, на коме су ударени темељи социјалистичке Југославије
На данашњи 1943. на Другом заседању АВНОЈ-а у Јајцу (БиХ),у Другом светском рату ударени темељи нове, социјалистичке Југославије.
29. новембар слављен је готово шест деценија као државни празник СФРЈ, а званично је укинут после више од десет година од распада те заједнице - новембра 2002. Тај датум је ушао у историју 29. новембра 1943. године, када је одржано Друго заседање АВНОЈ-а у Јајцу, на коме је донета одлука о федералном устројству Југославије, а краљевској влади забрањен повратак у земљу.
Авнојје тада проглашен за врховно законодавно и извршно државно тело, које је донело историјске одлуке о уређењу Југославије. Тим одлукама уставног карактера изграђени су врховни државни органи нове Југославије, па је због тога тај датум записан као дан стварања нове Југославије.
Авној је одлучио и да се нова Југославија изгради на демократском принципу као државна заједница равноправних народа. Јосип Броз Тито, генерални секретар Комунистичке партије Југославије и врховни командант Народно-ослободилачке војске и партизанских одреда Југославије проглашен је за маршала Југославије.
После завршетка рата, од 1945. године, 29. новембар се славио као дан Републикеи био један од највећих празника у некадашњој СФРЈ.
Према тадашњем Закону о државним празницима прослављао се два нерадна дана, уз свечане академије у главним градовима република бивше државе, почасне плотуне, а 1964. установљена је и награда АВНОЈ-а. Ђаци прваци су добијали црвене пионирске мараме, дељена су разна ордења.
Последњи пут овај празник обележен је у Србији 2001, јер га је Савезна скупштина званично укинула тек средином новембра следеће године. До 1997. године 29. новембар је слављен као дан сећања на Друго заседање АВНОЈ-а, али је од тада почео да се празнује као дан када је 1945. Југославија и формално престала да буде монархија и постала република. Та замена настала је као израз критике да је СРЈ наставила да обележава празник непостојеће државе - федерације шест република - која се распала 1991.
У ранијем периоду, Србија је, иначе, представљала својеврстан преседан у обележавању празника, који су морали да нестану после распада југословенске државе и заједнице са Црном Гором.
Као дан државности СРЈ уведен је 27. април, када је 1992. године, проглашен устав нове државе, познат као "жабљачки".
Друштво за истину о Народно-ослободилачкој борбу и Југославији И Савез антифашиста Србије ту годишњицу обележиће свечаном академијом у Музеју историје Југославије (25. мај) у 11 сати.
Годишњицу заседања АВНОЈ-а представници Покрета за европску културну сарадњу обележиће полагањем венаца на гроб некадашњег председника СФРЈ Јосипа Броза Тита у Кући цвећа у 11.20.
Тај покрет је саопштио да ће обележавање 29. новембра ове године имати и регионални карактер, јер ће акцију подржати и представници покрета који делују у Македонији и Босне и Херцеговине.
Поводом 70 година од заседања АВНОЈ-а, у Јајцу ће бити организован дводневни научни скуп на тему "Друго заседање АВНОЈ-а и државност земаља наследница СФРЈ 1943-2013". У оквиру Дана АВНОЈ-а, који ће трајати до недеље, биће одржане и промоције књига, а централна свечаност заказана је за суботу.