"АЛТЕРНАТИВА КОВИД ПРОПУСНИЦАМА - ЗАТВАРАЊЕ" Лекари објашњавају шта је најбоље решење да се обузда пандемија
Да ли ће ковид пропуснице бити уведене, сазнаћемо за неколико дана.
Корона бројке протеклих дана стагнирају, али смо и даље све ближи цифри од 8.000 новозаражених, док се такође и број људи на респираторима повећава. Нове мере се не доносе, док се с друге стране постојеће мере константно крше, а на увођење ковид пропусница се и даље чека.
Као алтернатива у игри су ковид пропуснице за које се, како је најављено, тражи решење да буду уведене. Негодовање овим поводом није изостало, јер имамо оне који нити желе вакцинацију, нити поштују мере, и бурно реагују против ковид пропусница. Да ли ће оне бити уведене, сазнаћемо за неколико дана, како је најављено, када ће бити одржана седница Кризног штаба.
ШОК! Температура пада на ПЕТ СТЕПЕНИ! Сутра не излазите напоље без КАБАНИЦЕ или КИШОБРАНА!
"ПА ТИ СИ СТВАРНО ДОБИО СТАН" Титомир је освојио главну награду у наградној игри - сви у неверици
"НИСМО ДОБИЛИ ПРВУ БИТКУ, ПРОПУСТИЛИ СМО ШАНСУ" Др Ђерлек: Епидемиолошка ситуација није повољна
Управо је епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон најавио да ће се наредних дана одржати седница и додао да је алтернатива ковид пропусницама – затварање, те је уједно појаснио да се с тим "мало закаснило". С друге стране, он је истакао да "можемо да не чинимо ништа, и да буде онако како смо се вакцинисали".
- Што се тиче ковид пропусница, мало се закаснило. Врло смо озбиљно дискутовали о томе још у мају, на нивоу града. Речено је да је увођење неуставно и престало је да се прича о томе - изјавио је др Кон.
Како је додао, ковид пропуснице могу да се односе на активности које нису есенцијалне за живот човека, а то су забаве, славља.
- Прошло је време када би ковид пропуснице дале максималан ефекат. Алтернатива пропусницама је затварање, нема друге. Не полицијски час. Или да не радимо ништа, али то отворено да се саопшти и биће нам онако како смо се вакцинисали. Само, очекивали смо да ће се повећање десити мало касније. Очекивали смо и да ће снага и потенцијал вируса да слаби и онда нам се то догодило да пред почетак школске године, након повратка са одмора, дође до пораста. Шокантно је када видите колики су бројеви новооболелих, да се људи одлучују да верују измишљотинама којима су били затрпани деценијама уназад када је реч о вакцинама - нагласио је др Кон.
Према његовим речима, код народа је "издоминирао" став - не може нам нико ништа.
- Овде се иде по принципу - не може нам нико ништа, јачи смо од судбине. У оваквој ситуацији организовати весеље? Па, шта је то него ово што сам управо рекао - "не може нам нико ништа"? Не разумем ту врсту самоубилачке борбе против вируса. Ако сакупите на слављу 200-300 људи на једном месту, ризик од заражавања, јасно, постоји. Али, ако је већ тако, људи, вакцинишите се, па идите на славље - поручио је епидемиолог.
Најефикасније решење
Имунолог и члан Кризног штаба др Срђа Јанковић сматра да је увођење ковид пропусница најправичније и најефикасније решење.
- Неки сматрају да то крши људска права, али зависи о чему тачно говоримо. Мислимо на то да за неко окупљање, где је забава, што није насушна потребна, да је потребно да би се обезбедила сигурност оних који су ту, да се том месту приступа или са доказом о вакцини, негативним тестом на ковид, или да је прележао болест - истакао је др Јанковић.
Додаје да су тако људска права испоштована.
- Ако је неко одбио вакцину, што је легитимно, сматрам да је правичан баланс за заштиту остатка заједнице, да на други начин заштити ту исту заједницу - рекао је Јанковић додајући да би се то односило на ресторане, кафиће, ноћне клубове.
Црвена линија
Стручњаци све време апелују на грађане да је неопходно да се вакцинишу јер на располагању имамо од почетка године довољан број вакцина, и то различитих произвођача. Ако узмемо у обзир да смо на почетку добро кренули са вакцинацијом, очекивало се да увелико стекнемо потребни обухват вакцинације. То се није догодило, јер смо тек на скоро 52 одсто вакцинисаног пунолетног становништва.
И док с једне стране клиничари апелују да је стање у болницама алармантно, славља, весеља, забаве, скупови одржавају се без поштовања мера, али и без сагласности Кризног штаба. Такође, једна од мера која је на снази је, да за више од 500 људи треба тражити сагласност, то се у пракси не дешава, те се славља са великим бројем људи одржавају.
Ипак, наш највећи проблем је вакцинација, односно игнорисање или одбијање вакцинације једног дела популације. Иако вакцине штите од тешке клиничке слике, и од одласка у болницу, и даље постоји одбијање код једног дела становништва.
Анестезиолог који је месеце провео радећи у црвеној зони, од самог почетка борбе са короном, др Александар Николић каже за "Блиц" да свако размишљање да можемо проћи без вакцинације представља губљење времена, јер вирус циркулише, мутира и још дуго ће се задржати, уколико му ми то дозволимо. Свакако вакцинација оних који се до сада нису то учинили јесте приоритет, али све већа је потреба и за трећом дозом, која ће након шест месеци од друге дозе, омогућити заштиту, нарочито оних људи који већ имају придружене болести.
- Свакако мислим да сада у овом тренутку када бележимо највећи број првих прегледа у ковид амбулантама од почетка епидемије, ако неко заиста мисли да можемо без вакцинације да пребродимо овај талас, нека мисли, али немој да друге убеђује да је невакцинисати се исправна ствар. Нажалост и неки од лекара имају такав став проти вакцинације, што је недопустиво за једног здравственог радника а још страшније да свој став промовишу - каже др Николић.
Ефекат вакцине
Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек изјавио је да подаци треба да буду најважнији показатељи антиваксерима да се што пре вакцинишу, јер могу да виде да вакцина спасава животе.
- У односу на прошлу годину, сада имамо дупло мање умрлих од ковида. И здравствени систем много је растерећенији јер смо лане имали више од 8.500 пацијената у болници, сада је тај број око 3.500, зависи од дана до дана - рекао је Ђерлек.
То су јасни показатељи, додао је он, колико је вакцина ефикасна и важна у овој епидемији.
- Поготово сада када је Индијски сој, који је много опаснији и заразнији, постао доминантан и код којег једна особа може да зарази чак деветоро људи. Морате бити свесни да бисмо имали праву катастрофу да се ових 52 одсто грађана у Србији није вакцинисало - напомиње др Ђерлек.
Он апелује на неодлучне да се вакцинишу што пре, јер "немамо пуно времена".
- Зато молим оне неодлучне да се што пре одлуче и да с вакцинишу, јер немамо пуно времена. Само ће се тако заштитити и само ћемо тако створити колективни имунитет и вратити се нормлном животу.Ово предуго траје. Овакав начин живота утича и на ментално здравље, на развој, али и на економију - каже др Ђерлек.
Судар короне и грипа
Према мишљењу проф. др Горана Стевановића, директора Клинике за инфективне и тропске болести и члана Кризног штаба, на јесен нас чека много епидемиолошких изазова.
- Ми не можемо са сигурношћу да предвидимо каква ће бити овогодишња ситуација са вирусом грипа, али очекујемо, јер се то показало као правило, да када претходи блага сезона, као што је била прошле године, за њом иде јачи удар инфлуенце. Оно чега се ми инфектолози највише прибојавамо, а то се показало на почетку пандемије, у Италији на пример, најгора могућа варијанта је истовремена инфекција код једног болесника и ковидом и грипом, а да није вакцинисан ни против једне болести. Ипак, надамо се да то тога неће доћи јер имамо ефикасна цепива и мере превенције - рекао је проф. др Стевановић.
Рад школа од наредне недеље
Министарство просвете саопштило је по којим моделима ће радити школе у Србији у току четврте недеље рада. Комбинована настава од следећег понедељка примењиваће се у седмом и осмом разреду основних школа у ових девет општина: Ариље, Богатић, Ваљево, Лајковац, Ивањица, Књажевац, Коцељева, Крагујевац и Топола.
Други модел наставе подразумева да се образовно-васпитни процес организује комбиновањем непосредне наставе и наставе на даљину, а одељења су подељена у групе. Овај модел примењиваће се од понедељка у средњим школама на територији 45 локалних самоуправа. То су: Београд, Бор, Петровац на Млави, Зајечар, Косјерић, Пријепоље, Чајетина, Бојник, Власотинце, Лесковац, Вршац, Ваљево, Уб, Богатић, Владимирци, Крупањ, Шабац, Горњи Милановац, Лучани, Чачак, Алексинац, Ниш, Сокобања, Бабушница, Велика Плана, Смедерево, Смедеревска Паланка, Деспотовац, Јагодина, Параћин, Свилајнац, Ћуприја, Врање, Трговиште, Александровац, Трстеник, Краљево, Нови Пазар, Тутин, Кикинда, Рума, Прокупље, Аранђеловац, Крагујевац и Топола.
Трећи модел (онлајн настава) примењиваће се у средњим школама у општинама Бајина Башта, Ужице, Лебане, Лајковац, Љиг, Ивањица, Бела Паланка, Сремска Митровица, као и даље у основним и средњим школама на територији АП Косово и Метохија.