Беба у Нишу стара пет дана имала корону: Вирус не бира узраст, алармантно упозорење лекара
Несумњиво је много више деце заражено овим вирусом него што то бележи статистика јер један број малишана нема изражене симптоме
Да вирус корона не бира узраст, сведоци су лекари и медицинско особље дечје ковид болнице Клиничког центра у Нишу, кроз коју је од почетка епидемије прошло 411 малишана, а од којих је најмлађи имао свега пет дана!
ДАРИЈА КИСИЋ СЕ ОБРАТИЛА ГРАЂАНИМА: "Да се сви придржавамо мера, не би било потребе за пооштравањем"
СУТРА ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ СЛАВА, АЛИ БЕЗ ГОСТИЈУ: Ко буде позвао више од пет особа, следи му ПАПРЕНА КАЗНА
КОРОНА ДИВЉА У ВЕЛИКОМ ГРАДУ НА ЗАПАДУ СРБИЈЕ: У последња 24 сата оболеле 42 особе, једна преминула
Проф. др Анђелка Славковић, координатор нишке дечје ковид болнице, истиче да је веома битно да и најмлађи примењују мере заштите јер је далеко већи број деце инфирциран овим вирусом него што то бележи статистика.
- Корона долази и до најмлађих, не постоји узраст који је заштићен. Имали смо као пацијента бебу, дечака, старог пет дана који је био доведен од куће јер је имао високу температуру и респираторне симптоме. Тестом је потврђено да је ПЦР позитиван, а после 20 дана, по окончању лечења, тест је био негативан. Он је био најмлађи пацијент од 411 деце која су од почетка епидемије прошла кроз дечју ковид болницу, док су наши најстарији пацијенти имали 18 година, што је горња граница узраста који ми хоспитализујемо и лечимо у дечјим болницама - каже проф. др Славковић.
Без изражених симптома
Она каже да је од 411 малишана, код 83 детета ПЦР тестом било потврђено да су позитивна на вирус ковид-19, док су остала била негативна, али су имала сву симптоматологију ове болести, па су имала исти третман као и позитивни малишани и примали су сву терапију предвиђену за ковид пацијенте.
Проф. др Славковић објашњава да је несумњиво много више деце заражено овим вирусом него што то бележи статистика јер један број малишана нема изражене симптоме.
- Током октобра, када смо после смирења другог таласа, кренули у елективну, планирану, хирургију, услов за операцију био је серолошки тест. Онда смо открили 20 деце која су имала IgG антитела која се стичу након прележане инфекције вирусом корона. На питање када су деца била болесна, већна родитеља није знала да одговори јер нису имала изражене симптоме болести. Неки су се сећали да су деца имала неку малу температуру, да им је цурио нос, али да нико није имао упечатљиве тегобе које би родитеље навеле на то да иду да тестирају децу на вирус корона и да их лече у том правцу. То значи да много већи број заражене деце има у популацији него што је то и евидентирано и потврђено и да су нека од њих прележала корону на ногама, а да нису ни знала - каже проф. др Славковић.
Провидне маске за глувонему децу
Ношење класичних маски може бити проблематично глувонемој деци због отежаног читања са усана, али и за то постоји решење.
- Код глувонемих особа које читају са усана је проблем ношење маски, али ту је решење коришћење прозирних маски и визира за децу, има начина како да се то превазиђе - каже проф. др Славковић.
И најмлађи да поштују мере
Она истиче значај превентивних мера и код најмлађих, јер у предрасуде спадају тврдње да корона не напада најмлађе.
- Ми стално причамо да и деца морају да се придржавају мера којих се придржавају и одрасли. Значи, деца морају да носе маске. Ми немамо дефинисано који је то узраст, али оно што препоручује СЗО је да то буде узраст од преко две године. Неке земље примењују те мере после седам година, неке и раније, али суштина је да и детету треба ограничити социјални контакт, исто као и код одраслих. Такође, и деца морају и да носе заштитну опрему, да перу руке, да примењују исте заштитне мере. Сада није време да буду превише активна и да се превише друже. Деца не знају колико је два метра, колико би требало да износи одстојање од друге особе, али би родитељи требало да их упуте да то буде одстојање колико је њихова бицикла дугачка. Да је то дистанца на којој би требало да буду удаљени од друге деце - саветује проф. др Славковић.
Она каже да свуда треба бити опрезан и детету објаснити да је то неопходно у овом периоду, да ће то проћи, али да је сада неопходно придржавати се тих мера. Тим поводом су УНИЦЕФ и надлежне државне институције за бригу о породици направили видео-клипове који су врло едукативни што се тиче заштите деце у овим условима.
- Треба бити опрезан у сваком случају. Сада није време ни за рођендане, ни за славе, ни за прављење већих скупова, где би дете могло да дође у опасност да се зарази - наводи проф. др Славковић.