КОЈИ ЈЕ ПРОФИЛ ДЕЦЕ КОЈА БЕЖЕ ОД КУЋЕ: Полицијски службеник објашњава како да родитељ препозна проблем
Само у Београду се дневно пријави нестанак неколико деце, највише беже тинејџери, али и млађи
Надежда Стајић, полицијски службеник каже да дневно у просеку буде неколико пријава само за територију Града Београда о нестанку деце.
ОД ДАНАС УЗ ВАКЦИНУ ФАЈЗЕР И СПУТЊИК В У БЕОГРАДУ БЕЗ ЗАКАЗИВАЊА: Детаљан списак пунктова за вакцинацију
СМРТ БЕБЕ ОД КОРОНЕ ПОТРЕСЛА СРБИЈУ: На које симптоме родитељи треба да обрате пажњу и да ли је болест све опаснија?
АПРИЛ ЈУРИ КА ПРОЛЕЋУ: Данас мало топлије, наредних дана време ће нас обрадовати
Двоје тинејџера несталих прошле недеље, пронађени су у Београду. Стајић каже да не постоји профил деце која беже, али да често ни сами родитељи не знају где им се деца крећу и са ким се друже.
- Од тих информација која нама да подносилац пријаве можемо много да закључимо. Ако неко учестало бежи, значи да и када буде пронађен, да ће то поновити - рекла је Стајићева у Београдској хроници.
У последње време доста се, наводи, говори о тинејџерском узрасту, али има и млађе деце.
- Дечак 2009. годиште је остало само код куће и изашао да прошета. Питала сам га који је разлог зашто је изашао, и само је рекао: 'Желео сам да прошетам'. Сазнали смо за пријаву у раним јутарњим часовима, а пронашли га у пола 2, врло брзо смо реаговали - каже Стајићева.
Наводи да се одмах крене у потрагу.
- Родитељ каже шта је проблем. Ми сам нестанак сматрамо проблемом, али полиција не може да реши конфликте у породици. Можемо да нађемо дете и наћи ћемо га, али ако постоји неки други проблем, бојим се да ће то да се наставља. Имали смо доста таквих случајева. Не успеју да реше проблем који имају са родитељима - наводи Стајићева.
Аларм је, каже, сам долазак и подношење пријаве о нестанку.
- Одмах помислимо нешто му се десило и целу акцију усмеримо ка томе, па како се после испостави. Нама је битно да то схватамо јако озбиљно - додаје Стајићева.
Наводи да се после случаја Нинослава Јовановића променило алармирање јавности.
Не мора одмах, наводи, да значи да је неко повређен и да је жртва кривичног дела. Не постоји, истиче, профил деце која беже.
- Јако често се деси да родитељи не знају са ким им се деца друже, где се крећу. Не примете нешто чудно у понашању, иако ја која га не познајем приметим нешто чудно ако обратим пажњу. Родитељи су вероватно оптерећени тиме да пруже том детету све материјално што му је потребно, па неке ствари изгубе из вида које могу да им буду од значаја за препознавање неког потенцијалног проблема - указује Стајићева.
Сматра да не постоји више комуникација између родитеља и деце.
- Деца су преокупирана телефонима, друштвеним мрежама и изгубила се комуникација. Не упознају родитеље са својим проблемима и ту је, сматрам, највећи проблем, долази до непознавања - истиче Стајићева.
Напомиње да када буду пронађени, неко на први контакт одбија разговор, а други почну да плачу.
- Кроз разговор са њима, они схвате да су погрешили. Они су схватили, док неко је бунтован и даље - закључила је Стајићева.