БРОЈ ДИЈАБЕТИЧАРА У ПОРАСТУ: Стручњаци открили који симптоми су алармантни и како ковид утиче на њих
У свету са дијабетесом живи око 415 милиона људи, а процењује се да ће до 2040. године ту хроничну болест имати око 642 милиона људи.
Како је на све њих утицала пандемија ковида 19, са којим изазовима се суочавају и пацијенти и лекари – била је једна од тема Другог националног онлајн симпозијума.
Болест не бира ни време, ни место. Нити да ли је епидемија или не. Не бира ни да ли ће се стање погоршати. То и те како осећају пацијенти са дијабетесом. Током пандемије стављени су у такозвану ризичну групу.
ДА ЛИ АНТИБИОТИКЕ ТРЕБА ПИТИ "НА СВОЈУ РУКУ": Када претерано узимање антибиотика може довести до смрти?
КОНАЧНО ОБЈАШЊЕНО: Постоји чврст разлог зашто стално треба носити маске! Огласила се пулмолог КЦС-а
СТИЖЕ МИЛИОН ДОЗА! Станите у ред за вакцину: Цепиво које ће и Вучић примити добило датум доласка
- Неки показатељи су да 30 посто умрлих од ковида чине пацијнети са дијабетесом. Угрожени су зато што дијабетес сам по себи, носи неке процесе, који су врло слични онима који се дешавају у ковид инфекцији, па онда када дође до ковид инфекције у дијабетесу, онда се ови процеси вишеструко амплификују - каже директор Клинике за ендокринологиу КЦС Небојша Лалић.
Уколико се не открије и не лечи на прави начин дијабетес угрожава: срце, бубреге, вид. Зато сада кардиолози и ендокринолози морају да делују заједничким снагама
- Пацијенти са дијабетесом су често гојазни и имају кардиоваскуларне болести. Ако добију ковид, они су под повећаним ризиком да заврше у болници и на јединици интензивне неге - каже кардиолог Менсур Хусеин из Канаде.
Зато је важна непрекидна едукација и здравствених радника и пацијената. Током пандемије, помажу им и онлајн платформе.
- Морамо да се прилагодимо, морамо да научимо да комуницирамо са пацијнетима: мејловима, порукама, видео-позивима. Морамо да научимо да им пружимо негу на даљину - додаје Менсур Хусеин.
- Важна је и едукација пацијената, да држе дистанцу, носе маску, перу руке, не иду на прославе. Морају да воде рачуна о себи: мере шећер, узимају терапију и када се не осећају добро да контактирају свог доктора - истиче ендокринолог из Белгије Шантал Метју.
- Пацијенти са дијабетесом су ризична популација и потребна је најсавременија терпија да се њима обезбди да не дође до нежељенијх последица, комликација, па и смрти - додаје Лалић.
Лекари саветују: Наредних дана ослушкујете свој организам и не игноришете претерану жеђ, појачано мокрење, умор, замагљен вид и губитак тежине.