УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Сифилис НИЈЕ болест прошлости, број заражених РАСТЕ свакодневно
Стручњаци апелују на грађане да буду одговорни и редовно се тестирају на полно преносиве болести.
У 2022. години, у Србији је пријевљено 302 случаја сифилиса, што је указало на пораст од 27 одсто.
НАГЛО ПОРАСЛО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА MMR ВАКЦИНУ: Већини оболелих од малих богиња једна СТВАР је заједничка
ДАНАС СЛАВИМО ВЕЛИКОГ БОРЦА ПРОТИВ ЈЕРЕСИ: Ако сте праведни, а страдате, верује се да се треба помолити ОВОМ МОЛИТВОМ (ВИДЕО)
РЕГИОН ПОТПУНО ОКОВАН СНЕГОМ: Словенија била прва на удару, а ево шта ће задесити Србију
Подаци за 2023. годину још нису обрађени.
Највише заражених сифилисом регистровано је у Београду - 157, затим у Војводини - 116 случајева. Уколико се гледа према полу и старосној доби, заражени су углавном мушкарци између 20 и 40 година.
За епидемиологе, пораст броја оболелих од сифилиса није изненађење, јер се Европа и САД већ више од деценију суочавају са тим проблемом. У САД је током 2022. године регистровано 207.000 инфицираних, што је највећи број у САД од 1950. године.
Лекари наводе да је број инфицираних сигурно већи од званичних података Института Батут. Многи пацијенти се лече код куће, иду код приватног лекара који имају законску обавезу да пријаве заражене, али многи то не раде.
Шеф одсека за ХИВ и полно преносиве болести Градског завода за јавно здравље у Београду каже да је важно да људи знају да сифилиса има, да се релативно лако преноси и да се сваки ризичан однос провери тестирањем.
- То је типична полно преносива инфекција. Важно је напоменути да осим незаштићеног сексуалног односа (без кондома) инфекција може да се пренесе и оралним сексом - кажу стручњаци.
Додаје да је важно да се тестирају сви који су имали незаштићен сексуални однос. Инфекција се лако лечи пеницилинском терапијом. Међутим, уколико се болест не препозна и не лечи може изазвати озбиљне компликације попут оштећења на срцу, неуролошке проблеме.
Према статистичким подацима, мушкарци чешће обољевају од жена, а докторка каже да су у ризику оба пола, али да се мушкарци чешће тестирају.
- У ризику од инфекције су сви који су имали ризичне сексуалне односе, који су склони променама партнера, који не користе увек кондом. Зато је важно да се зна да сифилиса још увек има, да то није болест прошлог, ратног времена. Још увек има сексуално активних људи који мисле да сифилис вишеније актуелна инфекција - навела је она.
Најчешће се сифилис региструје у геј популацији, јер они више размишљају о полнопреносивим болестима, тестирају се након сваког ризичног контакта. Уз пеницилинску терапију већ након 48 сати особа више није заразна и не преноси инфекцију.
- Захваљујући тој антивирусној терапији коју пију, избегну ХИВ, али онда су слободнији, не користе кондом те покупе све друге полнопреносиве болести. Важно је да људи знају да сифилиса и даље има, да се релативно лако преноси и да се сваки ризичан однос провери тестирањем - навела је она.
Ера антибиотика довела је до тога да сифилис није више смртна болест, као пре једног века. Они који не лече сифилис, ипак, ризикују и промене на другим органима, а најопасније су оне на срцу и крвним судовима.
Извор: Србија Данас/Euronewsserbia/Славица Тувић