Драгани је пресађена јетра, а 6 година после ДЕСИЛО СЕ ЧУДО! Лекари Клиничког кажу да ПРВИ ПУТ имају овакав случај
Драгана Ђоковић (35) прва је пацијенткиња Ургентног центра КЦС којој је трансплантирана јетра, а лекари ове установе помогли су јој да оствари још једну жељу - да постане мајка, што се и догодило у петак у Вишеградској.
- Била сам упорна и желела сам дете и пре и након трансплантације. И здрава жена има проблеме у трудноћи, па можете замислити колико тек има она са трансплантираним органом. Када сам сазнала да сам после шест година борбе остала у другом стању, била сам неописиво срећна. Не могу да верујем да је дошло до остварења мог највећег сна. Мислила сам да ово није могуће, али живот ми је доказао да нисам била у праву - прича срећна мајка дечака, који је на свет дошао са 2.170 грама.
НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ! Ако тражите савршено, а приступачно летовање – ОВО НЕ ПРОПУСТИТЕ!
Водитељка РТС у СУЗАМА почела емисију: У програму УЖИВО се ДРХТАВИМ ГЛАСОМ ПОСЛЕДЊИ ПУТ опростила ОД ЊЕГА
САСТАВИЛИ СЕ НЕБО И ЗЕМЉА! Невреме погодило Београд, а стиже и у ОСТАТАК СРБИЈЕ! (ФОТО/ВИДЕО)
Током трудноће, а и данас, Драгана је у сигурним рукама. Њену трудноћу пратио је проф. др Милош Петронијевић, док је хепатолог др Тамара Милановић бринула о стању јетре.
- Нисам се плашила да ће нешто поћи наопако јер сам била под сталним надзором лекара. Професор Петронијевић је извео царски рез, док је др Милановић бринула да све током трудноће буде у беспрекорном стању - уз захвалност истиче срећна мама.
Драгани је јетра трансплантирана у Ургентном центру 2013. што је био први случај у овој установи. На челу тима који је извршио овај сложени захват био је министар здравља, др Златибор Лончар, тада директор Ургентног центра. У тиму био и др Бранислав Олујић, трансплантациони хирург из Ургентног центра КЦС.
- Др Лончар покренуо је серију трансплантација, баш са Драганом која сада овде поново лежи, али због лепшег повода, мајчинства. Трансплантације јетре данас су стандардне, и од тада је чак 51 пацијент оперисан. Све је то револуционарно у нашој хирургији, имамо прегршт разлога да будемо поносни. Сви ти пацијенти се данас добро осећају - истиче са поносом др Бранислав Олујић.
Драгани је установљена високо ризична трудноћа, која је морала да се контролише редовно. Дошло је до превременог порођаја, али је захваљујући одличном тиму све прошло у најбољем реду.
- Трудноћа је ишла нормално и регуларно, али јој је у 32. недељи трудноће пукао водењак, тако да смо из безбедносних разлога урадили царски рез, који је протекао рутински и добро. Она се сада лепо оправља, а беба је стабилно и биће добро - каже проф. др Александар Стефановић, директор ГАК Вишеградска.
Он додаје да је ово први пут да имају овакав случај успешне трудноће и порођаја након трансплантације јетре. Претходно је био један порођај након замене нефункционалних бубрега.
- Ово је само још једна потврда успешности и мултидисциплинарности Клиничког центра Србије као установе највишег ранга, где на једном уском простору имамо врхунске стручњаке из различитих области - истиче проф. др Стефановић.
Донори прави хероји
Нажалост, донорски систем није баш најбоље развијен у Србији, највише због предрасуда. Због свега тога Министарство здравља и "Хемофарм" раде на афирмацији донорства, како би га што више приближили народу.
САСТАВИЛИ СЕ НЕБО И ЗЕМЉА! Невреме погодило Београд, а стиже и у ОСТАТАК СРБИЈЕ! (ФОТО/ВИДЕО)
СУТРА ЈЕ ОГЊЕНА МАРИЈА: Ово никако НЕМОЈТЕ да радите, а ако вам се неки младић допада ВАЖНО је да знате следеће
"Дуго сам размишљала...": Водитељка Дневника испричала зашто је након 15 година отишла са РТС-а (ВИДЕО)
- Одлучују се сада људи у већем броју, поготово у случајевима када им најмилији умиру. Тада преломе и ураде један узвишени чин, дају пристанак на донирање. Пресађивање органа апсолутно је транспарентно и чисто, и увек се трансплантира пацијент који је најугроженији - поручује др Бранислав Олујић.