ЧУДО У ЛЕСКОВЦУ, МЛАДИЋ СЕ ВРАТИО ИЗ МРТВИХ! ДАВАЛИ СУ МУ ЈОШ ПОЛА САТА ЖИВОТА: Отказивало му срце и плућа
Предраг Николић (21) из Лесковца, стасити спортиста, здрав и прав, због короне је био на ивици живота и смрти али мајка, отац и сестра ипак су дочекали, после 17 дана борбе, да опет чују глас свог мезимца
Доктор ми је, отприлике, рекао да имам пола сата да се са сином поздравим и то је то. С Пеђом сам се последњи пут чула око пола једанаест увече. Рекао ми је: "Ја нисам за овде! Вадите ме одавде! Какви сте ви родитељи, овде умиру!" У поноћ је већ био на респиратору. Мој Пеђа, у октобру треба да напуни тек 21 годину, здрав и прав, кошаркаш, био је на респиратору због короне, на корак од смрти, све му је редом отказивало, крв му је ишла из носа и уста - прича за Курир Сузана Николић из околине Лесковца, чији је син Предраг за тили час завршио на респиратору у Клиничком центру Ниш.
Више отпуштених пацијената него примљених: ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ СЕ ИЗВЛАЧИ ИЗ КАНЏИ КОРОНЕ
"ОДМАХ БИХ ЈЕ ПРИМИЛА" СВЕ О РУСКОЈ ВАКЦИНИ: Др Глигић уверена у стручност руских биолога, ЕВО И ЗАШТО!
Тешко у Домовима за старе и установама социјале: Од короне оболело 219 корисника и 83 запослена
Слабо прича
Момак са ивице живота и смрти, коме је у секунди све живо отказивало - и плућа, и срце, и бубрези, и јетра, крв је лила где год да га пипнеш... мезимац је целе Клинике за анестезији и интензивну терапију КЦ Ниш, где је смештен. Изнад његовог кревета су и балони добродошлице, окачени тог 4. августа, кад им се вратио. Новинари Курира су прва медијска екипа која је ушла у црвену зону Клинике за анестезију и интензивну терапију КЦ Ниш (репортажу прочитајте у издању Курира у недељу, 16. августа). А тамо смо затекли и Пеђу. Висок, стасит момак.
Око његовог кревета читав тим у скафандерима. Време је за вежбе - једна нога, полако савијање, па опружање. Па друга нога. Пеђа још слабо прича. Али успева да разговара и телефоном с породицом. Не жели да објавимо његову слику из кревета. Он је млад, леп, стасит и таквог ћете га овде видети.
Извуците ме одавде
Мајка Сузана каже да их је све затекла ужасна дијагноза. Пеђа је, наводи, од малих ногу тренирао фудбал, рукомет и кошарку, а два-три дана пре него пошто га је ковид оборио био је и у теретани.
- Нисмо знали шта нас је снашло. Хитно је из Лесковца пребачен у Ниш. А нама Пеђа уопште није деловао тако лоше. Чак смо и разговарали с њим. А у Нишу смо сазнали страшну истину - Пеђино срце ради са 20 одсто капацитета, све почиње да отказује.... Одмах је уследио и респиратор - сећа се Сузана, која је, ипак, дочекала чудо, после 17 дана агоније.
- Дошао је и тај дан. Зазвонио је телефон и чула сам своје дете! Пеђин глас! Жив је! Није више на респиратору! Срећи нашој није било краја. Једва је причао, али успео је да каже да је добро. И опет оно његово: „Извуците ме одавде.“ Жао ми га је. Разумем га, видео је и како је човек поред њега умро. Али он је у најбољи рукама и остаће тамо док лекари не кажу да иде даље. Само кад нам се вратио и да буде добро - прича Сузана.
Колико је стање било драматично описује и проф. др Радмило Јанковић, директор Клинике за анестезију и интензивну терапију КЦ Ниш.
- Пеђа је наш најмлађи пацијент на респиратору. Кад су ми лекари из Лесковца рекли да шаљу врло тешког пацијента који је 1999. годиште, фрапирао сам се. А онда сам негодовао уз питање шта су чекали досад, рачунајући да је лежао код њих неколико дана. Међутим, испало је да се дечко код њих јавио 12 сати пре тога, да је већ имао мултиорганску инсуфицијенцију, низак крвни притисак, ејакциону фракцију испод 40 одсто, што значи да срце није пумпало. Сатурација је била испод 50, плућа пуна воде, отказивала су, лабораторијски налаз ужасан - феритин преко 10.000, ЛДХ преко 1.000. Најпре смо га стабилизовали, а исте ноћи је интубиран и стављен на механичку вентилацију. Крв је ишла где год да га пипнеш, из уста, носа... - истиче проф. Јанковић.
Он додаје да је Пеђа био на вазопресурној потпори, на добутамину, који му је одржавао притисак и срчану функцију.
Дише својим плућима
- Воду из плућа смо дренирали. Плућа су имала инфилтрате сличне радиолошкој слици коју прави ковид пнеумонија. Пеђино стање се још компликовало наредних дана. Већ сутрадан су почели да скачу параметри који показују бубрежну функцију - креатинин и до 700, уреа и до 50. Бубрези отказују, следи дијализа. Констатујемо и миокардитис. Били смо упорни, па смо га скинули с добутамина, те су срце и притисак били бољи. Имао је и инсуфицијенцију јетре и то смо успели да санирамо. Неколико дана смо се борили да га ишчупамо из бубрежне инсуфицијенције, и онда је лабораторија кренула да се стабилизује. Потом смо га полако одвајали од респиратора и после 17 дана успели. Сад је без машине и без кисеоника. Дише својим плућима. Али Пеђа је и даље озбиљан пацијент, остаје у јединици интензивне неге. Ипак, сматрамо да добијамо битку за његов живот. Враћен је из мртвих - закључује Јанковић.
Да ли је могуће да један човек све ово преживи
- Пеђа 17 дана на респиратору, од 18. јула до 4. августа
- обострана упала плућа
- дренажа воде из оба плућна крила
- акутни миокардитис (запаљење срчаног мишића) с попуштањем ејекционе фракције испод 40
- престанак рада бубрега
- дијализа 8 пута од 18. до 28. јула
- инсуфицијенција јетре
- поремећај коагулације због попуштања јетре с великом склоношћу ка крварењу
- крварио и из носа и из уста
- добијао протромбин комплекс концентрат да би заменили функцију јетре
РЕДАК СЛУЧАЈ ИМАО И IGG И ИГМ АНТИТЕЛА
л Пеђа је на пријему у КЦ Ниш имао и IgG антитела, што значи да је већ прележао корону, и ИгМ, што значи да је тренутно има.
- Иако звучи чудно да је Пеђа имао обе врсте антитела на пријему, могуће је да особа буде позитивна неколико дана и на једна и на друга. Рецимо, осам-девет дана од почетка болести, прво се стварају ИгМ антитела, па потом IgG, да би се после тога ИгМ изгубила - објашњава проф. Јанковић.
ШТА ЈЕ ВЕЋ ПРЕЛЕЖАО КОКСАКИ ВИРУС И ИНФЕКТИВНА МОНОНУКЛЕОЗА
Анализе у КЦ Ниш су показале да је Пеђа још раније прележао и коксаки вирус и мононуклеозу, а да то није ни знао.
- Анализама је утврђено да је Пеђа својевремено имао и коксаки ворус, који иначе напада срце, и Епштајн-Баров вирус, који проузрокује инфективну мононуклеозу, познату по томе што нападан јетру - каже проф. Јанковић, док мајка Сузана додаје:
- Пеђа се неко време жалио на главобоље, а ми смо то везивали за његове честе изласке, журке и добар провод, после ког је устајао рано да ради. А сад помишљам да је то можда било и од тог коксакија. Иначе, ми смо приватници, имамо доста радника и, за дивно чудо, нико од њих, као ни супруг, ја, ћерка и блиска родбина, није заражен.
ЛЕПА ВЕСТ: Најмлађи пацијент који је био на РЕСПИРАТОРУ У КЦ НИШ СКИНУТ СА АПАРАТА!
БОРБА ПРОТИВ КОРОНЕ ТРАЈЕ БЕЗ ПРЕСТАНКА: Министар Лончар у Крагујевцу са херојима из ЦРВЕНИХ КОВИД ЗОНА
Маленом борцу Павлу потребна је наша помоћ да прохода: Заједно можемо до тог циља!
КАКО КОРОНА УТИЧЕ НА СРЦЕ: Др Милашиновић има битан савет за све који су прележали вирус, брине га једна ствар
ДРАКЧЕ (93) ЈАЧИ ОД КОРОНЕ! Декица из Врања победио опаки вирус, воља за животом била је снажнија од сваке болести