Чудо у манастиру Светог Луке: НЕВЕРОВАТНО ЈЕ ШТА СЕ ДЕСИЛО СА ИКОНОМ РОМАНОВА
Божја милост за време литургије
На дан када прослављају своју славу и када се обележава 100 година од смрти породице Романов, икона светог Алексеја Романова је замироточила.
Прочитајте и:
Ова божија милост догодила се јуче у манастиру за време литургије. Према речима игумана манастира архимандрита Алексеја Богићевића, верници су приметили да је икона "почела да плаче".
- Та икона је први пут почела да мироточи 2006. године. За све нас је то милост господња и ми то осећамо као благодатно стање. Господ нас теши, посебно јер се манастир обнавља помоћу народа. То нам даје снагу - објашњава игуман.
Он додаје да је икону светог Алексеја добио на поклон 1985. године, на велики четвртак у Јерусалиму, откад је увек с њим.
- Живео сам тамо до 1989. и све то време је била са мном, а касније је пренета у манастир Светог Луке - прича игуман Алексеј.
Манастир Светог Луке једини у Србији има црквицу посвећену Романовима, а јуче је славио као манастрирску славу и имендан игуману Алексеју, по царевићу Алексеју.
Иначе, Српска православна црква и подворје Руске цркве у Београду обележиле су јуче стогодишњицу смрти породице Романов светом архијерејском литургијом у Руској Цркви на Ташмајдану, коју је служио патријарх српски Иринеј.
Литија се кретала од Руске цркве до споменика цару Николају Другом, а у беседи код споменика, патријарх Иринеј је истакао да Србија има много разлога да обележи данашњи дан, за који је рекао да је пре сто година био најтрагичнији дан у историји руског и словенског народа уопште.
- Данас обележавамо дан који је трагичан за читав словенски народ и за нас Србе. Цар Николај учинио је много за српски народ и када наши западни савезници нису хтели да приме српску војску која се кретала кроз Албанију, цар Николај им је поставио ултиматум, или ће их примити или ће он склопити мир с Немачком - подсетио је патријарх Иринеј.
Патријарх је истакао да је питање да ли би Србије после Првог светског рата уопште и било да није било цара Николаја Другог. Обележавању 100 година од страдања царске породице у Београду присуствовали су министри, функционери града Београда, као и многобројни грађани.