НЕЋЕ СЕ ВИШЕ ГОМИЛАТИ ОТПАД ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Нађено решење за очување Лима и Потпећког језера (ФОТО)
Око хидроцентрале плута око 40.000 кубних метара смећа
Недалеко од бране на Потпећком језеру биће постављена сајла дуга 300 метара која ће сакупљати смеће које плута Лимом, ружи изглед Рибарског насеља и угрожава рад хидроцентрале. Пројекат вредан 130.000 евра партнерски финансирају Европска унија и општина Прибој, а реализоваће се у две фазе.
ТАЈНЕ ДУГОВЕЧНОСТИ ТЕСЛЕ: Српски геније није јео МЕСО И ПАСУЉ, а имао је и запањујући ЕЛИКСИР МЛАДОСТИ
ДЕЈАН ИЗ ТОПОЛЕ ФЕНОМЕН КОРОНА ВИРУСА: Нема симптоме, а већ три пута је ПОЗИТИВАН!
СТУДИЈА ПОКАЗАЛА ЗАПАЊУЈУЋЕ РЕЗУЛТАТЕ: Велики број људи пријављује ЗАКАСНЕЛИ СИНДРОМ заразе вирусом
- Очекује се да ће радови бити завршени до првог јесењег плавног таласа. У почетку ће се смеће прикупљати уз помоћ чамаца. Припремљена су два полиестерска и пет десантних са моторима. У другој фази пројектовано је да се на собали поставе селектори и да се купи једно возило са грајфером које ће вадити смеће и одвозити га на депонију. Планирано је такође да се постави преса за балирање пластике која би потом била рециклирана, што ће омогућити да сајла финансира сопствену амортизацију и рад - казао је Синиша Лаковић из еколошког удружења Јастреб које је један од носилаца пројекта.
Упоредо са овим пројектом гради се и приступни пут у дужини од 150 метара како би могло да се до самог језера и баријере приђе камионом. Следи постављање упоришне тачке за коју ће се везати сајла која прелази на другу страну језера. Сајла је дуга 300 метара и биће постављена под углом тако да ће самим током смеће бити привучено обали са које ће се преузимати и склањати.
Председница Планинарског друштва "Лесковац" Валентина Токовић истиче да планинари увек учествују у свим еколошким акцијама и подсећа да је чишћење Потпећког језера увек било "Сизифов посао".
- Постављањем сајле решава се велики проблем са којим се сусреће новоизграђено Рибарско насеље, али и општине Прибој и суседно Рудо, у којима се на обалама Лима задржава највећа количина смећа. Редовним чишћењем отпада са сајле овај проблем биће коначно решен - казала је Токовић.
Поплавни талас из Црне Горе са собом доноси кубике смећа који се гомилају на хидроцентрали која потом мора да подигне уставе и то смеће потом иде даље низводно до Дрине, затим у Саву и на крају стиже у Београд, што потврђује вишеструки значај овог пројекта.
Општина Прибој је најугроженија у сливу Лима јер пет општина у Црној Гори кроз које протиче ова река, нема санитарну депонију и свој отпад складиште на обалама, а потом уласком у Србију Лим долази на најчувенију еколошку бомбу у земљи, депонију Стањевине у Пријепољу, која додатно загађује реку, а онда се сав тај отпад генерише у Потпећко језеро.
- Према проценама стручњака језером плута око 40.000 кубних метара смећа што угрожава рад хидроелектране Потпећ, а 40 одсто отпада потоне и на тај начин трајно контаминира прибојску котлину - казао је Горан Рековић из удружења грађана "Примус" и додао да ће на овај начин трајно бити решени проблеми са отпадом у реци Лим.
ДР ДАРИЈА РАЗЈАСНИЛА СВЕ НЕДОУМИЦЕ: Ево још КОЛИКО ДУГО ћемо носити МАСКЕ
ОВО БРИНЕ СВЕ ЛЕКАРЕ У СРБИЈИ: Све више пацијената који су прележали корону имају озбиљне проблеме са ОВИМ ОРГАНИМА
ЛОНЧАР ПОЈАСНИО: Арена остаје ковид болница, цео здравствени систем се спрема за јесен
"НАЈТЕЖЕ ЈЕ КАД ВАМ СМРТ УЗИМА ПАЦИЈЕНТА": Исповест анестезиолога из Врања који се херојски боре против корона вируса
МИНИСТАР ЛОНЧАР САСТАО СЕ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА КОВИД БОЛНИЦА: Ево које су новине у раду амбуланти