ПОЛА ГОДИНЕ БОРБЕ СА ПАНДЕМИЈОМ: Шта смо до сада научили о корони, пошасти која је ЗАУСТАВИЛА ПЛАНЕТУ?
Пакао је почео средином фебруара, када се вирус у року од неколико дана појавио у Италији па у Шпанији
Пре шест месеци, нови, непознати вирус корона појавио се у Италији и Шпанији, а брзина којом је почео да расте број заражених већ тад је указала на то да ће САРС-ЦоВ-2 бити знатно опаснији од САРС-а и МЕРС-а јер има потенцијал да погоди цео свет. Нажалост, то се и догодило, па се број заражених у свету на јучерашњи дан приближио броју од 21 милион, уз скоро 750.000 умрлих људи.
"РЕШИЛА САМ У РОКУ ОД ПЕТ МИНУТА ДА СЕ ВРАТИМ ИЗ НЕМАЧКЕ" Докторка Јелена каријеру наставља у Србији (ВИДЕО)
ПРОВАЛА ОБЛАКА НАД ЈАГОДИНОМ! АУТОМОБИЛИ ПЛИВАЈУ: На град се сручио велики пљусак (ФОТО)
КО ЋЕ НАМ СЛЕДЕЋИ ОТВОРИТИ ГРАНИЦЕ? Црна Гора подигла рампу, а ево колике су шансе да летујемо у ГРЧКОЈ ИЛИ БУГАРСКОЈ
Вирус се појавио у Кини крајем прошле године па је и зараза коју изазива носи број 19 - ковид-19 - а многи су изразили сумњу да су Кинези и пре тог 31. децембра, када су га званично пријавили Светској здравственој организацији, знали да се суочавају с нечим веома опасним и смртоносним. Иако су бројке заражених и умрлих људи у Кини у почетку деловале застрашујуће, та земља се данас по броју умрлих налази тек на 27. месту у свету.
Пакао је почео средином фебруара, пре тачно пола године, када се вирус у року од неколико дана појавио у Италији па у Шпанији, из којих су потом наредна два месеца стизале ужасавајуће слике препуних болница у којима људи умиру из минута у минут. Али ни то није било све од САРС-ЦоВ 2...
Природни завршетак
Covid 19 ће се природно завршити, уверен је наш саговорник.
- Тренутно се одвија борба људског рода и вируса. Снажнији преживљавају, слабији и поготово они који имају још неку болест умиру или успевају уз помоћ медицине да се изборе са Covidom 19. Људски род полако стиче имунитет. Неки ће се можда опет заразити. Али када 70 одсто људи дође у контакт са вирусом и створи се отпорност, код већег броја људи Covid 19 ће се природно завршити. Слично као са шпанском грозницом - закључује Белојевић.
Вирус се потом раширио по другим деловима Европе, прешао Атлантик, из све снаге ударио Сједињене Државе, да би потом захватио цео свет. Данас је регистрован у 215 земаља или територија, а примера ради - Уједињене нације имају 193 чланице.
Највише људи од ковида-19, према јучерашњим подацима, умрло је у САД - 169.131, уз број потврђено заражених који је прешао пет милиона. У Бразилу на је на више од три милиона заражених умрло 104.263 људи, следе Мексико са 54.666 мртвих, Индија са 47.169, Велика Британија са 41.329, Италија и Француска са више од 30.000, па Шпанија, Перу, Иран, Русија... По броју заражених предњачи амерички континент па је међу 10 држава које су највише погођене вирусом корона, чак седам из овог дела света.
Вирус се не зауставља
Велики проблем је што се вирус не зауставља па је тако 12. август четврти најгори дан што се тиче броја нових случајева у свету, када је забележено више од 280.000. Ако је за утеху, вирус се на том свом дневном максимуму држи већ двадесетак дана.
Што се тиче броја умрлих, највише их је било 17. априла - 8.494, након чега је тај број почео полако да пада, што су многи протумачили као слабљење вируса. Пад је трајао неких месец и по дана, али је потом број људи који су изгубили битку са короном поново почео да расте... И од тада има стабилан тренд раста, који још није заустављен.
Оно што је обележило првих шест месеци борбе са короном у целом свету јесу збуњеност и страх јавности, огроман труд лекара у покушајима да спасу што више живота и истовремени рад бројних научника на откривању сваког детаља о вирусу и зарази коју изазива који би могли да смање патњу болесних људи или обуздају ширење ове пошасти. Најмоћније земље и фармацеутске компаније света истовремено су кренуле у трку за израдом вакцине, свесни да ни за један вирус лек никада није пронађен. Русија је прва, пре три дана, објавила регистрацију вакцине, али је свет ту вест дочекао са скепсом, уз коментаре да руска вакцина није прошла све неопходне фазе тестирања. И бројне друге државе напредују у трци за цепивом, које је, сада је то скоро сасвим сигурно, једина шанса човечанству да се избори са овом опаком болешћу. Чекање на такозвани имунитет крда, о ком смо све научили протеклих месеци, очигледно би однео милионе људских живота па се њиме више не заноси нико озбиљан у свету.
Нови талас од половине септембра
Други талас донео је већи број заражених и теже оболелих, апострофира доктор Предраг Стевановић.
- Очекујемо да следећи талас почне између 15. септембра и 1. октобра, што значи да нас чека опет тежи период од два-три месеца, а стиже и грип. Једина нада нам је вакцина, с тим што је нереално да вакцина стигне пре следеће године док прође све кораке и буде верификована од стране Агенције за лекове - подвлачи Стевановић.
Узмите пипету у руку па доказујте
Вирусолог и некадашња шефица Института "Торлак" Ана Глигић рекла је за "Блиц" да је пандемија Covida 19 најгора која је напала човека још од куге у 14. веку.
- То, заиста, јесте најтежа пандемија и по брзини преноса вируса, по броју заражених и умрлих. С тим што нам преостаје још много тога да сазнамо. Рецимо, прочитала сам негде да имунитет на ковид-19 траје две године, па се нервирам и питам како је могуће доћи до тог закључка ако је пандемија почела пре шест-седам месеци. Такође, свако ко мисли да је ковид-19 вештачки вирус, нека узме пипету у руке и нека то докаже и документује. Како ни после шест месеци нема тих доказа, то значи да је вирус природан - наглашава Глигићева.
Она је оптимистична у вези са даљим током пандемије.
- Мислим да вирус већ слаби и да ће додатно ослабити и без интервенција када доспе у пасаже човека. Створиће се имунитет као природни процес у који се човек не меша. Али вирус ће и даље остати у природи, с тим што никада неће имати толику снагу да изазове епидемију. Охрабрују и информације из Русије где је регистрована вакцина да је реч о мртвом вирусу, мртвом носачу, што значи да не може да се удружује и размножава у организму са другим вирусима. Иначе, приче да ће се Covid 19 и грип удружити и формирати неки нови супервирус су практично немогуће - подвлачи Глигић.
Управник Клинике за анестезију болнице "Драгиша Мишовић" Предраг Стевановић наглашава за "Блиц" да је ковид-19 највећа катастрофа човечанства од Другог светског рата.
- Радим скоро 40 година и никада се нисам сусрео са овако тешком, непредвидивом и неизвесном болешћу. У контакту сам са колегама из Велике Британије, САД и целог света и сви делимо исти став. Истина је да је проценат смртности овог вируса мањи од САРС-а, а поготово МАРС-а, али Covid 19 се толико брзо шири да ствара велики број заражених, а самим тим и велики број тешко оболелих. Ми до дана данашњег не знамо зашто неко има толико тешке симптоме, а неко лаке или је без симптома. Свега пет одсто је тешко оболелих, али међу њима је смртност огромна, чак 80 одсто - објашњава Стевановић.
Вештачки вирус
Професор Медицинског факултета у Београду Горан Белојевић сматра да ће пандемија ковида-19 трајати до краја следеће године.
- То значи тачно две године, као и шпанска грозница. С тим што је, за разлику од шпанске грознице која је била потпуно природни вирус, односно свињски грип, ковид-19 вештачки вирус. Доказ за то су, поред истраживања француског нобеловца Лика Монтања, и епидемиолошке анализе на основу статистичких података. Гледајте, 1918. године у време шпанске грознице нико није знао шта је ДНК и генетика. А сада се о томе све зна и могуће је да се вируси синтетишу на тај начин, да од А до Ш изгледају као било који други природни. Е сад, ко је то, зашто и како урадио... Не кажем да је неко намерно - апострофира Белојевић.
Како каже, због свега тога је скептичан у вези са вакцином.
- Реч је о генетски модификованом вирусу коме је лабораторијски повећана вируленција па је знатно убојити од других из породице САРС-а. За разлику од других САРС вируса који су респираторни, Covid 19 захвата све органе па се ради о системском обољењу. За тако кратко време пандемија се проширила буквално све делове света, чак и на изоловане територије - тврди Белојевић.