ДА ЛИ ЈЕ ГРЕХ СЛАВИТИ НОЋ ВЕШТИЦА? На мрежама "ратно стање" - ђакон коначно решио дилему (ВИДЕО)
Уочи сваке Ноћи вештица у Србији се дебатује око тога да ли би празник требало да се празнује у нашој земљи или не.
Једни говоре да је исти тај дан и Свети Лука, док други бране "Ноћ вештица" истичући га као повод за костимирање и забаву. Ипак, да ли заиста можемо бити истински верници, а да обележавамо и Ноћ вештица? На мрежама је увек "ратно стање" између оних који се гнушају тог празника и оних којима је то још један разлог за журку.
Празник "Ноћ вештица" није прослава, бар не у правом смилу те речи, јер они који славе одређени празник, прича ђакон Стеван Јовановић, имају идеју и осећају смисао тог празника.
ВЕРНИЦИ СЛАВЕ СВЕТОГ ЛУКУ, НА ОВАЈ ДАН ЗНАМО КАКВА ЗИМА НАС ЧЕКА: Пазите ко вам први улази кућу, а ово НИКАКО не радите!
НЕВЕРОВАТАН БРОЈ ГАСТАРБАЈТЕРА СЕ ВРАТИО У СРБИЈУ! Напустили "обећане земље" и вратили се кући, а држава ИМА ПЛАН како да их задржи
У ОВИМ ГРАДОВИМА ПОПИС СЕ НЕ ЗАВРШАВА ДАНАС! Огласили се из Републичког завода за статистику - још увек нису пописани сви грађани
- Ово је више повод за друштвени догађај, него што је слављење празника - додаје. Људи који обележавају "Ноћ вештица" уместо хришћанског празника Свети Лука не праве никакав грех, али би свакако требало да обележавају наше празнике, у овом случају, Светог Луку и Светог Петра Цетињског, каже ђакон Јовановић.
- Није толико стражно да обележавате овај празник, јер он у својој позадини нема систем вредности или неку посебну идеологију - нема тај потенцијал.
И етнолог Јасна Јојић сагласна је са ставовима ђакона Стевана, јер она, такође, сматра да је празник "Ноћ вештица" један вид забаве за младе, али и магијски ритуал који је део келтске културе.
- Људи воле магијске ритуале, па тако празник "Ноћ вештица" представља један вид прелаза на следеће годишње доба - зиму.
Што се тиче расправе које се сваке године покрене на друштвеним мрежама питањем - да ли се 31. октобра обележава празник "Свети Лука" или "Ноћ вештица", и да ли је спорни празник, заправо, "сатанистички празник", етнолог Јасна Јојић је прокоментарисала:
- Претендујемо на дешавања из 90-их година. С времена на време, неко на овим просторима, мислим на Балкану, покушава да направи атмосферу линча и ја сматрам да ми не би требало да будемо део тога - каже она, додајући: "Онда дођу различити људи, различитих струка да критикују све и свашта, па се тако и овај празник "пљује" у име Српске православне цркве, на уштрб Католичке цркве, и онда се људи без разлога свађају.
Људи и, генерално, народ се, прича ђакон Јовановић, свађају бесмислено, а потребно је само да будемо отворени духом и да прихватимо овај празник као повод за друштвена окупљања и социјализацију.