ДА ЛИ ТРЕБА ЗАТВОРИТИ ВРТИЋЕ У СРБИЈИ: Стручњаци тврде да британски сој корона вируса више погађа децу
Нови сој короне доминира и у школама.
Британски сој корона вируса, који је у јануару потврђен и у Србији, према речима стручњака, већа је претња за децу него за одрасле, јер их, наводно више погађа. У болницама у Србији које збрињавају најмлађе, приметан је већи број малишана са симптомима корона вируса, међу њима има чак и оних са мултисистемским инфламоторним одговором, озбиљним стањем, али стручњаци кажу да ситуација није алармантна и да не би требало затварати вртиће.
Председник Удружења педијатара Србије проф. др Георгиос Константинидис каже да је у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине од прошле недеље већи број деце, па да чак има и више оне са . Он, кад је питању британски сој не може још да каже да даје тежу клиничку слику, али наводи да је логично ако има више случајева оболевања да ће бити више и оних са таквом клиничком сликом.
БРОЈКЕ СВЕ ГОВОРЕ: Србија и даље у европском врху по броју вакцинисаних, дато 1.792.912 доза цепива
ГОТОВО СИГУРНО ЋЕ БИТИ НОВИХ МЕРА ЗА ВИКЕНД: Погоршана епидемиолошка ситуација у Србији - у болницама више од 4.300 људи
НОВА СТРАТЕГИЈА ВАКЦИНАЦИЈЕ СТАНОВНИШТВА: Др Ђерлек открио детаље новог плана, познато на кога се односи
- Чињеница је да има више међу младима, и готово је извесно бар према подацима које сам видео да у Енглеској има са тежом клиничком сликом, али код нас, према мојим сазнањима, нема британског соја много. На нашем Институту прошле недеље је био нешто већи број оболелеле деце, али они имају класичну клиничку слику коју су имали и раније. Има облика мултисистемског инфламоторног одговора. Али, треба рећи да смо сад вештији у дијагностици, с тим да је то и даље мали узорак на Институту, те не видим велике разлике, које су значајне - каже проф. др Константинидис и додаје да ниједно дете још није умрло од ковида 19 у Србији.
Колико је тачно деце оболело од корона вируса у нашој земљи, нико још није изнео податак. На једној од конференција за новинаре је, такође, речено да не постоје прецизни подаци. Константинидис истиче да је зато и тешко говорити о учесталости, да је то проблем, као то што не добијају подаци о вакцинацији.
- Ако се не варам већу учесталост британског соја су доказали у Лондону и југоисточној Енглеској. Ако је већа инциденца, то значи и да има више младих, а чим има више случајева оболевања, биће и више тешких случајева. Међутим, мислим да епидемиолошка ситуација још није аларманта што се деце и ковида тиче - мишљења је Константинидис.
С тим у вези он каже да не треба затварати вртиће и школе.
- Свуда се сада у Европи поново отварају школе. Они су били у некој горој фази него ми када су их затворили. Сада је код њих побољшање а ми или каснимо или смо начели тај нови талас. У овом тренутку, ја сам мишљења да не треба затварати вртиће јер, поново кажем, тај епидемиолошки ризик је веома мали - каже проф. др Константинидис.
Да не треба затварати вртиће, мишљење је и проф. др Владислав Вукомановић, педијатар-кардиолог и вршилац дужности заменика директора Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић".
- Став струке је да се они последњи затварају а први отварају. Уколико се јаве симптоми болести и постоји сумња да се ради о ковид инфекцији треба направити кућну изолацију и не треба мешати са осталима. Треба испоштовати - рекао је он јуче за РТС.
Објаснио је да је највероватније да је повећан број деце са новим сојем вируса који је присутан и у Србији, али да на срећу нема деце са тежом клиничком сликом.
- Нешто се сигурно дешава и не можемо, а да не упутимо на нове сојеве вируса који повећавају број деце који оболевају, имају повишену температуру, жале се на главобољу, цурење носа, запушен нос, болове у зглобовима и мишићима. То су симптоми који се преклапају са грипом и са короном, а највероватније је да је повећан број деце са новим сојем, и они су преносиоци за баке и деке. То је лоша вест, а добра вест је да у Институту нема збрињавања тешко оболеле деце, односно њихов број није у порасту, то је оно што је добро када је реч о новом мутираном вирусу - казао је проф. др Вукомановић.
Епидемиолог Предраг Кон коментаришући прелазак средњих школа на онлајн наставу, навео је да је то превентивна мера, јер нови сој корона вируса доминира у школама.
- Имамо искуства из иностранства о томе да је британски сој доминантан међу млађима у средњим школама, а примећено је да средњошколци не користе маске - напоменуо је.
Да је овај вирус заразнији по децу још у фебруару је на Твитеру објавио др Ериц Феигл Динг, епидемиолог и гостујући предавач на Харварду.
- Подаци из Велике Британије показују нагло већу позитивност ковида-19 у Енглеској (где је нови сој вируса високодоминантан) код деце узраста од пет до девет година, и код дечака и код девојчица, током четири узастопне недеље - написао је др Динг.
Вирусолог Тања Јовановић, професорка са Медицинског факултета која се бави секвенцирањем сојева, казала је прошле недеље, такође, да се брже шири.
- Британска варијанта вируса има 23 мутације, од којих се 8 налазе у структури која омогућава вирусу специфично везивање за ћелије плућа – каже проф. др Јовановић:
- Једна од тих мутација променила је конформацију површинског протеина и омогућила лакши улазак у ћелију, што је потом омогућило брже размножавање вируса.
Нажалост, резултати најновије студије из Велике Британије који су јуче објављени у стручној публикацији Бритисх Медицал Јоурнал, указују да је мутација САРС-ЦоВ-2 која се раширила светом, познатија као британски сој или Б 1.1.7, смртоноснија је од претходних врста између 30 и 100 одсто, саопштили су данас научници.
У студији која је упоређивала стопе смртности међу људима у Великој Британији зараженим новом варијантом корона вируса, познатом као Б117, са људима зараженим другим сојевима, научници су закључили да британски сој има „знатно већи“ морталитет.
Британски научници кажу да је отприлике 40 до 70 одсто преносивији од раније доминантних варијанти циркулишућег корона вируса. Инфекција новом варијантом довела је до 227 смртних случајева, на узорку од 54.906 пацијената са ковид 19, у поређењу са 141, међу истим бројем пацијената заражених другим сојевима вируса.
Мутација Б 1.1.7. први пут је откривена у Великој Британији, у септембру 2020. године, и од тада је пронађена у више од 100 земаља. У свом генетском коду овај сој има 23 мутације – релативно висок број промена – а неке од њих су га учиниле далеко способнијим, лакшим за ширење међу људима.
Британски сој у Србији је потврђен у јануару и то код жене из Новог Сада која је у децембру допутовала из Лондона.
Наши епидемиолози и лекари кажу да он данас чини 30 одсто нових заражених корона вирусом.
На Универзитету у Јужној Калифорнији научници су, на основу анализе стопе инциденције симптома које је прикупила СЗО, идентификовали редослед симптома и како се они развијају.
Њихови налази указују да се јављају следећим редом: грозница, кашаљ и болови у мишићима, затим мучнина и повраћање, дијареја.