ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Ситуација у Србији је алармантна, главна тема настава у школама - на столу ВИШЕ ОПЦИЈА
Нова хитна седница Кризног штаба заказана је за данас у 13 сати, дан након што су на снагу ступиле мере усвојене на прошлој седници.
Број заражених и преминулих из дана у дан је све већи, те смо тако у последња 24 сата имали 6.842 новооболелих, што је рекорд од почетка, док је 37 лица преминуло. Само дан пре оборили смо неславни рекорд од 38 умрил за један дан. Оно што такође забрињава јесте и то што су нам болнице пуне, сваким даном нове прелазе у ковид систем, а тренутно је укупно хоспитализованих 6.478 пацијената, што је такође више него икада пре од почетка епидемије.
ГРАД У ЈУГОЗАПАДНОЈ СРБИЈИ У ТЕШКОМ СТАЊУ: Ситуација нестабилна, локалне власти одржале хиитан састанак
ШТА НАМ КОРОНА СПРЕМА У ДЕЦЕМБРУ? Тиодоровић изнео прогнозу, па упозорио: Једну ствар грађани морају ДА ПРЕСКОЧЕ
ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СРБИЈИ? Огласио се др Кон и поменуо појам које многе ПЛАШИ: Не смем да кажем како је у Београду
Министар здравља Златибор Лончар је након јучерашњег састанка са директорима ковид болница изјавио да је скоро 2.000 заражених медицинских радника, док је др Мијомир Пелемиш, инфектолог и члан Кризног штаба за борбу против ковида нагласио да "здравствени систем овако не може да издржи" и најавио ново пооштравање мера.
- На сатном нивоу разматрамо ситуацију, ако дође до већег погоршања стања, пооштраваћемо мере, друге нам нема - истакао је др Пелемиш.
С обзиром на то да су јуче ступиле на снагу најновије мере, које рад угоститељским објектима, тржним центрима и слично ограничавају рад до 18 часова, док прехрамбени и још неки могу да раде и до 21, а да је полицијски час крајња и најдрастичнија мера која се ових дана не спомиње, све је извесније да ће данас расправљати о школама, што иначе већ данима најављује и ресорни министар Бранко Ружић, али и поједини чланови Кризног штаба.
Оно што ће највероватније данас бити тема седнице Кризног штаба јесу школе, то јест одлука о томе хоће ли на нивоу целе Србије доћи до преласка на онлајн наставу.
Подсећамо, разматра се неколико опција од којих је тренутно најизвеснија да старији разреди прелазе на онлајн, а млађи и даље иду на часове у учионице. Према тренутној замисли, средње школе и факултети били би онлајн.
Министар просвете Бранко Ружић рекао је пре два дана да ће "ових дана" бити познато која ће бити коначна одлука. Стога је врло вероватно да ће се о томе разматрати данас.
У учионице на наставу и даље би ишли најмлађи од првог до четвртог, а вртићи би и даље били отворени. Уколико буде усвојена мера о селективном преласку на онлајн, она ће, како сазнајемо, бити орочена на 10 или 15 дана.
Осим преласка на онлајн наставу целој Србији, оно што се од промена такође спомиње, а такође је везано за школе, јесте померање распуста. Идеја је школски распуст траје месец дана, од 21. децембра до 20. јануара.
О даншењој седници Кризног штаба, јуче је говорила и премијерка Србије Ана Брнабић. Према њеним речима, ученици старијих разреда основних школа, као и средњих школа прећи ће на онлајн наставу, а вртићи ће бити затворени, "ако тако буду саветовали стручњаци из Кризног штаба".
Она је рекла да ће саслушати мишљење и препоруке стручног дела Кризног штаба на данашној седници у вези са начином одвијања наставе у школама за старије разреде и раду вртића.
- Једна од њихових препорука је била да размислимо о онлајн настави за старије разреде, дакле у основним школама од петог до осмог разреда и средњим школама - рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара.
Ако се то сутра буде потврдило, каже премијерка, моћи ће да се у најкраћем року пређе на онлајн наставу јер је за то, додаје, све технички спремно.
- И даље мислим да, што се тиче најмлађих ученика, да је њима најбезбедније у школама, али ако ме другачије саветују стручњаци, немамо никакав проблем да њихов савет и усвојимо - навела је Брнабић.
Исто, каже, важи и за вртиће и додаје да, ако савет стручног дела Кризног штаба буде да се распусте вртићи, то ће бити и учињено.
А цела ситуација би била неупоредиво боља и другачија, само када би се придржавали оних добро познатих једноставих мера - маска, дистанца и прање руку.
- Све је већи број хоспитализованих, на инфективним негама, све већи број умрлих. Тај број се стално повећава и све више ће се повећавати ако не поштујемо мере које тражимо, а то није тешко. Маска и маска стално, мора да буде саставни део гардеробе, свуда маска! - нагласио је др Пелемиш.
То се, каже, примењује у целом свету.
- Не знам зашто је то код нас тешко да се носи, па чак и на отвореном простору. Радите то, видите каква је ситуација, неће имати ко да нас лечи. Кризни штаб ће стално разматрати на сатном нивоу ситуацију, ако дође до већег погоршања пооштраваћемо мере, друге нам нема - истакао је.