Деца у Србији све чешће обољевају од ове болести, а родитељи САМО ПОГОРШАВАЈУ СТАЊЕ
Родитељи воде децу код педијатра, лече их кортикостероидима, па направе проблем са кожом који мора да се решава годинама.
Др Предраг Полексић, српски дерматолог, каже да је кожа огледало организма јер се чак и неки проблеми унутар тела испољавају баш на њој. Проблеми са кожом могу да буду први знаци који сигнализирају да неко жариште постоји у организму, а то се нарочито односи на децу.
Наш познати стручњак истиче да што се кожних болести код деце тиче родитељи доводе пацијенте на преглед најчешће због атопијског дерматитиса.
После проналаска девојчице, огласила се Амбасада САД: Ево шта су поручили
НЕ ЗАБОРАВИТЕ КИШОБРАНЕ! Време наредних дана нестабилно, ЕВО када стиже право пролеће!
ПРОНАЂЕНА НЕСТАЛА ДЕВОЈЧИЦА! Ћерка америчког дипломате жива: Полиција је затекла на ДРУГОМ КРАЈУ ГРАДА
- Атопијски дерматитис је обољење коже које је генетски предиспозиционирано. Кожа је јако сува, испуцала, присутне су регаде (дубоке пукотине), изузетно сврби. Углавном су захваћени превоји - објашњава учестало обољење код деце др Полексић и додаје да је овде најтеже то што се ради о зачараном кругу.
Наиме, бебе и малу децу ова болест коже иритира, па чешу упаљено место да би олакшали себи тегобе. Међутим, чешањем погоршавају стање на кожи и онда се проблем продубљује.
- Тако долази и до настајања живих рана у развијеној фази болести - упозорава дерматолог др Полексић.
Узбуна у Амбасади САД у Београду због нестанка девојчице (14): Она је 3. особа којој се мистериозно губи сваки траг
ДЕТАЉНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: За викенд ЈАКА КИША И ХЛАДНОЋА, од среде нови температурни ШОКОВИ!
ХИТНО! НЕСТАЛА ДЕВОЈЧИЦА У БЕОГРАДУ! Последњи пут виђена испред школе (ФОТО)
Зашто настаје атопијски дерматитис?
Атопијски дерматитис је најчешћа врста екцема и посебно се лечи јер је генетско обољење.
- Кожа код оболелих пацијената је генерално сува. Ја волим да кажем родитељима да њихова деца имају "цигле", то су кератиноцити, преовладавајући тип ћелија у горњем слоју коже, али да им фали "малтер", а то су церамиди који недостају у атопијском дерматитису - појаснио је др Полексић и додао да упаљена места треба замастити, а децу водити на сунце, на здрав ваздух, на пример планину.
Колико наше незнање доприноси погоршању болести?
Што се дерматолошких обољења тиче у порасту су тумори коже, а код деце је приметна значајна ескалација обољења - атопијског дерматитиса. О овом обољењу родитељи јако мало знају, па због тога нехотично праве грешке које само погоршавају стање.
ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ, ПОЛИЦИЈА ТРАЖИ ОДБЕГЛУ ЗВЕР: Медвед побегао из циркуса па дошао у крагујевачко село!
НЕСТАО САША (31) ИЗ КРЊАЧЕ: Ако га видите, одмах јавите полицији! Породица МОЛИ ЗА ПОМОЋ!
ДОБРИЛА СЕ ВРАТИЛА ИЗ ИЗГНАНСТВА! Драгоцени БЕЛОГЛАВИ СУП ПОНОВО У СРБИЈИ
- Родитељи воде децу код педијатра. Не бих да ме они схвате опогрешно, али често не умеју да препознају обољење атопијског дерматитиса. Због тога децу лече кортикостероидима, на жалост. То нама дерматолозима отежава и лечење и посао, јер треба да утврдимо етиопатогенезу болести (узрок и начин развоја неке болести) односно како настаје, зашто настаје, како се лечи и држи под контролом. Постоји и негативан утицај кортикостероида ако се дуже користе. Мука је и родитељима објаснити све везано за проблеме који су везани за ову болест, јер долази до поремећаја општег имунитета, хиперсензибилности, односно преосетљивости, па и појачана опасност од појаве алергијске астме - истиче дерматолог др Полексић.
Грешке родитељи могу да праве од првог дана дететовог рођења када је нега коже у питању, опет из незнања и неправилне информисаности.
- Родитељи се не консултују са дерматолозима када и како би требало да купају новорођенче, а ми смо једини компетентни да о томе причамо. Бебу је довољно купати једном недељно, јер новорођенчад и одојчад не иду у рудник, нису у прашини, не усисавају, не раде тешке послове. Значи, бебе нису прљаве, па се њима тим честим купањем ремети пХ коже, ацетобазна равнотежа и липофилни слој коже који је задужен за одржавање баланса - јасан је др Полексић.
Он додаје да су данашњи препарати који се користе јачи и агресивнији, да су буквално течни детерџенти, који уништавају флору коже и њен заштитни слој.
- Моја препорука и препорука мојих учитеља - професора др Крунића из Чикага и професора др Филипа Шера, је купање деце једном недељно и то уљаним купкама које једине не штете липофилни слој коже, а опет се спере та нека нечистоћа и те мртве ћелије - изричит је др Предраг Полексић.
Лазар је син хероја са Кошара: По рођењу стављен је у инкубатор који се покварио. Данас има 28 година и потребна му је ПОМОЋ
РОДИТЕЉИ ПАЖЊА! Ова ИГРИЦА изазива НАЈТЕЖИ ОБЛИК ЗАВИСНОСТИ, а одвикавање је као од ХЕРОИНА!
“КАПЕТАН УВЕК ТОНЕ СА СВОЈИМ БРОДОМ” 78 година од херојске смрти Александра Берића, команданта монитора Драва
Да ли постоји најкритичнији период јављања дечјих дерматолошких болести?
- За атопијски дерматитис, то је од трећег месеца живота до неке четврте-пете године. Онда родитељи могу да одморе до неке 12-13. године када крећу акне. Оне су цело једно питање на специјалистичком испиту, а то довољно говори да нису безазлено обољење. Само о етиопатогенези може да се прича сат времена. Ту је стварно референтна особа дерматолог и код њега би требало одвести децу на преглед - каже др Предраг Полексић и додаје да је неопходно лечити и узрок настанка, као и зачепљење пило себецеалне јединице и саме последице, на пример секундарне инфекције, ожиљака и флека.