Девојчица (10) ЈЕДВА ПРЕЖИВЕЛА играње ЉИГАВЦЕМ: Сва у РАНАМА, ШАКЕ ИЗГОРЕЛЕ! ОВА играчка може да УБИЈЕ! ( ВИДЕО)
Родитељи морају да пазе са чиме се деца играју
Милиони деце широм света, као и деца из Србије полудели су за слајмом, играчком која изазива страшне хемијске повреде.
Прочитајте и:
Сад су се појавиле прве алармантне фотографије које показују колико је ова забава опасна. Девојчица Лајла Фишер (10) из Велике Британије задобила је болне пликове, крваве ране и отпала јој је кожа са шака након наизглед наивне игрице. Према мишљењу лекара који јој је указао помоћ, девојчица је имала среће, јер је могла да умре.
Како је навела њена мајка Гема Вилијамс (39) девојчица је прошла кроз пакао.
- Шокирала сам се кад сам видела ужасне опекотине на прстима, а лекар нам је објаснио да су у питању хемијске повреде и да их је задобила јер је месила слајм. Лекар ми је рекао да је ситуација страшна, али да је могло да буде много горе. Боракс и друге хемикалије не стварају само опекотине. Од испарења која деца удишу док се играју, могу да умру - испричала је мајка која је доживела хорор.
Родитељима одговара што је слајм јефтин и што се деца њиме сатима забављају. Док малишани уживају у игри, они не морају да им се посвећују. Због ова два разлога, поред незнања, не обраћају пажњу што им се деца играју са љигавцем који садржи боракс. Поред њега слајм се прави и са другим опасним хемикалијама.
Боракс се прави од борне киселине којом се убијају бубашвабе. Након што је поједу оне се распадну. Такође, служи и за рибање WC шоље.
Родитељи ризикују здравље своје деце да не би потрошили превише новца, као и да би имали више времена за себе. Али, и деца користе прилику кад они нису ту да се играју са недозвољеним стварима.
- Не знам што родитељи дозвољавају деци да се играју са играчком која се прави од боракса. Он се прави од борне киселине, али и од других опасних хемикалија. Боље детету да купе лего коцке које јесу скупе, да им читају, да се са њима друже, него да деца измишљају такве глупости - рекла је дерматовенеролог др Горана Исаиловић.
Прављење слајма, као и играње са њим неће код сваког детета да изазове хемијске повреде. То не значи да родитељи треба да се опусте и да и даље пуштају малишане да мешају неколико опасних хемијских супстанци. Треба да буду свесни да њихово дете може да постане жртва опасне играчке. Повреде које могу да настану су веома болне, и треба времена да зарасту.
- Може да се деси да повреда буде толико дубока да мора да се иде код хирурга. Ако је површна рана, може да се третира и неким природним средствима, али може да се деси да треба да се користе кортикостероиди или антибиотици. Хемикалија може да уђе и у очи и онда да изазове опасну иритацију очне мрежњаче, односно коњуктиве, тачније тих површних и осетљивих делова ока - навела је саговорница.
Родитељи морају да знају да је веома опасно да се деца играју са било којим хемикалијама. Такође, имају обавезу да код деце развију свест да то не смеју да раде, јер може да се деси, према наводима лекара који је лечио Лејлу, и смртни исход. У данашње време кад на интернету постоји превише опасних ствари, родитељи морају да пазе са чиме се деца играју.
- Како би родитељи схватили колико је слајм опасан нека замисле да перу WC борном киселином, а онда у тај спреј ставе раствор доместос и прскају около. Замислите да сипате киселину на руку. То је таква врста повреда. Ако је кожа оштећена, осетљива, она ће бурније да реагује, а дечија кожа је таква - закључила је Исаиловић.