ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ЗДРАВСТВУ: Папирни упут који се носи од шалтера до шалтера ускоро одлази у прошлост
Србија је једина земља у свету која у овом тренутку и вакцинише и даје другу дозу вакцине грађанима са три типа вакцине.
Досадашњи процес дигитализације омогућио је да Србија спремно уђе у логистички захтевну вакцинацију, али се на томе неће стати и дигитализација у здравству биће настављена пројектом е-упут, рекао је директор канцеларије за информационе технологије и е-управу Михаило Јовановић.
ПРЕ ПОДНЕ ДРУГА ДОЗА, ПОСЛЕ ПОДНЕ ПРВА ДОЗА: Детаљно упутство грађанима како ће се вршити ревакцинација
ИСПЛИВАЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА У СРБИЈИ: Ево која вакцина даје НАЈБРЖИ имунолошки одговор
BBC НАС НАХВАЛИО ЗБОГ ВАКЦИНА: Србија може да ужива, а Европска унија само да јој завиди
У Србији је до сада дато готово 575.000 доза вакцине против корона вируса од чега преко 530.000 прве дозе и преко 30.000 друге дозе, рекао је директор Канцеларије за информационе технологије и е-управу и члан координационог тела за дигитализацију Михаило Јовановић.
- Та дигитализација и тај ИТ систем нам омогућавају да у реалном времену пратимо стање на терену, укључујући и локалне самоуправе и пунктове. Уз то је и близу милион грађана преко е-управе исказало интересовање да прими вакцину - рекао је Јовановић.
Овај начин пријављивања је за грађане комфоран, јер све информације добијају преко СМС-а или мејлом, где и када да дођу, и да без гужве прођу процес вакцинисања.
- А то омогућава здравственом систему да на прави начин организује логистику вакцинације. Зато и очекујем да ће се још грађана јављати преко нашег портала е-управе - каже Јовановић.
Србија је једина земља у свету која у овом тренутку и вакцинише и даје другу дозу вакцине грађанима са три типа вакцине.
- Свака од тих вакцина се чува и даје на различите начине, и то је подразумевало озбиљну припрему целе логистике. Морамо тачно да знамо на ком пункту са каквом инфраструктуром располажемо, које фрижидере имамо, колико здравствених радника имамо, и овај информациони систем нам помаже да управљамо овом комплексном логистиком - истакао је директор Канцеларије за информационе технологије и е-управу.
Због тога је врло важно да грађани дођу баш у заказаном термину на вакцинацију.
- Долазак други дан значи да се логистика поремети јер ми смо имали и по 60.000 вакцинисаних у једном дану, а сада истовремено имамо пунктове на којима грађани примају прву дозу вакцине као и оне на којима примају другу дозу вакцине, и свако велико померање јесте проблем - рекао је Јовановић.
Јовановић, који је и члан координационог тела за дигитализацију здравства каже да се спремају да на велика врата уђу и у пројекте који ће омогућити бољу размену података и пословних процеса унутар здравствених система.
- Један од првих пројекта у оквиру дигитализације је е-упут да упут грађани не би више носили од шалтера до шалтера. Прави успешан пример колико је то значајно је увођење е-рецепта јер на тај начин хронични болесници нити имају потребе да носе папирне рецепте у апотеку нити да се сваког месеца иду по њих код лекара - рекао је Михаило Јовановић.