ЕУ ОТВАРА ГРАНИЦЕ 1. ЈУНА: Донета одлука која се тиче Србије, три услова кључна за признавање дигиталног сертификата!
У јучерашњој одлуци ЕУ позивају се чланице да признају сертификате трећих земаља, међу којима је и Србија
Европски парламент и Савет ЕУ постигли су договор о увођењу дигиталних сертификата за грађане ЕУ, који би од јуна требало да олакшају путовања по земљама Уније.
ЈУТРО БЕЗ КИШЕ И ТМУРНИХ ОБЛАКА У СРБИЈИ: Искористите сунчане дане, неће нас киша још напустити
ДИРЕКТОР СЗО У СРБИЈИ ОТКРИВА: Могућ нови талас пандемије у свету, епидемиолози страхују од овог датума
"НИ ГОВОРА О ТРЕЋОЈ ДОЗИ ВАКЦИНЕ" Др Кон објаснио каква је ситуација у Србији и колико смо далеко од колективног имунитета
Договор је постигнут након четири рунде преговора Европског парламента и земаља чланица, а на основу предлога Европске комисије да се уведу дигитални сертификати који ће "отворити границе", које ће признавати све земље чланице и који ће се односити на информације о вакцинацији, поседовању антитела или негативог ПЦР теста.
У Бриселу наводе да је данашњим договором отворен пут да "заједнички европски дигитални сертификати буду спремни од јуна и по законским и по техничким условима".
У Европском парламенту наводе да су се прихватањем сертификата државе чланице ЕУ обавезале да ће се уздржати од наметања додатних ограничења путовања, као што су додатна испитивања или карантин, осим ако нису неопходна за заштиту јавног здравља.
Европска комисија се обавезала да мобилише 100 милиона евра у оквиру Механизма за хитну подршку како би подржала доступност приступачних тестова.
Одлука ступа на снагу 1. јуна
Закон, који неки у Бриселу већ сада описују као толико важан да ће људи можда једног дана делити време на пре и после увођења тог сертфиката, омогућава ступање на снагу целог новог система 1. јуна, пише Вечерњи лист.
Дигитална зелена потврда, понекад незванично називана и ковид пасошем, омогућиће да се било где у ЕУ, помоћу очитавања QR кода, провери и утврди да носилац потврде није заразан.
Потврда ће, дакле, садржати или податак да је особа вакцинисана против ковида-19; или да је преболела ковид-19 довољно недавно да се сматра да је заштићена антителима; или да, ако није ни вакцинисана нити има антитиела након преоболеле болести, особа има свеж негативан налаз ПЦР теста.
С таквом потврдом особа ће моћи прелазити границе између држава чланица Европске уније без подвргавања рестриктивним мерама које су досад биле правило, попут обвезног тестирања или самоизолације по доласку на одредиште или повратку с одредишта.
Особе које немају такву потврду моћи ће да путују, али и да очекују рестриктивније мере попут обвезног тестирања или самоизолације, чега ће носиоци потврде бити поштеђени.
- Потврда неће бити предуслов за остваривање права на слободно кретање и неће се сматрати путном исправом - наглашено је у саопштењу Европског парламента.
У процедури је и предлог усклађивања дигиталних зелених сертификата са сертификатима трећих држава, а Савет ЕУ је позвао земље чланице да у међувремену признају сертификате о вакцинацији које су издале треће земље.