БЕОГРАДУ ОПЕТ ПРЕТИ НАЈЕЗДА ДИВЉИХ СВИЊА: Повећан водостај на ратном острву - у крдима се селе на БЕОГРАДСКЕ УЛИЦЕ
Дивље свиње у нашим пределима веома воле мочварне пределе где се налази близина воде, али и ливаде.
Осим Борче, Овче и Падинске скеле, станиште дивљих свиња је и на Великом ратном острву, које им је до скоро било идеалан дом.
Међутим, високе воде плаве острво, које им постаје тесно и због тога почињу да траже храну са друге стране обале.
Дивља свиња изазвала ХАОС у главној улици: Створење без страха тумарало кроз београдско насеље
ПОШТОВАНИ, ОВО ЈЕ ГИЛЕ! И не, Гиле није обична дивља свиња, она је посебна свиња: "Имамо три ћерке, одрасле су са њм" (ВИДЕО)
НА НОВОМ БЕОГРАДУ ИЗБЕГНУТА ТРАГЕДИЈА У СЕКУНДИ! Девојку напала дивља свиња: "Бежала сам колико ме ноге носе"
Иако могу бити тешке и до 200 килограма, није им проблем да са Ратног острва допливају до Београда.
- Њима та набујала вода не представља велики проблем. Прво што су по природи добри пливачи, друго што у овом зимском периоду, нарочито мужјаци, развијају веома добро то своје поткожно масно ткиво које служи као одличан изолатор. Дакле, могу прећи велике дистанце - истиче проф. др Марко Ристанић с Катедре за биологију, Факултета ветеринарске медицине.
Од почетка године у "Ветерину Београд" стигло је неколико пријава, али само једна је била права. После десетак дана уљез с Новог Београда је враћен кући.
- На основу пријаве лоцирали смо вепра. Имамо термо претраживач тако смо видели где се кретао ноћу. С обзиром на то да је зимски период и да је доста хладно, његова активност је била усмерена само на пусто преживљавање - изјавио је Будимир Грубић, директор ЈКП "Ветерина Београд".
Он додаје се у складу са ширењем града мењају потребе свих животиња за стаништем.
- Причам ту и о лисицама и уопште о дивљим животињама које су се налазиле на рубу Београда. Руб Београда више није руб Београда, то је врло урбани део београдске приче и структуре. Значи, они се померају, беже, склањају се - објашњава Грубић.
Ристанић наводи да дивље свиње у нашим пределима веома воле мочварне пределе где се налази близина воде и додире са неким ливадама.
- То су предели које они воле, да имају делимично шуму где могу да направе свој брлог да се сакрију, нарочито женке са младунцима могу да направе једно гнездо где ће их на неки начин склонити од очију предатора или ловаца - истиче Ристанић.
Иако застрашујућег изгледа, дивља свиња неће без разлога напасти човека, али им никако не треба прилазити, нити дирати прасиће.
Савет стручњака је да се животиња не узнемирава и да се локација где је виђена пријави "Ветерини Београд".