ДОЛАЗЕ НАМ ЛЕДЕНИ ДАНИ! Метеоролог Ристић изнео најновију прогнозу до краја децембра
Снег који је пао за викенд у Србији паралисао је многа места, а становници бројних општина остали су без струје и непроходних путева.
Путари широм земље раде непрекидно док им посао отежава снежни нанос те су неки правци непроходни, а у Ивањици, Лучанима и Новој Вароши проглашена је ванредна ситуација.
Услед обилних снежних падавина и великих проблема које је снег проузроковао многа домаћинства остала су без струје, док су многи наши суграђани остали и без својих аутомобила који су уништени палим дрвећем.
ПОНОВО СЕ ТРЕСЛО У СРБИЈИ! Земљотрес погодио Крагујевац- ево које је јачине (ФОТО)
ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ТРИ ГРАДА У СРБИЈИ! Села одсечена од света, без струје
САНИРАЈУ СЕ ПОСЛЕДИЦЕ СНЕЖНИХ ПАДАВИНА: Обустава саобраћаја возова на делу пруге од Ресника до Младеновца
Метеоролог Иван Ристић изнео је најновију прогнозу времена до краја децембра.
Према речима метеоролога Ристића до викенда нас очекује стабилизација времена, без падавина и са ниским температурама, али напомиње да за викенд стижу нове падавине, те ће се јутарња температура кретати око нуле, а дневна око 3-4 степена и такво време задржаће се до 20. децембра.
Најхладније зиме у Србији
Најхладније зиме у Србији биле су 1954, 1963, 1985, 1964, 2003...
У Београду је најнижа зимска температура забележена 10. јануара 1893. и износила је -26,2 степена.
Једна од најхладнијих зима у већем делу Србије била је 1954. године, када је средња температура била - 4,7. Те зиме је у у Сјеници, 26. јануара, измерена температура од -38 степени. На основу званичних података РХМЗ, рекорд из 1954. године ипак је оборен три деценије касније. Наиме, на Пештерској висоравни, у Карајукића Бунарима, скала на термометру се 13. јануара 1985. године спустила до минус 39,5 степени.
С обзиром на то да се метеоролошка мерења у Београду врше дуже од 130 година, као најхладнија зима у престоници води се она из 1891. године са просеком за сва три месеца од минус 4,5 степена.
Временски изгледи за Нову годину
- За Нову годину биће хладно - упозорава Ристић и додаје:
- Од 20. децембра температура у постепеном паду уз повремени снег. После 20. децембра долазе ледени дани. Метероролог Ристић наглашава да ће 22. и 23. децембра дневна температура бити између -5°Ц и -6°Ц степени. Све до Нове године нема отопљења - каже Ристић.
Ледена зима 2012. године
Јаки сметови и високи снег који је паралисао Србију овај викенд подсећа на сценарио из ледене 2012. године када је Влада Србије донела одлуку да прогласи ванредну ситуацију у целој земљи.
У Београду је ова зима остала запамћена и по томе што су дуже од месец дана биле залеђени Сава и Дунав, али и по томе што је снег падао чак и на температурама испод -10.
У новијој историји ова зима се води као најхладнија у Србији. Талас хладноће однео је 15 живота. Те године забележене су најниже температуре у Србији, Нови Сад и Неготин -27°Ц и Пожега -26°Ц.
Питали смо метеоролога Ристића да ли Србији поново прети снежна непогода из 2012. године?
- Та година увек може да се врати, само не знамо када. За сада нема таквих услова, али рано је говорити јер прогнозу знамо само месец дана унапред - казао је Ристић.
Најтоплија зима
Најтоплија зима, како у Београду тако и у целој Србији била је она из 2007. године, када су оборени многи температурни рекорди.
- Иако је најтоплија зима у Србији била 2007. са просечном зимском температуром од чак четири степена, највиша дневна температура забележена је у Лозници 19. децембра 1989. године и износила је чак 26,4 степена - рекла је својевремено Јасминка Смаилагић из РХМЗ.