ДОНЕТА ОДЛУКА! Продужава се јесењи распуст у Србији, а ево да ли се уводи онлајн настава
Тим за школе, који се данас састао у проширеном саставу, препоручиће Кризном штабу да се не уводи онлајн настава на нивоу Србије. Уместо тога, препорука Тима за школе ће бити да се продужи јесењи распуст.
Како се сазнаје, за сада није донета одлука на колико дана би требало продужити јесењи распуст, који ће бити у првој половини новембра. Коначна одлука, као и евентуалне промене модела наставе у појединим јединицама локалне самоуправе је на Кризном штабу који ће се, према најавама, састати сутра.
Тим за школе, који се иначе састаје сваког четвртка, анализира ситуацију по школама услед епидемије ковида. На данашњем, 12. по реду састанку, разговарано је и са здравственим делом Кризног штаба, а међу присутнима био је и епиодемиолог Предраг Кон.
ШОК ТВРДЊЕ АДВОКАТА У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ: Молим др Кона да се не понаша као полубожанство!
"ПОГРЕШНО ЈЕ ШТО ТО НЕ РАДИМО!" Даница Грујичић о преминулима од ковида: Одлуку требало да донесе Кризни штаб
"ПРОПУСНИЦЕ ДА ВАЖЕ НОН-СТОП" Струка тражи оштрије мере - ковид болнице крцате, заражавају се ЦЕЛЕ ПОРОДИЦЕ
Тим за школе до сада је доносио одлуке које су се тицале градова, општина или региона и на основу препоруке ових стручњака уводила се онлајн или комбинована настава која је била локалног карактера. Овај тим одлуке је доносио на основу поређења 10 параметара
Када је реч о Министарству просвете и о стручњацима који су до сада анализирали ширење вируса по школама, препорука је да се што дуже одржи непосредна настава у складу са важећим мерама и препорукама, јер је настава на овај начин квалитетнија.
Члан Кризног штаба др Бранислав Тиодоровић рекао је раније данас да је предлог да деца ипак треба да иду у школу, јер највише губе на онлајн режиму.
- Постоји предлог који смо конституисали прекјуче, а то је да деца ипак треба да иду у школу - рекао је др Тиодоровић.
Он је додао и да постоји разлика између основаца од првог до четвртог којима је неопходно да иду у школу и да постоји могућност да то функционише.
- Могу рећи да је код средњошколаца који су на комбинованој настави то ипак дало неког ефекта, иако је ово кратак период за било какву процену. Да не буде 35 ученика у одељењу него да буде половина, то ипак много значи, барем за једно 10-15 дана одржимо такав однос. То је неопходно да се школа у правом смислу доживи и као образовна и као васпитна и као социјална установа - објашњава др Тиоторовић.
Епидемиолог Тиодоровић рекао је и да се разговарало о могућем малом распусту и да би то од прилике била цела једна недеља.
- То би била од прилике цела једна недеља, с тим што пре тога имате викенд па после тога викенд, 9 дана. Да ли ће бити раније или средином месеца, видећемо шта је највиише одговарајуће јер морамо да поштујемо и то шта ће рећи и просветни радници и синдикати и оно што мисле родитељи - објашњава епидемиолог.
Он каже да у сваком случају има договор да се очува оно што је најважније, а да деца губе највише ако су на онлајну.