ДР "МАСЕРАТИ" О СВИМ МЕРАМА ПРОТИВ КОРОНЕ: Певајте "диван дан" и перите руке, то је НАЈБОЉА ЗАШТИТА ОД КОРОНЕ
- Ако су нокти дуги, користи се четкица, одзвиждућемо или отпевамо у себи или наглас целу песмицу "Данас нам је диван дан" и то је довољно дуго - речи су др Белојевић.
- Руке се перу топлом водом и сапуном и посебно се трљају врхови прстију, а нокти треба да су подрезани. Ако су нокти дуги, користи се четкица. Одзвиждућемо или отпевамо у себи или наглас целу песмицу "Данас нам је диван дан" и то је довољно дуго. Побољшаће нам и расположење! У кући треба све да држимо уредно и чисто. Сунђером натопљеним 70% алкохолом или хлорним препаратом треба пребрисати каду пре и после купања и што чешће даску WC шоље, радну површину у кухињи, тастатуру мобилног телефона, компјутера, површину стола на којем се ручава и кваке на вратима - каже проф. др Горан Белојевић, шеф Катедре за хигијену са медицинском екологијом Медицинског факултета у Београду, упитан како да се штитимо од короне.
"ВЕЋ СЕДАМ МЕСЕЦИ ЗБОГ КОРОНЕ НИСАМ ВИДЕЛА МАЈКУ И БРАТА, ОНИ СУ МИ СВЕ" Исповест Јелене (23) з Шапца
ЗА СРПСКЕ ТУРИСТЕ У "ЗЕМЉИ ШЕИКА" ДОДАТНИ УСЛОВИ: Једно ће морати да испуне, а на пасошима их чека ВАЖНА ПОРУКА
НЕПОВОЉНО СТАЊЕ СА ЕПИДЕМИЈОМ У ЛЕСКОВЦУ: Ванредна ситуација ПРОДУЖЕНА, у Јабланичком округу 38 новооболелих
Шта је по вама најбоља дезинфекција?
- Најбоље средство за дезинфекцију је топлота, и то минимално 65 степени. Разлог је што не постоји резистенција бактерија и вируса на топлоту, нема антагонизма са неким материјалима или другим дезинфицијенсима и једноставно се спроводи. Услов је да материјал буде чист, а време излагања најмање 30 минута. Препоручујем два хемијска средства за дезинфекцију: 70% алкохол и било који хлорни препарат који се користи у домаћинству. Доктринарно правило је прво очистити, а тек онда дезинфиковати - рекао је др Белојевић.
Изјавили сте да ће куће постати болнице.
- Треба комбиновати хоспиталну са комуналном медицином. У болнице треба примати само животно угрожене пацијенте оболеле од ковида 19, којима је неопходна оксигенотерапија или вештачка вентилација у најтежим случајевима. Сви остали могу да се лече код куће, а то је око 80 одсто оболелих. Тако ће се смањити притисак на болнице, уз очуван број од око 95 одсто опорављених - говори доктор.
Када предвиђате крај епидемије?
- По аналогији са "шпањолком", односно са свињским грипом из 1918, очекујем да ковид 19 траје до следеће године. Ако то буде до почетка 2021. биће дивно, а ако потраје до краја 2021, биће реално - рекао је Белојевић.
Да ли је реално да овај вирус прерасте у нешто попут сезонског грипа, да само нестане или да нас од њега заштити колективни имунитет?
- Реално је да човечанство стекне природну отпорност на САРС ЦоВ-2 и тада ћемо заиста реаговати на ову болест као што реагујемо на сезонски грип. До тада ће морати да се плати данак оболевањем и умирањем. То је природни закон. Вируси не могу да нестану са планете Земље пре хомо сапијенса. Обрнуто је извесно - речи су доктора.
Је ли једини спас вакцина?
- Припадам мањинској групи научника који су скептични да ће се на време произвести ефикасна и безбедна вакцина. То из разлога што сам, опет, у мањинској групи научника који сматрају да је овај вирус продукт вепонизације. То је поступак лабораторијског претварања биолошког агенса у биолошко оружје. Један од главних циљева вепонизације је онемогућавање израде вакцине - рекао је др Белојевић.
Због чега је у овом налету вируса оболело толико људи и зашто вирус погађа све млађе становништво?
- Невероватна брзина којом се вирус проширио целим светом указује на пренос ваздушном струјом. Када се клиничка слика болести мења у току епидемије, било по симптоматологији, било по току, инкубационом периоду, леталитету, путу преноса или осетљивој популацији, то указује на мењање генома вируса, односно мутације. И то се може програмирати вепонизацијом - речи су лекара.
Све чешће се чују изјаве лекара да вирус погађа све органе на којима оставља трајне последице, а не само плућа...
- Вепонизацијом вирус постаје енигма и за вирусологе и за клиничаре, јер не личи ни на који познати агенс. Због тога су клиничари згранути тежином клиничке слике оболелих, али и последицама код опорављених - наводи др Белојевић.
У Италији га данас називају "спрским вирусом"... Да ли је вирус код нас заиста јачи и како је то могуће?
- Ја бих га назвао кинеским вирусом, јер је у Кини све и почело. То не значи да сматрам да је изашао из кинеске вирусолошке лабораторије. Али да је из лабораторије, мислим да јесте - прича лекар.
Да ли је ношење маске најбоља превенција и када је најбоље носити је?
- У овом тренутку не знамо за боље средство превенције ковида 19. Маску треба носити на носу и устима кад год се прилази људима, без обзира на то да ли је то у затвореним или на отвореном простору - рекао је др Белојевић за крај.
БОЛЕСНО ДЕТЕ ШЕТАЛИ ТРИ ДАНА: Мајка малог Василија из Врања оптужује лекаре да су угрозили живот њеног сина
ВИРУС У ПЛУЋИМА СТВАРА "ЦИТОКИНСКУ ОЛУЈУ" Др Станојевић: Код младих су честе компликације и ОТКАЗИВАЊЕ ОРГАНА
ЊИХ КОРОНА НИМАЛО НЕ ДОТИЧЕ: Како је од мирног града Крагујевац постао жариште Ковид-19
КРЕЋЕ ПАПРЕНО КАЖЊАВАЊЕ ОНИХ КОЈИ НЕ ПОШТУЈУ МЕРЕ! Уколико не носите маску, спремите се да ДЕБЕЛО ПЛАТИТЕ
ТЕШКА СИТУАЦИЈА У "СРЦУ СРБИЈЕ": У Шумадији више од 1.500 оболелих од короне, има ЗАРАЖЕНИХ ТРУДНИЦА И ДЕЦЕ